MIND’E (ZİHİN SAĞLIĞI KURUMU) GÖRE, ÇOĞU YÖNETİCİ ÇALIŞANLARINDA Kİ ZİHİNSEL SAĞLIK SORUNLARI BELİRTİLERİNİ FARK ETMİYOR

Mind’e göre, yöneticiler zihinsel sağlık sorunları ile mücadele eden nasıl meslektaşlarını fark edip destekleyeceklerini bilmeli.

Mind tarafından yapılan ankete göre, yöneticilerin üçte ikisi refahı destekleme ve teşvik etme konularında kendilerinden emin; fakat zihinsel sağlık sorunları semptomları gösteriyor olsalar, yöneticilerinin bunu fark edeceğini düşünen çalışanların sayısı yarıdan az.

 Ankete katılan 44.000 çalışanın sadece yüzde 45’i, zihinsel sağlıklarıyla ilgili problemler yaşıyor olsalar yöneticilerinin bunu fark edebileceğini düşünüyor.

Yöneticilere göre daha fazla destekle bunu başarmak mümkün. Her 5 çalışandan 2’si (yüzde 41), işverenlerinin, zihinsel sağlığı iyi olmayan bir çalışanı destekleyerek becerisine katkıda bulunduğunu söylerken, her üç yöneticiden ikisi refahı destekleme ve teşvik etme konularında kendilerinden emin olduklarını belirtti.

Veriler, çalışanlar arasında zihinsel sağlık sorunlarının yaygın olduğunu ortaya çıkardı; her 10 çalışandan 7’si (yüzde 71) hayatlarında zihinsel sağlık sorunları yaşadıklarını, her 2 çalışandan 1’i (% 53)ise mevcut işyerlerindeki zihinsel sağlık sorunlarından etkilendiklerini belirtti.

‘‘Her 10 çalışandan 7’si zihinsel sağlık problemleri yaşıyor’’

Mind’da İşyerinde Refah bölümünün başkanı olan Emma Mamo durumu şöyle yorumladı: “Çalışanlar arasında zihinsel sağlık sorunlarının yaygın hale gelmesi sebebiyle, büyüklüğü ne olursa olsun her işyerinin çalışanlarının refahını öncelik haline getirmesi oldukça önemli. Ayrıca işverenlerin, yöneticilerin stres, endişe veya depresyon gibi sorunlarla mücadele eden meslektaşlarını fark etmeleri ve nasıl destekleyeceklerini bildiklerinden emin olmaları da hayati önem taşıyor.”

Rapor; 100 şirketle anket yapan Mind 2018-2019 İşyeri Refahı İndeksi’nden alınmıştır.

 

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.