LEED Yeşil Bina Değerlendirme Sistemi ve Yeniden Belgelendirme

Amerikan Yeşil Bina Konseyi (USGBC) yaklaşık 1 yıl önce dünyada en yaygın olarak kullanılan yeşil bina değerlendirme sistemi LEED’in güncellenmesini yayınladı. Bu yazımızda yenilenmiş olan LEED v4.1’in amaçlarından ve değişikliklerinden bahsedeceğiz.

Teknik komitenin kıdemli başkan yardımcısı Melissa Baker güncellemenin, proje ekiplerinin binaların nasıl performans gösterdiğini daha iyi anlaması, tüm sürdürülebilirlik hedeflerinin karşılandığını göstermek ve iyileştirme alanların belirlenmesini sağlamak için kullanılacak bir araç olduğunu ifade etti. Öte yandan Baker, proje sorumlularının yıllık bazda bina performanslarını takip edip, sistemde kayıt altına almalarını yeniden sertifikalandırma sürecinde çok önemli olduğu yönünde çağrıda bulundu.

USGBC yaptığı son bilgilendirmede, daha önce herhangi bir seviye LEED sertifikasına sahip olan binalar için LEED v4.1 standardı takip edilerek yeniden sertifikalandırma fırsatına sahip olduklarını açıkladı. Yeniden sertifika işlemleri için binalar bir yıllık periyotlarla enerji ve su tüketimi, atık üretimi, ulaşım ve insan sağlığı üzerindeki iyileşen performanslarını göstermek zorundalar. Performansa dayalı yeniden sertifika işlemleri Arc isimli platformun kullanılmasıyla mümkün olacak. Arc, bina yöneticilerinin ilgili verilerin sisteme girilmesi ve takibinin yapılmasına olanak sağlayarak sertifika sürecinin daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayacak.

LEED v4.1’in bir diğer üzerinde durduğu nokta ise yeni bir metrik olarak karbon. Baker’ın yaptığı açıklamaya göre LEED standartlarının belirlenme sürecinde ilk defa karbonun yeni bir ölçü birimi olarak kullanılacağını görüyoruz. Baker açıklamalarında şunlara da yer verdi: “Bu farklılık sektör için de oldukça yeni bir kavram ve değişik bir öğrenme eğrisi oluşturacak. Çünkü çoğu insan henüz karbon ölçümlerini ölçüm olarak kullanmıyor. Bence insanlar bu konuda oldukça heyecanlı ve karbon etkisinin anlaşılmaya başlamasının bir gereği olduğunu düşünüyorum.”

LEED 4.1, bina yapımında “gömülü karbon”u da ortaya koymaya çalışıyor. Tedarik zincirindeki her bir adımda salınan karbon miktarını, – inşaat malzemelerinden inşaat ekipmanlarına, taşımacılığa ve daha birçok şeye ait olan karbonun ölçülmesi de dahil olacak şekilde – belirlemeye çalışıyor yeni versiyon. Konuyla alakalı olarak Baker: “Özellikle yeni inşaatın ilk aşamalarında meydana gelen kullanılan malzeme kaynaklı çevresel etki, binanın yaşam ömrü boyunca verdiği etkinin büyük bir kısmını oluşturuyor. Herkes gömülü karbonu nasıl hesaplayacağımızı, içindeki verilerin nasıl alınacağını bulmak için çok çalışıyor. Kesinlikle ilginç bir tartışma konusu ve tabii ki aynı zamanda çok önemli” diyor.

USGBC Başkanı ve CEO’su Mahesh Ramanujam, kuruluşun çeyrek asırdır toplulukların yaşam alanlarını daha sağlıklı ve sürdürülebilir hale getirmek için çalıştığını söyledi ve “Yeniden belgelendirme her zaman LEED misyonunun önemli bir parçası oldu” diye ekledi.