Tetra Pak, İş Sağlığı, Güvenliği ve Çevre Müdürü, Emre Yaşar ile Sektörel Röportaj

Tetra Pak, İş Sağlığı, Güvenliği ve Çevre Müdürü, Emre Yaşar ile Sektörel Röportaj:

‘‘ ‘İYİ OLANI KORUR’ sloganımız şirketimizin misyonunu ve iş yapış şeklimizi en iyi şekilde açıklıyor. Gıda, İnsan ve Çevre önceliklerimizle faaliyet gösterdiğimiz alanlarda sürdürülebilirlik ve inovasyon odağımızla da fark yaratıyoruz.’’

SM Türkiye: Firmanızın faaliyet amacından bahseder misiniz?

Emre Yaşar: Dünya’nın önde gelen gıda işleme ve ambalaj çözümleri şirketi olarak, müşterilerimiz ve tedarikçilerimiz ile yakın çalışarak her gün yüz milyonlarca insanın ihtiyaçlarını karşılayan güvenli, yenilikçi ve çevre dostu ürünler sunuyoruz. “İYİ OLANI KORUR” sloganımız ve gıdayı her yerde güvenli ve erişilebilir hale getirme vizyonumuz çerçevesinde 160’ın üstünde ülkede 25 binin üzerinde çalışanımız, dünya çapında 55 üretim tesisi, 11 teknik eğitim merkezi ve 5 Ar-Ge tesisimiz ile faaliyet gösteriyoruz.

 

SM Türkiye: Firmanızın misyonu nedir? Bu doğrultuda yapmış olduğunuz çalışmalar nelerdir?

Emre Yaşar: Tetra Pak olarak yetkin ekibimiz ve sunduğumuz en iyi kalitede ürün ve hizmetler ile müşterilerimize en üst seviyede hizmet vermek için çalışıyoruz. Yeni nesil paket inovasyonları üzerine çalışılırken ergonomik tasarım ve işlevsellik, geri dönüştürülebilir ve çevre dostu özellikler ve her adımda üretici ve tüketiciye değer katmayı hedefleyen çözümler yaratmayı hedefliyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi “İyi olanı korur” sloganımız zaten şirketimizin misyonunu ve iş yapış şeklimizi de en iyi şekilde açıklıyor.

Gıda, insan ve çevre önceliklerimizle faaliyet gösterdiğimiz alanlarda sürdürülebilirlik ve inovasyon odağımızla da fark yaratıyoruz.

 

SM Türkiye: Üretim kapasiteniz, çalışan sayınız var ise ihracat ile ilgili bilgiler paylaşır mısınız?

Emre Yaşar: Tetra Pak olarak Türkiye’de de 1972 yılından bugüne faaliyetlerimize ve yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz. Kemalpaşa’da bulunan İzmir fabrikamız, Bursa ve İstanbul ofislerimiz ile 400’ün üzerinde kişiye istihdam sağlıyoruz.

Tetra Pak’ın dünya çapındaki fabrikaları arasında son derece önemli bir konuma sahip olan İzmir Fabrikamız, 10 milyar paketi aşan kapasitesi ile bugün 23 farklı ambalaj ürünü üretiyor. Bölgede ihracat üssü konumunda bulunan fabrikamız, paket üretiminin yarıdan fazlasını (yüzde 53) Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika olmak üzere 4 kıtada 39 ülkeye ihraç ediyor. Fabrikamız ihracattaki bu başarısı ile 2016, 2017 ve 2018 yıllarında üç kez üst üste Ege İhracatçı Birlikleri tarafından verilen “İhracatın Yükselen Yıldızları” ödüllerinde “Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri Sektöründe En Fazla İhracat Gerçekleştiren Firma” ödülüne layık görüldü.

SM Türkiye: Çalışan profiliniz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Emre Yaşar: Türkiye’de güçlü bir yetenek havuzuna sahibiz. Çalışanlarımız Tetra Pak’ın Türkiye dışındaki bölgelerinde de görevler alıyor.

