ÇALIŞANLARINIZI SESSİZ KATİLDEN KORUYUN

Ulusal Sağlık Sistemini (NHS) verilerine göre, İngiltere ve Galler’de tesadüfi karbon monoksit zehirlenmesi her yıl yaklaşık 25 ölüme sebep oluyor. Kokusu veya tadı olmadığı için karbon monoksit (CO) erken tespit edilemiyor, bu nedenle CO, sessiz katil olarak adlandırılıyor. CO solunduktan sonra kan dolaşımına karışıyor ve kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıma yeteneğini sınırlıyor. Bu oksijen eksikliği hücrelerin ve dokuların ölmesine neden oluyor ve bu da yüksek dozlarda ölümcül olabiliyor.

Riskin ciddiyeti nedeniyle, Sağlık için Tehlikeli Maddelerin Kontrolü (COSHH) ile birlikte kullanım için işyeri maruz kalma sınırlarının listesini içeren EH40 İşyeri Maruz Kalma Limitleri adındaki düzenleme geçen yıl güncellendi. Güncellenen sürüm, CO okuyucuları dahil gaz için alarm limiti, güvenliği artırmak amacıyla 50 ppm’den (milyonda bir birim) 20 ppm’ye düşürdü.

Düzenleme değişikliği AB çapında olmasına rağmen şu ana kadar sektörde ivme kazanma konusunda başarılı olamadı ve yalnızca Birleşik Krallık ve İrlanda dahil olmak üzere altı ülke tarafından kabul edildi ve uygulandı. Standardın güncellenmesine ilişkin bilginin etkili bir şekilde dağıtılmadığı ve farkındalığı arttırmak için daha fazlasının yapılabileceği konusunda endüstri çapında bir ortak görüş var.

Bilgi eksikliğinin çalışanları gereksiz yere riske atacağına ve alarm limitinin düşürülmesine ilişkin bilginin daha kolay erişilebilir olması gerektiğine inanıyoruz.

Düzenlemede meydana gelen değişiklik

EH40, 2017/164/EU sayılı Direktifte listelenen maddelere yönelik yeni limitleri dikkate almak üzere 2011 sürümünü güncelledi.

Bu güncelleme şu anlama geliyor:

  • Havada bulunmasına izin verilen CO seviyesi yerüstünde 50ppm(milyonda bir birim)’den 20ppm’ye, madencilikte ise 30ppm’ye düşürüldü.
  • Teknolojik zorluklar ve buna bağlı maliyetler nedeniyle bu düzenleme 2020’den itibaren, madencilik için ise 2023’te uygulanacak.
  • Bu değişiklik tüm gazları, özellikle de en sık tespit edilen kükürt dioksit (SO ) ve azot dioksit (NO ) için geçerli olacak. Diğer tüm gazlar için seviyeler türlerine bağlı olarak değişiklik gösterecek.

Genellikle altı ayda bir gerçekleştirilen, bir sonraki gaz monitörü kalibrasyonunda, yeni alarm limit otomatik olarak güncellenmeli. Kalibrasyon için gaz monitörlerini göndermek ve alarm limitin değişmesinden emin olmak nihai kullanıcının sorumluluğunda.

Bir monitörün yeniden kalibre edilmesi gereken frekans, uygulamaya ve ekipman tipine göre değişebilir. Sensör ömrü kullanıma ve algılanan gaza bağlı olarak değişebilir. Nihai kullanıcılar, her zaman üreticilerin önerileri doğrultusunda kalibrasyon yapmazlar; bu da, monitörün EH40 mevzuatına uygun olarak en yüksek düzeyde koruma sağlayamamasına sebep olur.

Bazı gaz tespit cihazlarının yalnızca iki yıllık batarya ve sensör ömrü olduğundan, nihai kullanıcılar kalibrasyonu her zaman gereken sıklıkta gerçekleştirmezler, bu da monitörün en yüksek seviyede koruma sağlamaması anlamına gelir. Ayrıca kullanıcıların, monitörün düzgün çalışmasını sağlamak için her kullanımdan önce monitöre gaz testi yapılması gerektiğini hatırlamaları da önemlidir.

Piyasada bulunan tüm yeni cihazların otomatik olarak limit değerleri düşürülecek ve 21 Ağustos 2018’den sonra satın alınan herhangi bir dedektör yeni limitle uyumlu olacak. Eğer cihazınızdan emin değilseniz, danışmanlık için gerekli yerlere başvurmanız önemli. Gaz monitörü kullanıcılarının büyük bir oranı, tespit cihazlarına nasıl uygun şekilde bakım yapacaklarını bilmiyor. Gaz tespiti ile ilgili riskler belirsiz olmak için çok yüksek.

 

David Parr

Politika ve Teknik Hizmetler Müdürü

British Safety Council

 

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.