Sabah egzersizleri ile yaşam kalitenizi bir adım öteye taşıyın!

Sabah egzersizleri ile yaşam kalitenizi bir adım öteye taşıyın!

Spor Eğitmeni, Kaan Kılıçarslan

Çoğumuz için sabahları yataktan çıkmak oldukça zordur. Bir de sabah egzersiz yapmak için normal saatimizden daha erken kalkacağımızı düşününce bu iş biraz zor gelebilir. Ama uyanınca güne başlamadan yapılan 20 – 30 dakikalık bir egzersiz sağlığınız ve yaşam kalitenizi bir adım öteye taşımaya yetecektir.

Close-up of woman running with unfocused background Free Photo

 

İşte sabah egzersizinin bedene ve zihne faydaları

Kalori yakımını hızlandırır

Egzersizin şiddetine göre sonrasında uzun saatler vücudun kalori yakımına devam etmesini sağlar. Eğer ki egzersizi sabah saatlerinde yaparsanız daha çok yararlanırsınız. Akşam saatlerinde yapılan egzersizin sonrasında vücudun kalori yakım potansiyelinin bir kısmı uyku saatinde boşa gidecektir. Güne egzersiz yaparak başlamak ise tüm gün boyunca kalori yakımına devam etmenizi sağlar ve buna ek olarak gün içinde açlık ve atıştırma hissinizin bastırılmasına yardım eder.

 

Daha doğru gıdalar seçilmesini sağlar

Güne egzersiz yaparak başlamanın gün boyu tüketeceğiniz gıdaların seçimi üzerinde de psikolojik etkisi olacaktır. Gün içinde sabah spora ayırdığınız vakti ve harcadığınız eforu boşa çıkarmamak için sağlıksız gıda seçimleri yapma ihtimaliniz azalacaktır!

 

Üretkenliği arttırır

Güzel ve etkili bir egzersiz sonrası 12 saate kadar beynimiz dikkat ve odaklanma yeteneklerini en üst düzeyde tutacaktır. (Bu da akşam saatlerinde yapılan egzersizde faydalanamayacağınız bir başka nokta.) Egzersiz yaparken vücudunuzun salgıladığı endorfinler, vücuduzun oksijen ve kan dolaşımı seviyesinin daha düzenli olmasını, sizin fiziksel olduğu kadar beynen de daha uyanık ve enerjik olmanızı, daha hızlı düşünüp daha üretken olmanızı sağlar.

 

Uyku kalitesini arttırır

Sabahları yaptığınız egzersiz sonrası yükselen enerji seviyeniz sizi gün boyu götürecektir. Akşam saatlerinde yaptığınız egzersiz, özellikle yüksek şiddette ve yorucu egzersizler esnasında vücudunuzun salgıladığı endorfinler, egzersiz sonrasında vücudunuzun rahatlamasını ve uykuya dalışınızı zorlaştıracaktır.

 

Devamlılık sağlar

Genellikle düzenli spor yapamamanın nedeni günlük koşuşturmadan spora vakit ayıramamaktır. Normal saatinizden en azından yarım saat daha erken uyanarak sporunuzu sabahları yapmak bu soruna çözüm olabilir. Bu şekilde gün içindeki programınızı etkilememiş, ev işleri, iş ya da sosyal programlarınızı kısıtlamamış olursunuz ve egzersizde devamlılığı da sağlarsınız!

 

Yine de “sabah daha da erken kalkamam!” mı diyorsunuz? Kendinizi zorlayın! Vücudun biyolojik ritmi olan ve 24 saatlik kan basıncı, vücut sıcaklığı, hormon düzeyleri ve kalp hızı gibi vücut fonksiyonlarını düzenleyen sistemin düzenli bir şekilde gelişmesini sağlayan “sirkadiyen ritim”, birkaç hafta içinde vücudunuzun zorlanmadan sabahları uyanmaya ve sabah sporuna adapte olmasını sağlayacaktır.

Yukarıda bahsettiklerimiz sadece sağlıklı yaşam adına yapılan düşük ve orta şiddet egzersizler için geçerlidir tabi ki hedefimiz biraz daha farklı vücut geliştirmeye yönelik bir hedef ise vücudun enerji kapasitesinin en üst düzeyde olduğu zamanda yapılmalıdır. Bu saatler ise ortalama öğleden sonra 14:00 – 15:00 saatleridir. Sabah kahvaltısı ve öğlen yemeğinden 1 – 2 saat sonrası yapılan egzersizler vücut geliştirme için çok daha uygundur.

 

 

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.