Park Cam Genel Müdürü Semih Özbay’a Sorduk

Park Cam Genel Müdürü Semih Özbay:

“Park Cam’da İSG Önceliğimizdir.”

 

SM Türkiye: Firmanızın  faaliyet amacından bahseder misiniz?

Semih Özbay: Park Cam olarak sektöre yeni kalite standartları getirme hedefi ile çıktığımız yolda elde ettiğimiz başarılı sonuçlar, amacımıza ulaşma noktasında inancımızı ve kararlılığımızı artırmaktadır. Kalite üstünlüğümüzün sürdürülmesi en önemli rekabet stratejilerimizden biridir.

Doğadan gelen saf yapısı ve özellikleri ile insan sağlığı için en güvenilir ambalaj malzemesi olan camı ileri teknoloji ile şekillendirip güvenle kullanılacak üstün kalitede ve estetik cam ambalajlar üretiyoruz. Camın modern hayatta olabildiğince fazla yer almasının sürdürülebilir bir dünyanın sağlanmasındaki katkısını önemsiyor ve bunun için büyük çaba gösteriyoruz.

 

SM Türkiye: Firmanızın misyonu nedir? Bu doğrultuda yapmış olduğunuz çalışmalar nelerdir?

Semih Özbay: Misyonumuz; müşterilerimize, tüketicilere, çevreye ve çalışanlarımıza; yüksek teknoloji ile üretilmiş, uluslararası standartları tam olarak sağlayan, sağlıklı, güvenilir, rekabetçi ve fark yaratan cam ambalaj ürünleri sağlamaktır. Vizyonumuz ise; ambalaj tüketimi konusunda ilgili tüm sektörlerin ve özellikle tüketicilerin eğitim ve gelişmeler ile büyümesiyle oluşacak cam ambalaj pazarının lideri olmaktır.

Müşteri ihtiyaçları, artan beklentiler ve cam ambalaj sektöründe çözüm bekleyen problemler, şirketimizin kuruluş aşamasında dikkatlice analiz edilmiş olup üretim süreçlerinin şekillendirilmesinde, kritik tedarikçilerin seçiminde ve insan kaynağının oluşturulmasında en önemli rehberlerimiz olmuştur. Müşterilerimizden alacağımız geri beslemeler, sistemlerimizi sürekli iyileştirmede en büyük rehberimiz olmaya devam edecektir.

Yüksek verimlilik ve kalite için cam ambalaj sanayisindeki en ileri teknolojileri, üretim ve kontrol sistemlerimizde aktif olarak kullanıyoruz. Otomatik yağlama robotlarının kullanımı, sıcak uç-soğuk uç otomatik kontrol sistemleri, hat üstü otomatik numune sistemleri gibi birçok ileri düzey teknoloji fabrikamızda etkin şekilde uygulamaktadır. Bulunduğumuz sanayideki en yeni teknolojileri kurma ve uygulama noktasında dünyada öncü bir şirket olmaktan ve bu teknolojileri uluslararası platformlarda sunmaktan Türk sanayisi adına gurur duyuyoruz. Tedarikçilerimizle karşılıklı yarar esasına dayanan ilişkiler kurarak bu teknolojilerin geliştirilmesi için de önemli olanaklar sağlıyoruz.
Gıdaya temas eden bir ambalaj malzemesi üreticisi olarak gıda güvenliğine ve hijyene çok büyük önem veriyoruz. Daha yatırım aşamasında tesis mimari planları, makine parkuru ve iş akışları oluşturulurken muhtemel kirlilik kaynaklarının ortadan kaldırılması, olabildiğince yalın, geniş ve aydınlık çalışma ortamlarının sağlanması, bakım ve temizlik faaliyetlerinin kolay ve etkin olarak yapılabilmesi ve hassas alanların izole edilmesi için yüksek maliyetli önlemleri almaktan çekinmedik.

Sürekli iyileştirme ve karar vermede objektif verilerin kullanımını önemli bir araç olarak görüyoruz. Bu sebeple proses ve kontrol süreçleri üzerine kurulmuş olan otomasyon sistemlerinden kesintisiz olarak alınan verileri, teknik personelin ve yönetimin değerlendirmesine sunacak yazılım ve donanım alt yapısına sahibiz.

 

SM Türkiye: Üretim kapasiteniz, çalışan sayınız var ise ihracat ile ilgili bilgiler paylaşır mısınız?

