Hull’da bir firma, çalışanlarından birinin lastik patlamasında kolunu kaybetmesi üzerine cezaya çarptırıldı

Hull’da bir lastik firması, 2015 yılının Aralık ayında bir çalışanın hava bastığı lastiğin patlaması sonucunda kolunu kaybetmesinden dolayı 41.000 £ üzerinde para cezasına çarptırıldı.

Moss Tyres Ltd adlı firma, davacı Hull Kent Konseyi (Hull City Council) tarafından yürütülen bir soruşturma sonrasında 17.000 £ para cezasına çarptırıldı. Firma ayrıca Konsey’in 24.638 £ değerindeki kovuşturma giderlerini ödemeye mahkûm edildi.

Hull Kent Konseyi, kazanın gerçekleştiği gün mobil lastik teknisyeni David Ralp ile bir iş arkadaşının Moss Tyres firması tarafından, firmanın sözleşmeli olarak faaliyetlerini yürüttüğü Sangwin vinç operatörlerine ait olan sahaya nasıl gönderildiklerini araştırdı.

Bu iki adamdan vinçlerde kullanılan tekerlerin parçalarını yenilemeleri ve lastikleri yeniden takmaları istendi.

Tekerleri güçlendirmeleri ve tekerlerin üzerindeki lastiklere hava basmaları söylendi, tekerleri vince Sangwin takacaktı.

Bir paletin üzerinde birinci lastiğe hava basmaya başladılar ancak daha standart basınca ulaşmadan lastik aniden patladı. Bir metre ötede duran Ralph havaya savruldu.

Hull Kent Konseyi, solak olan Ralph’ın sol kolunun ampute etmek zorunda kalındığını, yüzünde, sağ kolunda ve sağ elinde kırıklar meydana geldiğini bildirdi.

Doktorlar sol kolunu kurtarmaya çalıştı ancak hasar çok ciddi boyutta olduğu için hayatını kurtarabilmek için ampute etmek zorunda kaldılar.

‘‘Lastik daha standart basınca ulaşmadan aniden patladı, Ralph havaya savruldu.’’

Hull Kent Konseyi’nden gelen çevre sağlık memurları yaptıkları soruşturma sonucunda Ralph ve iş arkadaşına yeterli ekipmanlar temin edilmediğini ortaya çıkardı.

Hava basma sırasında patlama olasılığına karşı dağılan ve kopan parçaları tutacak özel bir kafes veya şasi kullanılabileceğini belirtti.

Moss Tyres firmasına 2012 ve 2015 yıllarında bir kafes kullanılabileceği konusunda yapılan hatırlatmalara rağmen hâlihazırdaki kafes vinç lastiklerini alacak kadar geniş değildi.

2010 yılında bir ‘genel risk değerlendirmesi’ yapıldığı saptandı. Çok büyük bir lastiği araç üzerinde şişerken önlem olarak montajcının geriye çıkmasının ‘yeterli’ olacağını düşündüler.

Çevre sağlığı üst düzey yöneticisi Khaled Choudhury şunları aktardı: “Bu son derece ciddi ve önlenebilir kazanın Ralph’ın yaşamını değiştiren sonuçları oldu. Yürütülen iş, doğası gereği yüksek risk taşıyordu ve işvereninin ona bazı koruyucu donanımlar temin etmesi gerekiyordu. Ne yazık ki bu yapılamadı.”

Kendi araştırmalarına ek olarak, bir HSE uzmanı müfettiş de HSE kurallarına uygun şekilde yürütülecek tüm makul güvenli çalışma sistemlerinde tekerin uygun bir kafes veya şasi içerisine yerleştirilmesi, montajcının ise lastiğe yakın alanın dışında kalması gerektiği sonucuna vardı.

Kamu Koruması portföy sahibi meclis üyesi Mike Thompson şunları ekledi: “Ortak Bağlılık Sözü” gereğince HSE ile birlikte düzenleyici görevi görüyoruz. Aralarında işletmelerin de bulunduğu yerel topluluklarla işe bağlı ölçümler, yaralanmalar ve hastalıkları azaltmak amacıyla

#HelpGBworkwell (Büyük Britanya’nın iyi çalışmasına yardımcı ol) misyonu kapsamında iş birliği içerisinde çalışacağız.