Corona Virusü Küresel Ticaret Üzerinde de Etkisini Gösteriyor

Corona Virusü Küresel Ticaret Üzerinde de Etkisini Gösteriyor

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan corona virüsü, küresel ticaret üzerinde de etkisini gösteriyor.

 Yaşanan bu olumsuz gelişme üzerine dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin’le ticaret yapan yabancı firmaların ve havayolu şirketlerinin satışları düştü.

 

Seyahat yasakları ve uçuşların askıya alınması nedeniyle Çin firmalarının katılamadığı Singapur Havacılık Fuarı iptal edildi. Dünya’daki vizon üretiminin yüzde 40’ını karşılayan Danimarka’daki 1500 üretici, Çinli alıcıların katılamaması nedeniyle yaklaşık 2 milyon kürkün açık arttırmasını erteledi. Dünya çapında seyahat verilerini toplayan OAG firması, bilet satışlarının düşmesi nedeniyle Çin’e ve Çin içinde en az 25 bin uçuşu iptal etti. Gıdadan araca sinema biletinden başka ürünlere birçok kalemde Çinli müşterisi olan küresel şirketler de corona virüsünden etkilenmiş durumda. Tayland ve Asya’daki birçok turizm bölgesi, Çin’in grup tatillerini iptal etmesi nedeniyle yüzde 30 gelir kaybına uğradı. Yabancı iş insanları da yurtdışı seyahatlerini iptal ediyor.

 

Afrika’nın domuz gribi ile de başı dertte

Çin, corananın yanı sıra bir yandan da insandan insana bulaşmayan ancak domuz itlafına sebep olan Afrika domuz gribi ile de uğraşıyor. Virüsün çıkış noktası Wuhan kenti ve bulunduğu Hubei eyaletinde restoranlar, sinemalar ve halkın gidebileceği etkinlik yerleri kapalı. Dükkanların kepenk indirdiği birçok şehirde ekonomi durma noktasında. İmalat merkezi olan Wuhan’da başta bilgisayar ve televizyon ekranlarında kullanılan sıvı kristal ve ışık yayan diyot panel üretiminde de aksaklıklar yaşanıyor. Teknoloji araştırma merkezi IHS Markit’e göre bu aksaklık, tedarik sorunu nedeniyle imalatçı firmalarda fiyatları arttırdı.

 

Büyüme oranı yüzde 5,2’de kalabilir

Çinli yetkililer geleceğe dair olumlu görüşler bildirse de büyüme oranının yüzde 5,2’ye kadar düşebileceği tahmin ediliyor. Çin’in geçen yılki yüzde 6,1’lik büyümesi onlarca yılın en düşüğü olmuştu. corona virüsü yüzünden küresel eko-

nomide büyümenin de yüzde 0,2 ila 0,4 oranında düşüşe yol açabileceği öngörülüyor. Hatırlanacağı gibi Çin, 2003’teki şiddetli akut solunum yetmezliği sendromu SARS salgınından da ekonomik anlamda etkilenmiş ancak hızlı bir şekilde toparlanmış ve virüsün küresel ekonomiye etkisi sınırlı olmuştu.

Ancak bu defa toparlanma hızlı olsa da dünya çapındaki etkiler SARS dönemindekinden daha ağır olabilir. Zira Uluslararası Para Fonu IMF verilerine göre küresel ekonominin yüzde 16,3’ünü Çin kontrol ediyor. 2003’teki SARS salgınında bu oran yüzde 4,3’tü.

 

Petrol fiyatları geriledi

Çin, petrol dahil çok sayıda ürünün en büyük ithalatçısı konumunda. Çin’den gelen talebin düşmesi nedeniyle Brent petrolün varil fiyatı da 70 dolardan 55 dolara kadar geriledi. Petrol fiyatlarındaki düşüş, Batılı tüketici için daha ucuz benzin demek olsa da Endonezya gibi petrol geli-

rini eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler için kullanan ülkeleri olumsuz etkiliyor. Uzmanlar, petrolde talep ve fiyatlanmanın Çin’de ulaşımın ve endüstriyel faaliyetlerin normal düzeye dönme hızına bağlı olduğunu vurguluyor.

