5G Teknolojisi

Doğa HSE Group, Doğa Teknoloji Projeler Direktörü, Dursun AL:

“5G teknolojisi son dönemde en çok konuşulan konulardan biri.” 

 

SM Türkiye: 5G teknolojisi nedir?

Dursun Al: 5G Teknolojisi, mobil telefonların kullandığı şebekelerde bulunan teknolojik alt yapının yeni kurallar ve inovatif çözümler ile yeniden yapılandırılmasıdır. Bu çerçevede, baz istasyonları ve şebeke altyapılarında yapılan değişikliklerden söz edebiliriz.

Ortalama 10 yılda bir gelişen teknolojiler ışığında daha fazla verim alabilmek ve daha iyi hizmet sunabilmek için altyapının kodları ve sistemler değiştiriliyor. 2G Edge ile başlayan mobil veri teknoloji devrimi 3G, 4G derken şimdilerde kendini 5G’ye bırakmaya hazırlanıyor.

Eskiden değişim çok hızlı olmadığı için geçiş süreci de uzun yıllara yayılıyordu. Ama son yıllarda alt yapı değişikliklerinin de zaman aralığı kısalmaya başladı. Bu da yeni altyapı yatırımları, yeni teknoloji çözümlerin üretilmesi (IOT, Cloud vb.) ve yeni mobil cihazların daha hızlı üretilmesi anlamına geliyor.

  

SM Türkiye: 5G ne kadar hızlı olacak?

Dursun Al: Çok hızlı. Çok hızlı olmasının yanında, gecikme süreleri (latency) de oldukça düşük.

Yapılan bazı testlerde 20-50 GB/s hızlara ulaşıldığı açıklansa da ortalama hızın saniyede 1,5 GB/s düzeyinde olduğu belirtiliyor, ki bu bile var olan en hızlı 4G iletişiminden 10-20 kat daha hızlı bir teknoloji.

Bu teknoloji ile verilerin yüklenmesinde yaşanan gecikme süreleri dramatik bir şekilde azalacak. Günümüzde 50 ile 100 ms gecikmeler normal kabul ediliyor. Bu alanda da yeni teknolojiler barındıran 5G ile gecikme süresi birkaç milisaniyeye inecek. Bu da, birçok işlemin uzaktan mobil olarak yapılabilmesi anlamına geliyor. Örneğin bu özellik sayesinde, mobil şebeke kullanılarak operatörler robotik ameliyatı uzaktan gerçekleştirebilecek.

 

SM Türkiye: 5G teknolojisi nerelerde hayatımıza girecek?

 Dursun Al: Cihazların hafiflemesi, daha serbest ve mobil hale gelmesi ve yüksek hız, düşük gecikme sayesinde artık birbiriyle konuşan insan sayısından daha fazla birbiriyle konuşan makine/nesneler (IOT) hayatımıza girecek.

Sosyal hayatınızdan iş hayatınıza, eğitimden eğlenceye, reklam uygulamalarından yeni iş alanlarına, tıptan ticarete, sürücüsüz araçlara kadar pek çok noktada 5G hayatımızı ve geleceğimizi değiştirecek. Örneğin bir fabrikaya telefonunuzun kamerası ve arttırılmış gerçeklik gözlüğünüzle baktığınızda, fabrikaya ve çalışanlara ilişkin görmek istediğiniz her bilgiyi gecikme ve bekleme yaşanmaksızın anında görebilecek ve müdahale edebileceksiniz.

İş sağlığı ve güvenliği alanında da kullanılabilecek bu altyapı ile kim nereye ne zaman gitmiş, kullanması gereken kişisel koruyucu ekipmanı kullanmış mı kullanmamış mı, kullanılan ekipmanlar uygun mu, dinlenme sürelerine uyulmuş mu gibi soruların cevapları anlık olarak takip edilip müdahale edilebilecek.

Doktorlar, robotik aygıtları kullanarak milisaniyelik gecikme dahi yaşamadan farklı ülke ve şehirlerdeki hastaların ameliyatlarını gerçekleştirebilecek. Akıllı şehirler, akıllı evler, akıllı araçlar hepimiz için devrim niteliğinde olacak.

 

SM Türkiye: Siz ve ekibiniz bu çalışmaların neresindesiniz?

 Dursun Al: 5G şebekesi için bina içi (IBS), bina dışı (outdoor) binlerce baz istasyonu ve iletişim altyapıları (Data Center, Transport altyapıları) kurulması gerekecektir. Ayrıca bu şebekeyi kullanacak nesneler arası iletişim altyapıları ve Bulut sistemlerinin de kurulumu olacaktır.

Doğa HSE Group şirketlerinden olan Doğa Teknoloji olarak hedefimiz; edindiğimiz tecrübelerle, 5G teknolojilerinde de Türkiye’de ve diğer ülkelerde çözüm ortağı olmak, karşılaşılan zorluklara karşı çözümler üretmek ve yeni kurulacak şebeke altyapıları için kurulum ve işletme süreçlerine destek sağlamaktır.

5G teknolojilerini kullanarak; insanların yaşamlarına katkı sağlayan, iş sağlığı ve güvenliği yönetiminin takibinin yapılmasına ve uygulanmasına yönelik yöntemler ve AR-GE’sine katkı sağlayacak çözümler için Doğa HSE Group ekibi çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.