Organik Kimya Sağlık, SEÇ-K Müdürü Bülent Uğurlu ile Röportaj

Organik Kimya Sağlık, SEÇ-K Müdürü Bülent Uğurlu;

“Bilimin ve samimiyetin gücünü kullanıyoruz “

1924’te kimyasal madde ticareti ile yola çıkan Organik Kimya, sektörde 90 yılı aşkın deneyimiyle, farklı teknolojilerden faydalanan, çeşitli pazarlara ve uygulamalara çözümler sunan bir şirket haline geldi.

Safety Management Türkiye: Organik Kimya’nın faaliyet amacı ile ilgili bilgi verebilir misiniz?  

Bülent Uğurlu: Organik Kimya olarak 80 ülkedeki 2 binden fazla müşteriye 6 farklı iş birimi ile değer katmaktayız. Merkezimiz Kemerburgaz, İstanbul olmak üzere, üretim tesislerimiz Türkiye, Hollanda ve İsviçre’de yer almaktadır.

 

Safety Management Türkiye: Misyonunuz nedir? Bu doğrultuda yapmış olduğunuz çalışmalar nelerdir?

Bülent Uğurlu: Müşterilerimize, 6 farklı iş biriminde çeşitli uygulamalar için değerli çözümler sunmaktayız:

Boya Çözümleri; Yapı Çözümleri; Tekstil ve Deri Performans Çözümleri; Basınca Hassas Yapıştırıcılar ve Kağıt Çözümleri; Endüstriyel Yapıştırıcı Çözümleri; Yaşam Bilimleri ve Malzeme Çözümleri. Organik Kimya olarak, müşteri işbirliğine ve hizmete odaklanarak, bir yandan çevreye özen gösterirken diğer yandan yenilikçiliğe ve teknolojiye olan bağlılığımız ile müşterilerimize değer katmaya çalışmaktayız. Şimdiye kadar gerçekleştirdiklerimiz, gelecekte gerçekleştireceklerimiz için sadece bir ipucudur.

 

Safety Management Türkiye: Üretim kapasiteniz, çalışan sayınız var ise ihracatınız ile ilgili bilgiler paylaşır mısınız?

Bülent Uğurlu: Mütevazı başlangıcımızdan bu yana bilimin ve müşteri samimiyetinin gücünü kullanmaktayız. Bu anlayışla 1965 yılında polimer dispersiyonları üretimimize başladık. İstanbul’da yıllık 120 bin tonluk üretim kapasitesine sahip polimer dispersiyon tesisimizin yanı sıra, 2007 yılında Rotterdam’da yıllık 80 bin tonluk üretim kapasitesine sahip yeni bir tesise yatırım yaptık. İşimizi büyütme konusundaki bitmek bilmeyen tutkumuzla, geçen 30 yıl içerisinde üretim kapasitemizi 30 kat artırarak,  yıllık 200 bin tona ulaştırdık. Ayrıca, 80’den fazla ülkede 2 binden den fazla müşteriye hizmet veren Orgal® markası ile, müşterilerimizin polimer dispersiyonları alanında bildiği ve güvendiği bir marka haline geldik.

Su bazlı polimer dispersiyonlarındaki uzmanlığımızı kullanarak, 2011 yılında, inşaat kimyasalları endüstrisinin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere, İstanbul Tuzla’da 20 bin ton üretim kapasitesine sahip, toz polimer fabrikamız olan Orgachem’i kurduk. Tuzla tesis yatırımımız ayrıca endüstriyel yapıştırıcı pazarına hizmet vermek için 12 bin ton kapasiteye sahip Hot Melt tutkalı üretimini de kapsamaktadır.

 

Safety Management Türkiye: Hedeflediğiniz yeni pazarlar var mı?

Bülent Uğurlu: Yolculuğumuza 1924’te kimyasal madde ticareti ile başladık. Bugün, kimya endüstrisinde 90 yılı aşkın deneyimle, farklı teknolojilerden faydalanan, çeşitli pazarlara ve uygulamalara çözümler sunan bir şirketiz. Üretim ve hizmet lokasyonlarımız, dünyanın her yerinden müşterilerimize hizmet vermemize olanak sağlamaktadır.

 

Safety Management Türkiye: Firmanızın İSG alanında yapmış olduğu çalışmalar ve yenilikler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Bülent Uğurlu: Biz çalışmalarımıza başlarken tüm organizasyona, iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının tıpkı kalite ve verimlilik gibi süreçlerin ayrılmaz bir parçası olduğunu anlatarak, kurulacak sistemlerin bu yapıda olacağını açıkça ifade ettik. Kuruluş süresince de ilgili tüm ekipleri sürecin içine dahil ettik. Hazırlanan iş talimatlarının içinde dahi o işin nasıl daha güvenli yapılabileceği yeraldı. Süreçlerimiz için ilave bir dokümantasyona gitmedik. Bu nedenle organizasyonun iş sağlığı ve süreçlerini sahiplenmesi aşamasında zorlanmadık.

 

Safety Management Türkiye: British Safety Council 61. Uluslararası İş Güvenliği Ödülleri’nde (International Safety Awards) gösterdiğiniz başarılı performans hakkında neler söylemek istersiniz? Ödülün size ve sektöre olan katkısını nasıl tanımlarsınız?

Bülent Uğurlu: Organik Kimya kendi politikalarını belirlerken odağına insanı aldığından, çalışan memnuniyeti üst seviyede olan bir organizasyondur. Bunun sonucu olarak da 2018 yılında “Great Place to Work” ve “Top Employer” gibi çalışan anketleriyle düzenlenen başarı ödüllerini elde etti. Dolayısıyla iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarımızda da önce insan mottomuzu önceliğimize aldık. Bu öncelik, süreçlere farklı bir bakış açısıyla bakmamızı sağladı.

Örneğin bir işi daha fazla nasıl güvenli yapabilirizi düşünürken, ergonomik açıdan da çalışanın işini nasıl kolaylaştırabilirizi düşünmeye başladık. Zaten bize ödül getiren en önemli unsurlardan biri de, insan odaklı bu bakış açısı oldu.

 

Safety Management Türkiye: İSG sektörünün ülkemizdeki ve dünyadaki gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bülent Uğurlu: Özellikle belli başlı ülkeler uzun yıllardır İSG sektörüne öncülük etmekteydiler. Ancak ülkemizde son yıllarda gerek yurt dışından iş ortaklığı sayesinde gerekse bireysel çabalarıyla ciddi girişimler göze çarpmaya başladı. Bizim güvenlik kültüründe büyük yol kattetmemizde, birlikte çalıştığımız iş güvenliği danışmanlarının katkısı çok büyük oldu. Ayrıca iş ve proses güvenliği alanlarında, hem özel hem de çeşitli sivil toplum kuruluşları kamu yararına organizasyonlar, sempozyumlar düzenleyerek sektöre dinamizm getirdiler.

 

Safety Management Türkiye: Firmanızın sektördeki konumunu nasıl tanımlıyorsunuz? Sektörünüz hakkında bilgi verir misiniz?

Bülent Uğurlu: Organik Kimya, yurt içinde ve yurt dışında polimer üreticisi olarak sektörde önemli bir konuma sahip. Özellikle SEVESO gibi uygulamalar rehberliğinde, proses güvenliği alanlarında çok önemli yatırımlar yaptı. Bundan sonraki beklentilerimiz, tüm sektör temsilcilerinin iş ve proses güvenliği alanlarında benzer yatırımları yaparak ülkemizin bu alanda dünyada örnek bir konuma gelebilmesidir.

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.