İNGİLTERE HÜKÜM VERME KONSEYİ PARA CEZALARININ ETKİLERİYLE ALAKALI İLK RAKAMSAL VERİLERİ YAYINLADI

Para cezalarının etkileri hakkındaki ilk resmi raporun bulgularına göre,  İngiltere Hüküm Verme Konseyi (Sentencing Council) kılavuzları üç yıl önce mahkemelerde kullanılmaya başlandığından beri, sağlık ve güvenlik suçlarına yönelik ortalama para cezaları dört misli arttı.

Konsey, Şubat 2016’da çerçeveyi ilk kez tanıttığında, ikili hedefleri olan, artık cezaların suçların ciddiyetini yansıtacağından ve aynı zamanda suçluların arasında orantılı bir şekilde verileceğinden emin olduklarını belirtmişti.Temel bulgulara göre ceza kılavuzları yürürlüğe girmeden önce, tüm kuruluşlara verilen ortalama ceza 40.500 sterlindi. Bu, sonraki dönemde 221.700 sterline yükseldi.

Artış eğiliminin en açıkça görüldüğü kuruluşlar “Büyük veya çok büyük” olanlar (cirosu 50 milyon sterlinden çok). 2016 yılı öncesi, bu firmalara yönelik ortalama para cezası 25.000 sterlinken, bu ceza sonrasında 350.000 sterline yükseldi.

‘‘Kılavuzlardan önce 25.000 sterlin olan ortalama para cezası çok büyük firmalar için artık 35.000 sterlin’’

Bunun yanı sıra, 20.100 sterlin olan ortalama para cezaları iki mislinden de fazlasına, 45.200 sterline çıkması ile küçük veya mikro kuruluşlar üzerinde de büyük bir etki oluştu.

Rapora göre “Bulgular, sağlık ve güvenlik suçları için, kılavuzun, Konsey tarafından beklenen şekilde, büyük ve daha büyük kuruluşlar için para cezasında önemli miktarda artışa sebep olduğunu göstermektedir. Para cezalarının, beklenmedik bir şekilde (daha az miktarda) daha küçük kuruluşlar için de arttığı görülmekte.”

Konsey, cezaların KOBİ’ler üzerindeki öngörülemeyen etkisinin ışığında “herhangi bir revizyonun gerekli olup olmadığının dikkate alınacağını” belirtti: “Konsey, bu analizi, özellikle daha küçük kuruluşlara ve bireylere uygulanan para cezaları ile ilgili bulguları, değerlendirmiştir. Konsey, vakti geldiğinde kılavuzun işleyişini daha fazla araştırmayı amaçlamaktadır.”

BLM hukuk firması ortağı Helen Devery şu şekilde yorum yaptı: “Para cezaları ciro ile orantılı olsa ve küçük işletmeler nadiren milyon sterlinlik para cezalarıyla karşı karşıya kalsa da, gene de yüz binlerce sterlinlik para cezasına çarptırılabilirler.

“Hiçbir mahkeme bir işletmeyi yok etmeyi amaçlamaz, işletmelerin para cezası sonrasında ayakta kalma kabiliyeti dikkate alınır; ancak bu para cezasının cezalandırıcı olmayacağı ve etkisinin iş genelinde hissedilmesi gerektiği anlamına gelmiyor.”

Rapor, kılavuzlar yayınlanmadan 10 ay önceki ve 10 ay sonraki Sağlık ve Güvenlik Dairesi (HSE) kovuşturmalarına dayanıyor.

Ayrıca, ceza verenlerin, zararı değerlendirmek gibi daha ‘karmaşık’ olan bazı süreçler de dahil olmak üzere, adımları takip ederken herhangi bir sorunla karşılaşıp karşılaşmadıklarını görmek için 53 vaka örneği kullanıldı. Rapora göre hiçbir sorun bulunmuyor ve ‘kılavuz amaçlandığı şekilde takip ediliyor’.

Konsey Başkanı Lord Justice Holroyde göre: “Konsey, kılavuzun amacına ulaştığından ve bir suçun sonucu olarak can kaybı veya çok ciddi yaralanmalar yaşandığında yaptırımların yeterince cezalandırıcı olduğundan emin.”

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.