Doğa KKD Satış ve Pazarlama Direktörü Cem Bilge, Sanayi Gazetesi’nin Sorularını Yanıtladı

Doğa HSE Group şirketlerinden Doğa Koruyucu Kişisel Donanım A.Ş. Satış ve Pazarlama Direktörü Cem Bilge, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Ali Şahin’in gerçekleştirdiği röportajı Safety Management Türkiye okurları için derledik.

İŞ GÜVENLİĞİNDE ARANAN KAN

Dünya genelinde iş sağlığı, iş güvenliği ve çevre yönetiminde mükemmelliği teşvik eden, öncü ve yenilikçi organizasyonuyla hedefe yönelik çözümler sunan insan odaklı DOĞA HSE Group, iş güvenliği ekipmanları alanında zirveye oynuyor. DOĞA HSE Group KKD Satış ve Pazarlama Direktörü Cem Bilge, “Bayileşme hamleleriyle büyüyeceğiz” diyor.

 

MASASINDA ‘İŞBİRLİĞİ’ VAR

Dört ana şirketten oluşan Doğa HSE Group, eğitim misyonuyla başlattığı faaliyet serüvenini, iş güvenliği ekipmanları alanında devleşen vizyonuyla devam ettiriyor. Kullanıcılara yalnızca ürün satmakla kalmayıp, aynı zamanda sattığı ürünle ilgili de kullanım odaklı bilgiler veren firma, müşterilerini doğru ekipman konusunda aydınlatıyor. AR-GE devi 3M’i iş birliği portföyüne başarıyla eklediklerini söyleyen DOĞA HSE Group KKD Satış ve Pazarlama Direktörü Cem Bilge, firmalara “kalite” ve “rehberlik” dendiğinde akla gelecek hizmetler sunduklarını belirtti. İş birliği ağlarını genişleteceklerini söyleyen Bilge, “2019 yılı içerisinde birkaç firma ile daha distribütörlük anlaşması yapmak üzereyiz, amacımız iş güvenliği ekipmanları konusunda Türkiye’de önde gelen firmalardan birisi olmaktır” şeklinde konuştu.

Sanayi Gazetesi: Doğa HSE Group’u bizlere tanıtabilir misiniz? Faaliyetleriniz nelerdir?

Cem Bilge: Doğa HSE Group olarak dört ana şirketten oluşuyoruz. Doğa HSE’nin ilk kuruluş amaçlarından biri eğitim hizmeti vermekti. Denetim grubumuzda da fabrika-üretim sahaları için denetlemeler mevcut. OSGB hizmetlerini verdiğimiz bir kısım var, çevre ve enerji ile ilgilenen bir şirketimiz var. Doğa KKD yani Doğa İş Güvenliği Ekipmanları firması olarak sektördeki önde gelen firmalara kişisel koruyucu ekipmanlar temin ediyoruz. Maske, ayakkabı ve eldiven gibi ekipmanları temin ediyoruz, ayrıca ürün satmanın yanı sıra bazı hizmetleri de onlara ulaştırıyoruz. İş güvenliğinde ürün seçimi önemli. Örneğin; bir toz maskesi dediğinizde yaklaşık yedi-sekiz çeşit toz maskesi var, kullandığınız ortama göre, ortamdaki toz yoğunluğuna göre, tozun cinsine göre doğru ekipmanın seçilmesi gerekiyor.

Koruyucu ekipman oldukları için doğru malzemeye karşı doğru ürünü kullanmak gerekir. Biz burada aynı zamanda kişisel koruyucunun seçimi konusunda destek oluyoruz, sahalarında geziyoruz, iş yaptıkları bölgelerde geziyoruz; onlara hangi ekipmanı kullanmaları gerektiği konusunda da bilgiler veriyoruz. Örneğin; bir gaz maskesinin filtresinin ne zaman değişmesi gerektiğinin, bir kulak tıkacının nasıl takılması gerektiği gibi konularda bilgiler veriyoruz.

 

DEV MARKALI PORTFÖY

Sanayi Gazetesi: İş birliği portföyünüzle ilgili bilgilendirme yapabilir misiniz?

Cem Bilge: Partnerlerimizden en büyüğü 3M. 3M dünyada iş güvenliği konusunda ilk veya ikinci firmalardandır, AR-GE’ye büyük yatırım yapar. Dolayısıyla 3M’le Türkiye’de iyi bir partnerlik yakalayarak büyümeye çalışıyoruz. İSG Türkiye’de daha bebek durumda sayılır. Piyasası büyüyecek bir yapıya sahip, hala çok bilinmeyenli ve çok çözülmemiş sorunu var. Dolayısıyla Türkiye’de de iş güvenliği ekipmanları konusunda üretim için yatırım yapan bazı firmalar partnerimiz. Özellikle Türkiye’de kesilmez eldiveni üreten Erkut Endüstriyel markasıyla bir iş birlikteliğimiz var. Yine özel teknik kıyafetler konusunda Türkiye’deki yerli üreticilerle çalışıyoruz, kanunda yazdığı gibi eğer bir kişisel koruyucuysa bizim satmış olduğumuz ekipman mutlaka bir CE standardına sahip olmak zorunda. Bizim çalıştığımız bütün firmaların ürünleri gerekli EN şartlarına sahip ürünlerdir, bu ürünler kullanıldığı zaman asla ve asla insana zarar vermeyecek tipte olan malzemelerden üretilir.

 

İSG DENİNCE AKLA GELECEK

Sanayi Gazetesi: Sektördeki konumunuz ve hedefleriniz nelerdir?

Cem Bilge: Firmamız yeni. Ben 17 yıldır sektörün içerisindeyim. Amacımız Türkiye’de iş güvenliği ekipmanlarını nereden buluruz, spesifik ürünleri nasıl ve nereden temin ederiz denecek bir yapıyı oluşturmak. Doğa KKD firmasının pazarlama faaliyetlerini ve yatırımlarını tamamen bunun üzerine oluşturmaya çalışıyoruz. 2019 içerisinde birkaç firma ile daha distribütörlük anlaşması yapmak üzereyiz, amacımız iş güvenliği ekipmanları konusunda Türkiye’de önde gelen firmalardan birisi olmaktır.

 

BAYİLEŞMEYLE HİZMET GÖTÜRECEK

Sanayi Gazetesi: Operasyonlar nereden yürütülüyor?

Cem Bilge: İnsan kaynakları ve finans tarafımız, yani merkezimiz İstanbul Merter’de, lakin Doğa KKD’nin bütün operasyonları buradan, Gebze Şekerpınar’daki yerden yürütülüyor.

 

Sanayi Gazetesi: Şubeleşmeyi düşünüyor musunuz?

Cem Bilge: Şubeleşmeyi düşünmüyoruz, amacımız ilgili bölgelerdeki bayilerimizle iletişime geçmek, iş ortaklarımızı belirleyip asıl oralarda çalışmaktır. İzmir’de bir bayimiz var, Bursa’da, Adana’da, Trakya’nın belirli bölgelerinde; mesela Çorlu’da bir bayimiz var.

Dolayısıyla bayileşme yapısıyla birlikte o bölgelere hizmet götürmeyi planlıyoruz. Çünkü bayi ağı oluşturmak istiyorsanız şubeleşmek eyleminize ters de düşebilir. Çünkü aynı şehirde hem bayi  hem de şube olduğu zaman bir yandan da onların rekabeti söz konusu oluyor.

 

Haber 13 – 19 Mayıs 2019 tarihli Sanayi Gazetesi’nden derlenmiştir.

 

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.