SEKTÖR BULUŞMASI

Sektördeki firmalar arasında iletişimi ve fikir alışverişini güçlendirmeyi hedefleyen “Sektör Buluşmaları”nın ilkine telekomünikasyon sektörüyle başladık. İş sağlığı ve güvenliğinin de konuşulduğu toplantıda; Vodafone, Huawei ve Ericsson gibi sektörün lider firmalarının yöneticileri bir araya geldi.

Doğa HSE Group olarak düzenlediğimiz, “Sektör Buluşmaları” etkinliği kapsamında bir araya gelen firma yöneticileri; sektörün ihtiyaçları, başarılı uygulamaları, yasal eksiklikleri ve sektörde alınması gereken önlemlerle ilgili konuşmalar yaptı. Telekomünikasyon sektöründe iş güvenliği ve sağlığının önemine de dikkat çekilen toplantıya; Vodafone, Huawei, EricssonETC TelekomünikasyonOAK Legalİngiliz Ticaret Odası, Karel Elektronik, İş Bankası, 3M ve Doğa HSE Group yöneticileri katıldı.

Doğa HSE Group Genel Müdürü Sertaç Güvenyaptığı konuşmada sektörde işbirliğinin önemine değinerek şunları söyledi: “Telekomünikasyon, kontrolün zor olduğu bir sektör. Oldukça riskli bir çalışma ortamı var. Bu nedenle ilk toplantımızda telekomünikasyon firmalarının yetkilileriyle buluşmak istedik.” Sektörde cezai yaptırımların daha çok öne çıktığına da değinen Güven, “Amacımız cezaya gerek kalmadan iş sağlığı ve güvenliğini bir kültür haline getirip, normalleştirmek. Burada bahsettiğimiz insan hayatı. Bunu rakamlara indirmek doğru bir şey değil. Her can değerli ve bunu maksimum oranda korumamız gerekiyor. Bu konuda en başta firma yöneticilerine, ardından da çalışanlara eğitimler vererek bir farkındalık yaratıyoruz” dedi.

Konuşmacılar arasında yer alan ETC Telekomünikasyon İSG ve Destek Hizmetler Yöneticisi Deniz Eren, bu alanda kullandıkları ERP tabanlı bir yazılım olan Smart uygulamasını anlattı. Tüm süreçlerin yönetildiği bu uygulamayla lokasyon, konum, mesai bilgileri, doğal afetlerde yer tespiti, iş emri tespiti, iş ve yolda geçirilen süre gibi bilgilere kolaylıkla erişebildiklerini belirtti.

Huawei Türkiye Program Yöneticisi Ümit Sağlam, İSG kültürlerini yerleştirmek için yöneticilerin üzerine düşen görevlerden bahsederek, danışman firmaların önemine değindi. Vodafone Türkiye İş Sağlığı Güvenliği Çevre ve Refah Müdürü Kaan Nurik ise şirket Network ve İSG yapılanmasından yola çıkarak iş uygulamalarından örnekler verdi.

Kişisel koruyucu donanım (KKD) kullanımının yetersizliği, meslek hastalıklarının artışı ve mevcut yasal mevzuata dikkat çeken Doğa HSE Group OSGB Genel Müdürü Erdinç Günay, üzerine çalıştıklarını bir projeyi de çok yakın zamanda Çalışma Bakanlığı’na sunacaklarını ifade etti.

Toplantıda konuşan OAK Legal Kurucu Ortak Avukat Ozan Akdemir ise,  İSG’nin hukuki ve yasal süreçlerini değerlendirdi.