Semih Özbay: Ciner Grubuna bağlı olan Park Cam, Cam Ambalaj ürünleri üretmek amacıyla önemli pazarlara yakınlık ve hammadde lojistiğinin elverişli olması nedeniyle 2013 yılında Bilecik/Bozüyük ilçesinde Organize Sanayi Bölgesinde cam ambalaj ürünü üretmek amacıyla üretime başlamıştır. Günlük brüt 500 tonluk cam ergitme fırınları ile dünyanın en büyük kapasiteli fırını olma özelliği ile yıllık brüt 180,000 ton/yıl kapasite ile şişe üretimi yapılmaktaydı. 2015 Eylül itibariyle 2. Etap işletmenin devreye alınmasıyla birlikte üretim miktarı ikiye katlanarak 2,4 milyar şişeye çıkarılarak yıllık brüt 360.000 ton cam üretim kapasitesine ulaşılmıştır. Üretmiş olduğumuz cam ambalaj ürünlerini öncelikle yurt içine pazarlanmakla birlikte yurt dışına ihraç etme çalışmalarımız devam etmektedir. Park Cam’ ın yeni yatırımları ile birlikte Türkiye’de cam ambalaj sektörünün toplam üretim kapasitesi net olarak yıllık 320 bin ton artmış oldu.

 

SM Türkiye: Mevcut ülkeler ve hedeflenen hedef pazarlar nerelerdir?

Semih Özbay: Ülkemizde ve yakın coğrafyamızda cam ambalaj sektöründe lider olmayı hedefledik. Üretimlerinde doğal soda külü kullanan Park Cam ISO 9001, ISO 22001, ISO 14001, ISO 5001, BRC (A+) ve OHSAS 18001 belgelerine sahiptir. Uluslararası cam ambalaj endüstrisinin hedeflediği daha hafif, daha dayanıklı, daha kaliteli şişe üretme yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Bugüne kadar 9,5 milyarın üzerinde cam ambalaj satışı gerçekleştirdik ve bugüne kadar hiçbir adet kritik hata müşteri şikâyeti almadık. Sıfır kritik hata.

Cam ambalaj pazarında, öncelikle ülkemizde lider olmayı hedefliyoruz. Şuan için iç pazara yönelik üretim yapıyoruz, fakat yakın bir zaman dış pazarlara ihracat yapma konusunda çalışmalarımız devam etmektedir. Park Cam Türkiye’ nin ilk 500 sanayi kuruluşu listesinde bulunmaktadır.

 

SM Türkiye: Çalışan profiliniz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Semih Özbay: Park Cam yatırımları ile birlikte 600 kişinin üzerinde doğrudan istihdam, yaklaşık 2 bin aileye dolaylı iş imkanı sağlıyoruz. Müdürlerimiz, üretimde görev alan şeflerimiz 50’ye yakın cam sektöründe deneyimli olan teknisyen ile çalışıyoruz. Mühendislerimizi ve çalışanlarımızı bizler yetiştiriyoruz. Çalışanlarımız, her birisi konusunda mesleki eğitim almış kişilerdir. Cam sektörü ile ilgili detaylı eğitimler veriyoruz ve yetiştiriyoruz. Vizyon sahibi üst yönetimin liderliğinde, genç, dinamik ve takım ruhuyla ortak hedefler için çalışan bir ekip olarak sahip olduğumuz yüksek teknolojik alt yapıyı en etkin şekilde kullanıp, sürekli geliştirerek kalite çıtamızı daha da artırmak için gayretle çalışmaya devam ediyoruz.

 

SM Türkiye: Firmanızın İSG alanında yapmış olduğu çalışmalar ve yenilikler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Semih Özbay: Park Cam son teknoloji ile donatılarak iş sağlığı ve güvenliği’ ni ön plana alarak çalışanlarımızın müreffeh bir çalışma ortamında çalışmalarını sağlıyoruz. Çalışanların sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamında çalışma hakkı insanların en temel hakkı olduğunu düşünüyoruz. İSG açısından proses bazlı güvenlik önlemleri alarak tüm riskleri önleyici güvenlik tedbirleri ile riskleri kaynağında engellemeyi sağlıyoruz. Ve bunları herhangi bir ekonomik çıkar gözetmeden sağlıyoruz. İş Sağlığı ve Güvenliği konularında asla pazarlık yapmayız. İş Sağlığı ve Güvenliğinde dünya standartlarını yakaladık.

Park Cam 2015 yılın TS OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgesini almıştır. Park Cam’da her zaman İş Sağlığı ve Güvenliği önceliğimizdir. Sadece çalışanlarımız için değil, alt yüklenicilerimizin, geçici taşeron firmaların, stajyerlerimizin, tedarikçilerimizin ve misafirlerimiz bizim için çok önemlidir. Bizimle birlikte çalışan birçok taşeron firmanın iş sağlığı ve güvenliği kültürü gelişmiştir. Bizler, İş sağlığı ve güvenliğinin çalışanlar tarafından tam olarak özümsenmesi ve güvenlik kültürü oluşmasına gayret ediyoruz. Bu konuda önemli bir mesafe aldık. Temel felsefemiz, Sıfır İş Kazasıdır. Buna yönelik olarak çok detaylı risk analizi çalışmaları yapıyoruz. Düzeltici faaliyetlerin planlanması, Çalışanlarımızın ramak kala bildirimi yapması bizim için çok önemli hususlardır. Her geçen yıl daha iyi ve sürdürülebilir İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarını devreye alıyoruz. İSG açısından tüm önemli ve tehlikeli işlerin iş izni sistemi dâhilinde yapılması, bakım-onarım faaliyetlerinde etiketleme ve kilitleme sisteminin uygulanması bizim için çok önemlidir. Park Cam’da etkin bir şekilde mevzuatın istediği ve ötesinde İSG eğitimleri verilmektedir.

