ALZHEİMER HASTASI, KLOR TABLETİNİ YUTTU BAKIMEVİ 270 BİN EURO CEZA ALDI

Bir bakımevi, Alzheimer hastasının klor tableti yutarak ölmesi nedeniyle 270 bin Euro ceza aldı.

Kirkcaldy Sheriff Mahkemesi’nde yapılan duruşmada 4 Ağustos 2015 tarihinde 200 klor tableti içeren bir kutunun Fife’da bulunan Lomond Court Bakımevi’ne teslim edildikten sonra başıboş ve açık şekilde koridorda bırakıldığı ortaya çıktı. Her bir tabletin 10 pens büyüklüğünde, beyaz renkli ve nane şekerine benzer şekilde olduğu HSE tarafından bildirildi.

Bakımevi sakini James McConnell, (72) kutunun yanında rahatsızlanmış ve acı çeker vaziyette bulunmuştu. Şahsın ağzında en az bir tablet bulunurken kutudan toplamda üç adet tabletin kayıp olduğu ortaya çıkmıştı.

McConnell ağız yaralanması ve kusmaya maruz kalmasının akabinde ağız salgılarını solumaktan kaynaklı nefes darlığı, zatürre, ve akciğer iltihabı sebebiyle geçirdiği komplikasyonlara bağlı olarak yaşamını yitirmişti.

HSE, bakımevini işleten HC-ONE Limited firmasının kimyasal maddelere bağlı riskleri değerlendiremediği ve kimyasal ürünlerin teslim süreciyle ilgili yeterli bir çalışma sistemi kuramadığını tespit etti.

İncelemeyi yapan HSE müfettişi Garry Miller konuyla ilgili şunları söyledi: “Potansiyel olarak zararlı maddelerle uğraşan herkesin, bu tür maddelerin bakımları altındaki insanların erişebileceği şekilde başıboş bırakılmaması konusunda ekstra uyanıklığa ve hassasiyete sahip olması gerekir.”

 

İngiltere genelinde 350 bakımevi işleten HC-ONE Limited, 1974 İşyeri Sağlık ve Güvenliği yasasının 3(1) ve 33(1)(a) maddelerini ihlalden suçlu bulundu.

 

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.