Her dokuz çalışandan biri sigortasız

TUC analizi, BK’de en az 3,7 milyon çalışanın yani yaklaşık olarak her dokuz kişiden birinin sigortasız bir işte çalıştığını gösterdi.

Sigortasız çalışanlar arasında sıfır çalışma saatli sözleşmelerle istihdam edilen çalışanlar (718.000 kişi) ve ajans çalışanları, mevsimlik ve geçici çalışanları (1,11 milyon kişi) bulunuyor. Asgari Ücretin altında maaş alan çalışanlar 1,85 milyon kişiyle en büyük grubu oluşturuyor.

TUC politika sorumlusu Tim Sharp sigortasız çalışanların çoğaldığını belirterek “Bunun nedeni Silikon Vadisindeki milyarder teknoloji uzmanları değil. Bunun tek nedeni bakanların işçilerin sömürülmesini önlemek için harekete geçmek istememesidir” dedi.

TUC, işçi olup olmadıklarına bakılmaksızın tüm çalışanlar için sıfır çalışma saatli sözleşmelerini yasaklama ve işten çıkarma tazminatı ve aile hakları dahil olmak üzere evrensel temel hakları tanıma çağrısında bulunuyor.

Tim Sharp, hükümetin “İyi Çalışma Planı”nın kâğıt üzerinde yetersiz olduğunu ve uygulanmasının uzun süreceğini belirtti.

 

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.