ÇİMKO YÖNETİM SİSTEMLERİ YÖNETİCİSİ ELİF ÖZKAN BÜYÜKKOÇ İLE RÖPORTAJ

ÇİMKO Çimento ve Beton Yönetim Sistemleri Yöneticisi Elif Özkan Büyükkoç:

“Türkiye’de bu ödülü alan ilk çimento fabrikası olmak büyük gurur”

 

Safety Management Türkiye: Çimko Çimento ne zaman kuruldu? Faaliyet alanı nedir?

Elif Özkan Büyükkoç: SANKO Holding, 1995 yılında Adıyaman Çimento Fabrikası’nın özelleştirilmesiyle ÇİMKO Çimento Beton A.Ş. olarak sektöre girmiştir. 2007 yılında da grubun ikinci fabrikamız Kahramanmaraş, Narlı fabrikası devreye alınmıştır.  Faaliyet alanımız; klinker ve çimento üretimidir.

 

Safety Management Türkiye: Üretim kapasiteniz, çalışan sayınız var ise ihracat ile ilgili bilgiler paylaşır mısınız?

Elif Özkan Büyükkoç: Yıllık üretimimiz 4 milyon ton klinker, 5 milyon ton çimentodur. 2017 yılı çimento satışının yüzde 37 ’si, 2018 (yılının satışının ise yüzde 22 ’si) dünyanın farklı ülkelerine ÇİMKO markası ile ihraç edilmiştir. İki fabrikamızda alt-yüklenicilerimiz dahil 831 çalışanımız bulunmaktadır.

 

Safety Management Türkiye: Mevcut ülkeler ve hedeflenen hedef pazarlar nerelerdir?

Elif Özkan Büyükkoç: Suriye, Kolombiya, Filistin ve Irak en çok ihracat yaptığımız ülkeler. Önümüzdeki süreçte Arap Yarımadasında daha fazla satış yapmayı hedefliyoruz.

 

Safety Management Türkiye: Çalışan profilininiz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Elif Özkan Büyükkoç: Çalışanlarımızın yüzde 80’i mavi yaka personelimizdir. En önemli paydaşımız bölge halkı, yerel istihdama önem veriyoruz, fabrikalarımızda mavi yakalı çalışanlarının toplu iş sözleşmesine dâhildir.

 

Safety Management Türkiye: Firmanızın İSG alanında yapmış olduğu çalışmalar ve yenilikler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Elif Özkan Büyükkoç: ÇİMKO İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) süreçleri Kalite, Çevre, Enerji Yönetim Sistemleri ile uyumlu bir şekilde uygulanmakta, 6331 Sayılı İSG Kanunu ve OHSAS 18001 standardı gereklilikleri ve daha fazlası karşılanmaktadır. 2019 yılı ÇİMKO fabrikalarında İSG Yılı olarak ilan edilmiştir. Sektöre yön verecek önemli gelişim ve iyileştirme çalışmaları planlanmıştır.

İş sağlığı, güvenliği ve çalışan refahı konularının önemsenmesi ve geliştirilen stratejilerin değişiklik yaratabilmesi üst yönetimin konuya verdiği önem ile doğru orantılıdır. Üst yönetimimizin konuya verdiği destek sayesinde tüm çalışanlarımız iş güvenliği konularını benimseyerek kendi sorumlulukları olarak görmektedir. Katılımı arttırmak için başlattığımız uygulamalara örnek vermek gerekirse;

  • 2016 yılından bu yana İSG Departmanı bütçesine ek olarak, tüm pozisyonlar için tanımlı, İSG Bütçesi verilmektedir. Bu bütçe normal Satın Alma ve onay süreçlerinden bağımsız olarak kullanılmaktadır.
  • İSG, Üretim ve Bakım departmanlarının dışında İnsan Kaynakları, Satın Alma ve Satış gibi destek departmanlar da periyodik saha denetimleri yapmaktadır.
  • Her iki fabrikamızda çalışanlarımızın sürekli kullanabileceği eğitim ve bilgilendirme videoları izleyebileceği İSG MAVI ODA uygulaması başlamıştır.

 

Safety Management Türkiye: British Safety Council 61. Uluslararası İş Güvenliği Ödülleri’nde (International Safety Awards) gösterdiğiniz başarılı performans hakkında neler söylemek istersiniz? Ödülün size ve sektöre olan katkısını nasıl tanımlarsınız?

