Sağlık ve güvenlik sektörü yeni yıldan ne bekliyor? Enerjisa

Bir yılı daha geride bıraktık. Kimi zaman zorlu ve yorucu, kimi zaman ise hedeflere ulaşmanın verdiği üretkenlik ve heyecanla yepyeni bir 365 günü karşılamaya hazırız. 2019 yılı İş Sağlığı ve Güvenliği sektörü açısından önemli ve olumlu gelişmelerin yaşandığı bir yıl olsa da biliyoruz ki daha katetmemiz gereken çok uzun bir yolumuz var. Yılın ilk sayısında değerli meslektaşlarımızın ve iş ortaklarımızın yılsonu değerlendirmelerini ve yeni yıldan beklentilerini Safety Management Türkiye okurları için derledik.

Enerjisa İSG Ekibi Yeni Yıldan Neler Bekliyor?

Tansu Altunok / Enerjisa İSG Müdürü

Çağrı Öncel / Enerjisa İSG Süreç Yöneticisi

 

Çağrı Öncel , Tansu Altunok

“Dijitalleşme projelerimiz 2020’de devam edecek”

SM Türkiye: 2019 yılını İş Sağlığı ve Güvenliği sektörü açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tansu Altunok / Çağrı Öncel: 2018 Mart ayında yayınlanan ISO 45001 İSG Yönetim Sistemi’nin yüksek yapılı seviyede oluşu ve özellikle yönetim temsilcisi yerine “Liderlik” kavramı ile birlikte “Çalışanların Katılımı”na odaklanması, tüm firmalarda üst yönetimden başlayan Sağlık ve Güvenlik değişim rüzgarları, çalışanlarda da pozitif bir algı oluşturmayı başarmıştır.

Dünya’da Sağlık ve Güvenlik gelişimlerini, değişimlerini incelediğimizde, Sağlık ve Güvenlik Kültürü, Wellbeing (Refah), Mental Health konularının ön plana çıkmasının ilk göze çarpan konular olduğunu görüyoruz. Bireylerin tek tek ele alındığı, işyerinin bulunduğu sosyo-ekonomik, kültür, eğitim seviyesi, vb. gibi parametrelerin değerlendirildiği ve Sağlık & Güvenlik anlamında katma değer sağlayacak yeni proje sayısında ciddi artış sağlanmıştır.

 

SM Türkiye: 2019 yılı işletmeniz açısından nasıl bir yıl oldu? İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili planlamalarınızı hayata geçirebildiniz mi?

Tansu Altunok / Çağrı Öncel: Enerjisa Üretim şirketi olarak doğalgaz, hidroelektrik, linyit, rüzgâr ve güneş santralleri olmak üzere 5 farklı teknolojide toplam 20 santralde elektrik üretimi gerçekleştirmekteyiz. İş güvenliğini, işimizin bir doğal parçası yüklenicilerimiz de dahil tüm çalışanlarımızla benimseyerek faaliyetlerimizi yürütmekteyiz.

2019 yılında iş güvenliği gelişim planı çerçevesinde kaza sıklık/ ağırlık oranlarımızda bir önceki seneye göre yüzde 60 oranında iyileşme sağladık. Özellikle yüklenici yönetimi ve sene başında belirlediğimiz Altın Kurallarımız çerçevesinde yapmış olduğumuz süreç iyileştirme çalışmaları, iş kazaların azalmasında önemli rol oynadı.

ISO 45001 İSG Yönetim Sistemine geçiş ve dijitalleşme alanında da yapmış olduğumuz çalışmalar, 2019 senesinde yaptığımız önemli işlerden birkaçı. Özellikle tehlike & ramak kala bildirimleri ve saha gözlemlerimizi cep telefonlarımız ile bildirebildiğimiz, sahada açık olan çalışma izinlerin takibini yaptığımız “FARK@” mobil uygulamamız, çalışanlarımızın iş güvenliği faaliyetlerine aktif bir şekilde katılımını sağlıyor.

Enerjisa Üretim olarak, iş güvenliği uygulamalarında, iş güvenliği dışındaki diğer departmanların da aktif olmasını önemsiyoruz. Bu çerçevede;

  • İdari işler departmanımızın yürüttüğü “Enerjine Sağlık” programı ile çalışanlarımıza, diyetisyen eşliğinde dengeli beslenme konusunda seanslar düzenlenmekte, belirli periyotlarda ofis egzersizleri yapılmakta, mobil uygulama ile meydan okuma aktiviteleri (yürüyüş, su içme vb.) gerçekleştirilmekte ve sağlıklı yaşama dair bilgiler aktarılmaktadır.
  • Satınalma departmanımız ile birlikte yürüttüğümüz, web tabanlı Yüklenici Entegre Sistemi (YES) ile etki alanımızda bulunan tüm yüklenicilerin iş güvenliği kültürünün ve detayında uygulamalarının, kültürümüze uygunluğu ve takibi sağlanmaktadır.

Yukarıda özetlediğimiz uygulamalarımız ile iş güvenliğinde örnek alınacak şirket seviyesine ulaştığımızı düşünüyoruz.

 

SM Türkiye: 2020 yılında İş Sağlığı ve Güvenliği alanında yapmak istediklerinizden kısaca bahseder misiniz?

Tansu Altunok / Çağrı Öncel: Bilgi birikimini sürekli geliştiren, standartları belirleyen ve sektörün geleceğine yön veren enerji şirketi olma amacımız ve vasata razı olmayan bakış açımız ile iş güvenliği alanında özellikle dijitalleşme alanında projelerimiz devam edecektir. İş güvenliği kültür gelişimi çerçevesinde ise 2019 yılında başladığımız amir ve üstü seviyelerde yetkinlik analizine dair çıkan aksiyonları 2020 yıl içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz.

 

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.