Tetra Pak İzmir Fabrikamız 2018 yılında başarısını iki önemli ödülle taçlandırdı. İlk önce Japonya Fabrika Bakım Enstitüsü tarafından verilen ve tüm dünyada en prestijli üretim ödülü olarak kabul edilen ‘Dünya Klasmanında Mükemmellik Ödülü’nün sahibi olduk. Japonya Fabrika Bakım Enstitüsü (JIPM) tarafından 1971 yılından bu yana verilen “Toplam Üretken Bakım” (TPM) Ödülleri, üretim yönetimi mükemmellik arayışında en iyi yöntem olarak dünya çapında kabul görüyor. İzmir Fabrikamız Tetra Pak’ın tüm dünyadaki fabrikaları arasında bu ödülü alan ikinci, dünya genelinde ise kazanan 22. fabrika oldu. Yine 2018 yılında Tetra Pak’ın dünya çapında başarılı ekiplerini ve bu ekiplerin çalışmalarını onurlandırmak amacıyla düzenlediği Tetra Pak Küresel Mükemmellik Ödülleri’nde (Tetra Pak Global Excellence Awards) dünyadaki en iyi Tetra Pak fabrikası seçildik. Daha önce 2010 ve 2016 yıllarında “yılın fabrikası” unvanına layık görülen Tetra Pak İzmir Fabrikası, bu ödülle birlikte şirket bünyesinde bu ödülü 3 kez alan tek üretim tesisi oldu.

Tetra Pak İzmir fabrikamızın başarısı bir şans değil. Global tedarik zinciri ağımız içinde stratejik bir öneme sahip olan Tetra Pak İzmir Fabrikası, şirketin akıllı fabrika yolculuğuna hem küresel hem de yerel inisiyatiflere aktif katılımı ile büyük destek veriyor. İzmir Fabrikası, aynı zamanda dijitalleşme alanındaki çalışmalarımıza da öncülük ediyor. Bizler de üstün standartlarda operasyonel performans sağlamak ve başarımızı sürdürülebilir kılmak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. İzmir fabrikamızın aldığı dünya çapındaki ödüller de doğru adımlar attığımızı kanıtlıyor. Tetra Pak İzmir Fabrikası olarak müşterilerimize en üst seviyede hizmet vermeye devam etmek ve yetkin ekibimiz ile sunduğumuz ürün ve hizmetlerin kalitesini daha da yukarı taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Öte yandan Tetra Pak olarak dünyada olduğu gibi Türkiye’de de işyerinde çeşitliliği ve kapsayıcılığı çok önemsiyoruz. Beyaz yaka çalışanlarımızın 1/3’ü kadınlardan oluşuyor. İstanbul ofisimizdeki çalışanlarımızın yarısı kadın, yönetim ekibimizin de 2/3’ü kadınlardan oluşuyor. Ayrıca yüzde 30 Kulübü’nün üyesi ve destekçisiyiz.

 

SM Türkiye: Firmanızın İSG alanında yapmış olduğu çalışmalar ve yenilikler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Emre Yaşar: Tetra Pak İzmir fabrikamızda, iş sağlığı, güvenliği ve çevre alanında işimizi tüm yasal şartlara ve şirketimiz politika ve standartlarına uygun olarak yapıyoruz.

2014 yılında başlatmış olduğumuz AŞK ( Arkadaşım, Şirketim ve Kendim) projesinde odak noktamız iş güvenliği kültürünü sağlam temellere oturtarak iş güvenliğinin öneminin tüm çalışanlarımızca bilinirliğinin arttırılması.İş güvenliği literatüründe, iş kazalarının kök sebebinin % 80 oranında güvensiz davranış olduğu bilinen bir gerçek. Buradan yola çıkarak şirketimizde güvensiz davranışları elimine etmek amacıyla SAM

( Safety and Me ) projesi kapsamında WCM ( World Class Manufacturing ) altında KEY 5 takımları kuruyoruz. Buradaki amaç risk değerlendirmesinden, yaşanan ucuz atlatmalardan ve gözlemlerden çıkan hatalı davranışların tespit edilerek bir daha olmaması için gerekli önlemleri almaktır.