Elif Özkan Büyükkoç: Türkiye de bu ödülü olan ilk çimento fabrikası olmak büyük gurur. British Safety Council gibi uluslararası, köklü, bağımsız bir organizasyondan ödül almak çok kıymetli.

Çimento fabrikalarında; iş sağlığı ve güvenliği yönetimi birçok sektöre göre öncüdür.  Ama artık hedef yasallıkları sağlamak ya da sıfır iş kazası olmamalıdır. Hedef,  çalışanların katılımını arttıracak, refah seviyelerini yükseltecek somut hedefler koyup izlemek, ölçmek ve iyileştirmeleri gerçekleştirmek olmalıdır. Umarım bu ödül ve uygulamalar diğer fabrikalara ilham olur.

ÇİMKO olarak önceliğimiz her türlü tehlikeden koruyacak tedbirleri zamanında almaktır. Bu ödülü almamızı sağlayan değişiklik; farkındalığı, liderlik becerilerimizi arttırarak tüm çalışanlarımızı süreçlerimize dahil etmemizdir.  Ödül almak yeni hedefler koymak demek. Sonsuz bir gelişim potansiyeli içeren İSG uygulamaları için çalışmaya devam edeceğiz.

 

Safety Management Türkiye: İSG sektörünün ülkemizdeki ve dünyadaki gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Elif Özkan Büyükkoç: Maalesef ülkece biz bu yola çok geç çıktık. 2012 yılına kadar İş Sağlığı ve Güvenliği yasamız bile yoktu. Yasa sonrası yapılan ilk hata İş Güvenliğini sadece bir departmanın sorumluluğu gibi görüp, günlük işlerimizin çok fazla içine sokamamamız oldu. Bunun yanlış olduğunu gördük ve değiştirmeye çalışıyoruz. İletişimin, işin asıl sahiplerinin deneyimlerini aktarmalarının önemini acı tecrübeler yaşayarak öğrendik. Dünyadaki proaktif İSG anlayışı yavaş da olsa Türkiye’de de uygulanmaya başladı. Bunda global firmaların payı büyük. İş planlarımıza ölçülebilir İSG hedeflerini ekleyebildiğimiz ölçüde başarılı olacağız.

 

Safety Management Türkiye: Firmanızın sektördeki konumunu nasıl tanımlıyorsunuz? Sektörünüz hakkında bilgi verir misiniz?

Elif Özkan Büyükkoç: Çimento üretim prosesi oldukça eski bir proses. İnovasyondan ziyade optimasyon ve verimlilik fırsatları içeriyor. Sektörün önceliği, enerji tüketimini ve emisyonları azaltacak çevreci projeler yapmak. ÇİMKO olarak, İş Sağlığı ve Güvenliği, Çevre, Enerji Verimliliği alanlarında gerçekleştirdiğimiz ilklerle ve yaptığımız yatırımlarla sektöründe farkındalığı arttırarak öncü rol üstleniyoruz. Narlı fabrikamız, Türkiye’nin enerji tüketimi en düşük, en verimli fabrikası.  Ayrıca Türkiye’nin en düşük CO2 Emisyon (Kg / ton Clinker) değerine sahiptir. Asil faaliyetimizin yanında yılda 80 bin ton atık bertarafı yapmaktayız.

Türkiye’nin Organic Rankine Cycle Teknolojisi kullanılarak enerji üretecek olan ilk Atık Isıdan Enerji Üretim Tesisi ÇİMKO Narlı Fabrikasında kurulmaktadır. Mayıs ayında devreye alınacak tesis fabrikanın elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 12’sini sağlayacaktır. Yaptığımız tüm projelerde amacımız, üçüncü partilerle, müşterilerimiz, tedarikçilerimiz, rakiplerimiz ve devlet kurumları ile birlikte çalışarak sektörün standartlarını yükseltmektir.

 

Safety Management Türkiye: Eklemek istedikleriniz var mı?

Elif Özkan Büyükkoç: ÇİMKO olarak; üretimin verimliliğini, satışların karlılığını artırmanın ötesinde çok daha önemli bir KPI olduğuna inanıyoruz. Mutluluk… Çalışan mutluluğunu önemseyerek, daha az yorulup daha az stres altında çalışabilmek için çaba sarf ediyoruz. Bu sayede mutlu ve üreten bireylerin oluşturduğu mutlu aileler, yaratıcı ve gelişen bir toplum olabilmek için kendi üzerimize düşeni yaptığımıza inanıyoruz.

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.