Çok tecrübeli İş Sağlığı ve Güvenliği Birimimiz var. Onların önderliğinde her zaman Önce İnsan anlayışı ile hareket edilerek tüm süreçlerde önceliğimizi daima İş Sağlığı ve Güvenliği’ ne verdik. Çalışanlarımızın ve yöneticilerimizin bu duyarlılıkta hareket edilmesini, bu bilince sahip olmalarını istiyoruz. Bizim hedefimiz “Sıfır İş Kazası” dır. İş kazası kader değildir.

 

SM Türkiye: İSG sektörünün ülkemizdeki ve dünyadaki gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Semih Özbay: Ülkemizde 2012 yılında İSG Kanunu’ nun yayımlanması ile birlikte İş Sağlığı ve Güvenliği açısından ciddi bir ilerleme olduğunu düşünüyoruz. Tabiki İş Sağlığı ve Güvenliği bir kültür işidir. Bugünden yarına hemen olacak bir olgu değildir. Ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatları açısından herhangi bir eksiklik yoktur, fakat uygulamalarında sıkıntıların olduğu aşikârdır. Bu konuda denetimlerin sıklaştırılması ve artırılması İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarının daha iyiye götürecektir. İş Sağlığı ve Güvenliği açısından OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi uygulanıyordu. Halen bu sistemin kullanımı devam etmekte ve Mart 2021’e kadar geçerliliği vardır. Mart 2018’de ilk defa İş Sağlığı ve Güvenliği açısından ISO standardı yayımlanmıştır. ISO 45001 çok önemli bir standarttır. ISO 45001 diğer ISO yönetim sistemlerinde olduğu gibi Yüksek Seviye Yapı (Annex SL) olarak oluşturulmuştur, dolayısıyla diğer yönetim sistemleri ile entegre edilebilmektedir. Park Cam olarak 2020 yılında ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği belgesini almak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

 

SM Türkiye: Firmanızın sektördeki konumunu nasıl tanımlıyorsunuz? Sektörünüz hakkında bilgi verir misiniz?

Semih Özbay: Park Cam, Cam ambalaj sektöründe fark oluşturan, rekabetçi, kaliteli cam ambalaj üretimi yapan bir kuruluşuz. Bunu sadece bizler değil tüm müşterilerimiz ve tüm paydaşlarımız da iletmektedir. Cam ambalaj sektörü her yıl ortalama % 10 seviyesinde büyümektedir. Park Cam, cam ambalaj sektöründeki payı % 15 dir. Bu oranı üretim kapasitemizi artırarak % 40’a ulaşmayı hedefliyoruz. Cam ambalaj sektöründe Park Cam’dan önce rekabet oluşturacak tarzda bir yapı yoktu. Park Cam ile birlikte cam ambalaj sektöründe rekabet arttı, kalite arttı ve üretim artmıştır. Park Cam, sektördeki durağan olan düşünceleri değiştirmiştir. Aynı zamanda Park Cam ile birlikte sektörde çok ciddi kalite ve iş disiplini anlayışı hâkim oldu. Park Cam, en iyi çalışan ile en iyi hammaddeyi kullanarak kaliteli cam ambalaj üretimi yapmaktadır.

 

SM Türkiye: 2018 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz? 2019 yılı ve geleceğe dönük beklentileriniz nelerdir?

Semih Özbay: 2018 yılı maalesef ülkemizin yaşamış olduğu ekonomik daralma neticesinde ister istemez Park Cam olarak bizlerde etkilendik. Fakat buna rağmen üretim kalitesinden ödün vermeden, her zaman tam kapasitede bir üretim sürecini sürdürerek üstün bir performans ile koymuş olduğumuz hedeflere ulaştık. Birlik içinde şirketimizin ve ülkemizin daha iyi yerlere gelmesi için üzerimize düşen desteği, vazifeleri ve mücadelemizi devam ettirmeye devam edeceğiz. 2019 yılının geçen yıla göre daha iyi geçeceğini düşünüyoruz.

 

SM Türkiye: Eklemek istedikleriniz…

Semih Özbay: Özellikle ISG konularında kendi içimize kapanarak çözümler üretmek yerine her türlü değerli bilgiye ulaşmak ve farklı uygulamalardan kendimize vazife çıkartmak adına sizler gibi değerli kurumlara her zaman açık olduk. Konuya farklı yaklaşımlara her zaman önem veriyoruz. Bu anlamda Doğa HSE ailesine bizlere olan desteklerinden dolayı çok teşekkür ederiz. İş Sağlığı ve Güvenliği açısından her zaman değerli katkılarınızı bekliyoruz.

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.