Deneyimleyerek Öğrenme

Doğa HSE Group, Satış & Pazarlama Uzmanı, Kübra Sevingen

 

Hızla gelişen teknoloji, günlük yaşantımızda önemli bir rol aldığı gibi iş hayatımızda da büyük bir öneme sahip. Çağın ilerlemesi ve teknolojinin gelişmesi ile çalışanların ihtiyaçlarında, iş metotlarında ve öğrenme yöntemlerinde de bir takım farklılar doğuyor. Özellikle hızlı ve doğru öğrenme yöntemlerini destekleyen bu gelişmeler birçok yönden hayatımıza kolaylık sağlıyor.

Birçok araştırmada hızlı ve doğru öğrenme yöntemleri başlıklarının altında; deneyimleme, ekip halinde çalışma, el-göz koordinasyonu gerektiren uygulamalar, mola ve ara vererek öğrenme gibi başlıkları görüyoruz. Bu başlıklara baktığımızda tüm süreçler için uygulanabilir ortak konular olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Peki “İş Güvenliği” konusunda bu süreçte neler yapılıyor?

Bugüne kadar çalışanların davranışlarında farkındalık yaratmak için en büyük organın eğitim olduğunu savunduk. Sadece eğitimin de artık yeterli olmadığını görüyoruz. Çalışanların İSG süreçlerine daha hızlı adapte olmalarını, öğrenimlerini daha kalıcı hale getirmelerini sağlayan, deneyimleme ve gözlemleme ile farklı bir perspektif sağlayan “İSG Etkinlikleri” artık hepimizin daha çok gündeminde.Teorik eğitimlerin yetersiz kaldığı ve sonuçların analiz edilip yorumlanamadığı durumlara karşılık olarak ‘deneyimleyerek öğrenme’ muhteşem bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor.

İSG etkinliklerinde yapılan çeşitli aktivitelerle; bilinçaltı etkiler ve yeni davranış kalıpları pekiştirilerek eğlenceli ve yenilikçi bir etkileşim sağlanıyor. Bu etkinliklerde her kademeden çalışanın ortak bir çatı altında bulunmasıyla farklı pozisyonlar arasında sağlıklı bir iletişim kurulabiliyor.

 

İSG Etkinliklerinde sunulan aktiviteler nelerdir?

İSG Etkinlikleri kapsamında alt başlıkları biraz daha irdeleyecek olursak ilk akla gelen ’deneyimleme’ kavramının da fazlasıyla ile ön planda olduğu “VR / Sanal Gerçeklik” uygulamasıdır.. Diğer ilgi gören ve etkili olan başlıklarla beraber sıralayacak olursak;

VR / sanal gerçeklik: Sanal gerçeklik kavramını, gerçekte olan ya da olmayan şeylerin hem keşfedilip hem de etkileşimle beraber 3 boyutlu dijital ortamda deneyimlenmesi olarak açıklayabiliriz. Çalışanların kök nedenleri deneyimleyerek öğrenmesi için etkili ve eğlenceli bir yöntemdir. Sanal gerçekliği deneyimleyenler uygulama sonunda neden-sonuç ilişkini daha iyi kavrayabilir.

Toronto Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre sanal gerçeklikle; “Görsel, bilişsel ve du-yusal-motor sistemlerinin daha verimli çalışması için baskı artmaktadır.”

Çarpma ve devrilme simülatörleri; TÜİK verilerine göre 2018 yılında 1.229.364 kaza gerçekleştiğini ve son 10 yılda bu oranın yüzde 125’in üzerinde arttığını göz önünde bulundurduğumuzda, kazaları önleme veya azaltmada konusunda alternatif çözümler aranmaktadır. Özellikle trafikte çok fazla zaman geçiren meslek grupları için ufak dalgınlıkların ve emninyet kemeri kullanmamanın nelere sebebiyet verebileceğini öngörmek ve bunu hissetmek için çarpma ve devrilme simülatörleri etkili bir seçenektir.

Dikkat dağıtıcı gözlük simülatörleri; Yorgunluk, dikkat dağınıklığı alkol, ilaç ve uyuşturucu madde tüketimlerinin yol açabileceği; yavaş reaksiyon gösterme, görüşsel bulanıklık, derinlik ve uzaklık algısındaki güçlük, çift görme, el-ayak koordinasyonunun bozulması, karar vermede güçlük gibi sorunlar ile karşılaştığında vücudunuzun / duyu organlarınızın nasıl reaksiyon verdiğini birebir deneyimlere konusunda etkilidir.

İSG Tiyatroları; Genel olarak ’teknoloji’ ve ‘deneyimleme’ konuları üzerinde durduk. Peki ya insan ve davranış faktörü? İSG tiyatroları / tiyatrolu eğitimler eğlenceli, yenilikçi, insan odaklı ve interaktif olduğundan çalışanların çözüm üretme yetkinliğini desteklemektedir. Ayıca davranış değişiklikleri ve kültür değişimi konusunda da önemli bir temel sağlamaktadır.

Aile etkinlikleri; Güvenliği her zaman işyeri odaklı düşünsek de ‘güvenlik kültürü’ olan toplumlarda bunun aileden veya eğitim sisteminin temelinden geldiğini görüyoruz. Özellikle çalışanlar üzerinde duygusal bağ kurmak adına ebeveynlerin ve çocukların dahil olduğu etkinliklerin etkileri oldukça kalıcı olmaktadır.

İSG etkinlikleri ile hedeflenen pozitif davranış değişimleri, çalışanların işyerlerinde güvenli davranışlar sergilemesine ve sosyal hayatlarında da bu güvenlik kültürünü desteklemeleri için kuvvetli bir köprü olabilir.

“İnsan” odağının başrolde olduğu günümüz dünyasında, çalışma hayatında çalışan motivasyonu ve bireysel memnuniyet önemlidir.

 

Bir çok kurumsal firmanın çalışanlarına özel programlar düzenlediğini ve bu yöntem ile motivasyon sağladıklarını düşünürsek, her kademeden çalışan için İSG etkinlikleri oldukça keyifli ve öğretici olacaktır.

 

Bilgi deneyimden gelir, Albert Einstein’ın dediği gibi” Bilgi malumat değildir. Bilmenin tek yolu deneyimlemektir.”

 

 

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.