Ambulans çalışanları 67 yaşın emekli olmak için güvenli bir yaş olmadığını söylüyor

Ambulans çalışanları devlet emeklilik yaşının 68’den 60’a düşürülmesi için Sağlık Bakanlığı binası önünde protesto yaptı.

2015 NHS emeklilik planında yapılan değişikliklerle ambulans çalışanları için emeklilik yaşı yükseltildi, değişikliğe karşı çıkan ambulans çalışanları emeklilik yaşının silahlı kuvvetlerde, itfaiye ve polis teşkilatında çalışan diğer çalışanlar gibi 60 olması gerektiğini savunuyor.

Ambulans çalışanlarının çoğu yaşları ilerledikçe mesleklerini icra etmenin de zorlaşacağını düşünüyor. East of England Ambulance Service Trust’ta çalışan bir tıp teknisyeni GMB anketinde şunları söyledi:” Ambulans hizmetlerinde yavaşlığa yer olmadığından bir insanın 68 yaşına geldiğinde bu mesleğin fiziksel ve ruhsal taleplerini karşılayabileceğini sanmıyorum. İşe yaramayan kişilerden kurtulmak için daha fazla personel çalıştırılacaktır.’’

”Emeklilik yaşına gelen bir insanın bu mesleğin fiziksel ve ruhsal taleplerini karşılayabileceğini sanmıyorum”

Başka bir ambulans çalışanı ise şunları söyledi: “Bu yaşa geldiğimizde 12 saatlik bir vardiyaya fiziksel olarak dayanabilir miyiz emin değilim. Bu meslek fiziksel ve ruhsal olarak güç gerektiren bir meslek ve işler bizim için yıllar geçtikçe daha da zorlaşıyor.”

GMB’ye konuşan diğer insanlar ise yaş ilerledikçe becerilerinin ve kabiliyetlerinin azalmasından korktuklarından başka insanların hayatını kurtarmanın riskli olabileceğini dile getirdiler.

16 Temmuz’da yapılan protesto, çalışanlara uygulanan şiddetin %36 artmasıyla birlikte personel üzerindeki baskının arttığını ortaya koyan GMB’nin “In Harm’s Way” (Bekleyen Tehlikeler) raporunun yayınlanmasından sonra yapıldı. Geçtiğimiz 2.800’ün üzerinde personele görev başında şiddet uygulandı (2013/14 yılında 2000 kişi).

Ambulans çalışanlarının emeklilik yaşı 65-68 olarak belirlendi. Hükümet tarafından yapılan açıklamada “NHS emeklilik planındaki değişiklikler insanların yaşam süresinin arttığına ve daha uzun süre emeklilik aylığı aldığına dair kanıtlara dayanmaktadır. Ortalama 60 yaşındaki kişiler 1970’lere kıyasla artık 10 yıl daha uzun yaşıyor” denildi.

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.