 

Wuhan aynı zamanda otomotivin merkezi

Bir diğer olumsuz gelişme de otomotiv sektöründe yaşanıyor. Uzmanlar önemli bir otomotiv merkezi olan Wuhan’ın eşi görülmemiş bir durgunluk yılına sebep olacağını ileri sürüyor. Bilindiği üzere Honda, Hyundai, Toyota, Volkswagen, General Motors Çin’e yoğun yatırım yapan küresel otomobil üre-

ticilerinden. Bu üreticilerin Çin’de yerel şirketleri, markalar arası tedarik anlaşmaları ve büyük ölçekli fabrikaları bulunuyor. Çin, dünyanın en büyük otomobil pazarı olmasının yanı sıra diğer ülkelerden daha fazla otomobil üretme hacmine de sahip.

Çin’deki otomobil fabrikaları Çin yeni yıl tatili için kapandığında, sektör zaten büyük bir baskı altındaydı. Elektrikli otomobiller için vergi teşvikleri ve yavaşlayan ekonomi nedeniyle satışlar iki yıldır düşme eğilimi gösteriyordu.

 

İtalya’nın kaybı 5 milyar dolar

Dünya’nın önemli turizm merkezlerinden İtalya ise corona virüsü korkusu nedeniyle ziyaretçi kaybı yaşıyor. İtalya’nın turizm gelirindeki tahmini kayıp 5 milyar dolar. Merkezi Milano’da bulunan Ulusal Moda Odası, tekstil satışlarında 2020’nin ilk altı ayında yüzde 1,8 düşüş beklendiğini kaydetti. Oysa yapılan araştırmalara göre satışlarda yüzde 3 oranında artış öngörülüyordu. Dünya çapında lüks tüketim malı satışlarının üçte birini Çinli turistler oluşturuyor. İtalya’da Çinli turistler Ruslar, Araplar ve Amerikalıların toplamından daha fazla para harcıyor.

 

Türkiye ise İran’da corana virüsüne rastlanması sebebiyle sınır komşusu ile sınır kapılarını geçici olarak kapattı. İran’da 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenler

4 Mart 2020 18 Mart 2020
Çin 2.981 3.237
Güney Kore 33 84
İtalya 107 2.503
İran 92 988
Japonya 6 29
Fransa 4 175
İspanya 1 533
ABD 11 116
Hong Kong 2 4
İsviçre 1 27
Tayland 1 1
Avustralya 1 6
Irak 2 11
Türkiye 1

 

 

2 günde belirti gösteriyor

Tüm dünya virüs haberlerini endişeyle takip ediyor. Virüsün ateş, öksürük ve solunum sıkıntılarına neden olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, “Virüsle karşılaştıktan sonra genellikle 2 gün içinde belirtiler ortaya çıkıyor ancak bu süre 14 güne kadar uzayabiliyor” dedi. Deve, keçi, kedi ve yarasalardan insanlara geçen Corona virüslerin daha önce SARS ve MERS’te olduğu gibi nadiren insanları hasta ettiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, “Wuhan’da ortaya çıkan 2019-n-Cov’un deniz ürünleri pazarı ve canlı hayvan pazarında yer alan hayvanlardan insanlara bulaştığı düşünülüyor. Ancak vakaların bir kısmının hayvan teması olmaması insandan insana da geçtiğini doğruluyor” dedi. Ülkelerin önlemler konusunda hazırlıklı olmalarını önerdiğini hatırlatan Doç. Dr. Hakko, “Virüs ateş, öksürük ve solunum sıkıntılarına neden oluyor. Virüsle karşılaştıktan sonra genellikle 2 gün içinde belirtiler ortaya çıkıyor ancak bu süre 14 güne kadar uzayabiliyor” diye konuştu.

 

Et ve yumurtayı iyi pişirmek önlemler arasında yer alıyor

Virüsün özel bir tedavisi veya aşısı olmadığını ihtiyaç halinde destek tedavisi yapıldığını belirten Doç. Dr. Elif Hakko, “Enfeksiyondan korunmak için tüm diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi sık el yıkanması, öksürürken, hapşırırken ağzın ve burnun kapatılması, hastayken evde kalınması, dışarı çıkılmaması önemli. Ayrıca et ve yumurtanın iyi pişirilmesi önlemler arasında yer alıyor” dedi.

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.