Ayrıca bu yıl içerisinde Tetra Pak Global olarak iş güvenliğinde kültür değişimi programı başladı. Bu projede odak konularımız;

  • Hayat Kurtaran Kurallar
  • Dürüst ve Adil Yaklaşım Modeli
  • İş Güvenliği Riskin varsa DUR!

Yaklaşım Modeli’ dir.

Tetra Pak İzmir fabrikamızda hedefimiz “Sıfır” iş kazası’ dır dolayısı ile tüm bu çalışmaların yanında güvensiz durumları ve güvensiz davranışları ortadan kaldırmak için Safety Tags ( İş güvenliği etiket sistemi) kullanıyoruz böylece tüm çalışanlarımız gördükleri tüm bu durumları bildirme şansına sahip oluyor. İş güvenliği konusunda makine emniyetini de ön planda tutuyoruz. Bir makine üzerindeki güvenlik ekipmanlarının ( ışın bariyeri, alan tarayıcı, interlock sistemleri vb ) işlevselliğinin kontrolü amaçlı S-Point (safety point) uygulamalarımız mevcut.

Ergonomi konularında, dijitalizasyon kapsamında teknojileri yakından takip ediyoruz. Bu kapsamda iLMM ( industrial lumbar motion monitor) sistemini kullanarak ergonomik risk değerlendirmelerini gerçekleştiriyoruz. Bu sistem ergonomi risk değerlendirmesinde klasik hesaplama yöntemlerinin aksine insan hareketlerini reel olarak kaydedip değerlendiren bir sistem. WCM departmanı öncülüğünde iş güvenliği, çevre, 5S ve hijyen konularında fabrika yönetiminin katılımıyla aylık saha turları düzenleyerek sadece kendi güvenliğimizden değil, çalışan tüm ekibin güvenliğinden sorumlu olduğumuzu hatırlatmayı amaçlamaktayız.

Bunun yanında, İstanbul ve Bursa ofislerimizdeki tüm çalışanlarımıza iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini düzenli olarak veriyoruz. Şirketimizde bu konuda başlayan kültür değişimi programının yayılımı için de uygulamalı toplantılar gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Çalışan servis mühendisi arkadaşlarımızın, sahada yaptıkları çalışmalarda bilgilerini artırmak için mesleki eğitimler ile desteklemeye devam ediyoruz. Çalışanlarımızın şirket aracı kullanmalarından dolayı güvenli sürüş eğitimleri ile bu konuda farkındalıklarını artırıp kazaları önlemeye odaklanıyoruz. Deprem ile yaşamamız gerektiği bilinci ile, tüm çalışanlarımızın farkındalığı için “Afet yönetimi bilgilendirme toplantıları” düzenliyoruz ayrıca ihtiyaç olmamasını dileyerek, her çalışanımıza deprem çantası temin ettik ve etmeye devam ediyoruz. Yüksekte güvenli çalışma, ağır kaldırma ve taşıma işlemleri için süpervizörlük eğitimleri, kapalı alanda güvenli çalışma eğitimleri ile saha çalışmalarındaki yüksek riskli konularda özel eğitimler ile çalışanlarımızın ihtiyacı olan her alanda her daim bilgilendirilmelerini sağlıyor ve çalışanlarımızın bu konudaki ihtiyaçlarını dinliyoruz.

 

SM Türkiye: İSG sektörünün ülkemizdeki ve dünyadaki gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Emre Yaşar: Hem ülkemizde hem de dünya genelinde sanayi ve teknoloji hızla gelişiyor. Bu gelişime iş güvenliği sürecinin de eş zamanlı olarak ayak uydurması kaçınılmaz. Biz şirketimizin sürdürülebilir başarısının çalışanlarımız sayesinde olduğunu biliyoruz ve iş sağlığı ve güvenliğini her şeyden önce tutarak çalışanlarımızın evlerine sağlıklı bir şekilde dönmeleri için gerekli aksiyonları alıyoruz. Dünya’da ve ülkemizde de iş sağlığı ve güvenliğinin artık sadece kurallar dizisi olarak algılanmadığını, bir yaşam biçimi olarak algılandığını görüyoruz ve bundan mutluluk duyuyoruz.

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.