“Sürdürülebilir Ortak Gelecek” Temasıyla 27. Kalite Kongresi

27. Kalite Kongresi

“Sürdürülebilir Ortak Gelecek” Temasıyla 27. Kalite Kongresi, 13-14 Kasım’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde Gerçekleşti!

Ev sahipliğini Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin, ana sponsorluğunu ise DOĞA HSE GROUP ve TIRSAN’ın paylaştığı ‘Sürdürülebilir Ortak Gelecek’ temasıyla, 13-14 Kasım tarihlerinde 27. Kalite Kongresi düzenlendi. Pek çok farklı sektörden iş insanlarını, akademisyenleri ve medya dünyasından ünlü isimleri bir araya getiren kongrede, sürdürülebilir bir geleceğin temellerinin nasıl atılması gerektiği üzerine konuşmalar yapıldı.

KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı ile TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik’in yaptığı açılış konuşmalarının ardından başlayan özel oturum “Sürdürülebilir Ortak Gelecek ve İş İnsanının Yeni Sorumlulukları” başlığı ile Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın katılımıyla gerçekleşti. Bu seneki Nobel Ekonomi Ödülü’nün sahibi olan ekonomistlerin ödül almalarına vesile olan iklim değişikliği ve inovasyon konularına özellikle değinen Eczacıbaşı, koordinasyonlu ve bütüncül yaklaşımlar sayesinde iklim değişikliği gibi küresel bir sorunun üstesinden gelinebileceğini belirtti. STK’ların, ülke liderlerinin, akademisyenlerin, vatandaşların ve tabi ki sanayicilerin birlik içinde hareket etmesiyle, ozon tabakasındaki genişlemenin önüne geçildiğini hatırlatan Bülent Eczacıbaşı, daha güçlü yaptırımlar içeren anlaşmaların imzalanması gerektiğini söyledi.

Özellikle iklim değişikliği konusunda insanların felaket senaryolarına hala inanmadıklarını ancak sanayi devriminden bu yana 1 derece ısınmış dünyamızın son yıllarda yaşadıklarını yeniden hatırlattı. Tüm bunların yanı sıra, iş insanlarının iklim değişikliğini fırsata çevirecekleri noktaları hala görmediklerini ifade etti. İklim değişikliği ile beraber yeni çalışma alanlarının ciddi bir ekonomik getiri sağlayacağını söyleyen Bülent Eczacıbaşı istihdam konusunda önemli adımlar atılabileceğini yineledi. Dünyanın farklı ülkelerinden profesyonellerin, ünlülerin ve iş insanlarının yaptıkları bağışların örnek nitelikte çalışmalar olduğunu ancak bunların yanında uluslararası iş birlikleriyle de desteklenmesi gerektiğinin altını bir kez daha çizdi. Eczacıbaşı özellikle 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden biri olan iklim değişikliği konusundan sonra, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile mücadele konusunda farkındalığımızın artmasının çok mühim olduğunu dile getirerek konuşmasını noktaladı.

Kongrenin ilk günü düzenlenen İklimle Kim Oynuyor? Oturumu’nun başkanlığını CNN Türk’ten Deniz Bayramoğlu yönetirken, Prof. Dr. Levent Kurnaz, Gülin Yücel ve Dr. Tuğba Ağaçayak konuşmacı olarak yerlerini aldılar. Boğaziçi Üniversitesinden İklim Bilimci Prof. Dr. Levent Kurnaz; iklim değişikliğinin bugünün yarının olayı olmadığını, dünün olayı olarak hali hazırda başladığını ve hepimizin iklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle yüzleştiğimizi, Konya kapalı havzasındaki su kaynaklarının kontrolsüzce tüketilmesi sebebiyle yaşanılan göçükleri ve İstanbul’daki sel ve dolu felaketleriyle hatırlattı. Tema Vakfı, Proje Koordinatörü Dr. Tuğba Ağaçayak iklim değişikliği konusunda yapılabilecekler hakkında önerilerde bulundu. Yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması, çimento liderliğinden vazgeçilmesi, düzenli/düzensiz çöp toplama alanlarının ıslah edilip yüksek teknoloji yöntemler kullanarak enerji elde edilmesi gibi başlıkları alınacak önlemler olarak sıraladı.  Brika – Sürdürülebilirlik Danışmanı Gülin Yücel de özel sektörün fırsatların farkında olması gerektiğinin altını çizdi. Kısa vadeli hedeflerden ziyade uzun vadeli sistem değişikliği üzerine planlar yapılmasının önemini vurgulayan Yücel, tüm dünya pazarının %55’i daha çevreci ürünleri almak için daha fazla ödeme yapmayı göze aldığını ve bu grubun %50’sinin Y kuşağı olduğunu söyledi.

“Yaşam Biçimi Olarak Kalite” oturumunda ise Halit Ergenç yer aldı. Konuşmasında geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımız için yaşanılabilir bir dünya bırakmanın önemini ve iklim konusundaki fikirlerini aktardı. Birleşmiş Milletlerin Küresel Hedeflerine de değinen Halit Ergenç’e Darüşşafaka İlk Okulu 7-C sınıfından da 17 öğrenci eşlik etti.

27. Kalite Kongresi, Türkiye Mükemmellik Ödülleri Töreni ile sona erdi. Jüri tarafından yapılan değerlendirmede sıralama şu şekilde oldu:

  • Kumport – ‘SEÇ (Sağlık, Emniyet ve Çevre) Yönetimi’ iyi uygulaması ile sürdürülebilir gelecek yaratma temel kavramı,
  • Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi – ‘Abone Yönetim Sistemi ve ALO 185’ iyi uygulamaları ile müşteriler için değer yaratma temel kavramı,
  • Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. – ‘Entegre Bilişim Sistemleri Projesi ve Göçmen Kuşlar Ölmesin Projesi’ iyi uygulamaları ile kurumsal yetenekleri geliştirme ve sürdürülebilir bir gelecek yaratma temel kavramı,
  • Toyo Matbaa Mürekkepleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. – ‘İnovasyon Yaklaşımı’ iyi uygulaması ile yaratıcılık ve yenileşimden yararlanma temel kavramı kategorilerinde ödüllerini aldılar.

Türkiye Mükemmellik Ödülleri için yapılan jüri değerlendirmelerinde EFQM Mükemmellik Modeli’nin Temel Kavramları ile ilişkili iyi uygulamalar en önemli değerlendirme kriterlerinden biri oldu. İş ve yaşamda mükemmellik kültürünün yaygınlaştırılmasını hedef olan organizasyonda Mükemmellik Ödülü kazanan kuruluş sayısı 59’a yükseldi.