Yılport Holding / Gemport Limanı, Sağlık Emniyet Çevre (SEÇ) Müdürü, Ferdi Çetin ile Sektörel Röportaj

Yılport Holding / Gemport Limanı, Sağlık Emniyet Çevre (SEÇ) Müdürü, Ferdi Çetin ile Sektörel Röportaj:

 

“Misyonumuz, 2025 yılına kadar uluslararası terminal operatörleri arasında ilk 10 arasında yer almak, liman ve terminal operasyonlarında ‘‘Ezber Bozan” olmak. ’’

 

“Misyonumuz, 2025 yılına kadar uluslararası terminal operatörleri arasında ilk 10 arasında yer almak, liman ve terminal operasyonlarında ‘‘Ezber Bozan” olmak. ’’SM Türkiye: Firmanızın faaliyet amacından bahseder misiniz?

Ferdi Çetin: Yılport Holding; 2004 yılında STFA Holding’den satın alınan Sedef Limanı ve 1 Ocak 2005’de satın alınan Alemdar Limanı’nın YILPORT Konteyner Terminali ve Liman İşletmeciliği, A.Ş. çatısı altında birleştirilmesiyle operasyonlarına başladı. Yılport Holding A.Ş., Yıldırım Grubu’nun liman ve konteyner terminal operasyonlarını tek bir çatı altında birleştirmek için Ağustos 2011’de kuruldu. 2012 yılında Türkiye’ nin ilk özel sektör limanı Gemport Yılport Holding bünyesine katıldı. Gemport, Bursa başta olmak üzere birçok sanayi bölgesinin ithalat ve ihracatında ana deniz yolu kapısı olarak, 365 gün 24 saat hizmet vermektedir.

Asıl ticari faaliyeti konteyner hizmetleri olmakla birlikte, Marmara Bölgesi’nde üretim yapmakta olan ticari ve binek araç üreticilerinin önemli bir ihracat limanı olan Gemport, her türlü araç ithalatı ile oto yedek parçaları, çelik rulo, demir ve sac ürünleri, kağıt, selüloz, tekstil ham madde ve ürünleri, soğutulmuş veya dondurulmuş her türlü gıda ürünleri, makine parçaları, tomruk, kereste, maden ve mineraller gibi muhtelif ithalat ve ihracat yüklerine de hizmet vermektedir.

 

SM Türkiye: Firmanızın misyonu nedir? Bu doğrultuda yapmış olduğunuz çalışmalar nelerdir?

Ferdi Çetin: Misyonumuz, 2025 yılına kadar uluslararası terminal operatörleri arasında ilk 10 arasında yer almak, liman ve terminal operasyonlarında” Ezber Bozan” olmak. Bu doğrultuda Yılport Holding çalışmalarını İnsan, Süreç ve Teknolojiye yatırım yaparak sürdürmektedir. Yılport olarak bir şirket için en önemli varlığın insan olduğunun bilincindeyiz. Dört kuşağın bir arada çalıştığı bir şirket kültürü içerisinde, kıdemli çalışanlarımızın deneyimini endüstrideki son gelişmeler hakkında bilgi sahibi olan yeni mezunlarımızın bilgisiyle birleştiriyoruz. Yılport süreçleri aracılığıyla organizasyonel mükemmeliyeti hedefliyoruz. Sürekli büyüyen şirketimiz iş odaklı yaklaşımının ışığında yol haritasını önceliklendirmektedir. Son teknoloji ekipmanlara, donanımlara, yazılım geliştirmelerine temel performans göstergeleri ile tedarik zinciri yönetiminin her aşamasını analiz etmek için yatırım yapmaktadır.

 

SM Türkiye: Üretim kapasiteniz, çalışan sayınız var ise ihracat ile ilgili bilgiler paylaşır mısınız?

Ferdi Çetin: Yılport Holding 22 farklı ülkede 5000’nin üzerinde çalışanı ile yıllık 10 milyon    TEU konteyner, 22 milyon ton dökme yük ve genel kargo, 2,15 milyon ton sıvı dökme yük, ve 1 milyon Ro-Ro araç elleçlemektedir. Yılport Gemport liman işletmesi de yıllık 1 milyon 200 bin  TEU konteyner, 5 milyon ton dökme yük ve genel kargo, 500 bin ton sıvı dökme yük ve 500 bin Ro-Ro araç elleçleyerek Yılport Holding’in kapasitesine katkı sağlamaktadır.

 

SM Türkiye: Hangi ülkelerde liman işletmeciliği yapıyorsunuz?

Ferdi Çetin: Yılport Holding 10 farklı ülkede toplam 22 adet liman ve terminal işletmesi ile faaliyetlerine devam etmektedir. Yılport limanları 5 farklı bölgede yapılandırılmıştır. Türkiye bölgesinde Gemlik Gemport, Gebze, Yarımca Rota ve Solventaş limanları, İskandinavya bölgesinde İsveç ve Norveç’te Gavle Konteyner, Gavle Kara Terminali, Stockholm ve Oslo limanları, İberya bölgesinde Portekiz ve İspanya’da Leixoes, Socarpor, Figueira da Foz, Liscont, Sotagus, Aveiro, Setubal, Tersado, Huelva ve Ferrol limanları, Latin Amerika bölgesinde Ekvator, Peru ve Guatemala’da Bolivar, Paita ve Quetzal, Akdeniz bölgesinde Malta ve İtalya’da Marsaxlokk ve Taranto limanları bulunmaktadır.

 

 

SM Türkiye: Ülkemizde ve diğer çalıştığınız ülkelerdeki iş güvenliği süreçlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ferdi Çetin: Bildiğiniz gibi ülkemizde iş güvenliği, 2012 yılında 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununun ve ilgili mevzuatların yürürlüğe girmesiyle pozitif yönde ilerleme kaydetmeye başlamıştır. 6331 sayılı kanununun kapsamına giren işyerleri, birçok kez gelen ertelemelerle dar bir çerçevede kalmış olsa da artık tüm sektörler ve işyerleri iş güvenliğinin önemini, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi gerektiğini anlamaya başlamıştır. Bu süreçte ülkemizdeki işletmelerin iş güvenliğine verdiği önem, özellikle yabancı sermayeli şirketlerle yapılan projeler ve işler nedeniyle daha da artmıştır. Keza yabancı sermayeli şirketler, işin kaliteli ve hızlı yapılmasının yanında insan ve çevre güvenliğinin de alınarak yapılmasını şart koşmaktadırlar. Bu talepler ülkemizde yabancı sermayeli şirketlerle iş yapan işletmelerin de iş güvenliği ve çevre konularında daha proaktif yaklaşımlar kazanmasına katkı sağlamaktadır. Avrupa ve Amerika’da iş güvenliği alanında yapılan çalışmaların yaklaşık elli yıllık bir geçmişi olduğu için, Türkiye’den çok daha iyi ve ileri durumdalar. Ancak Türkiye’de de iş güvenliği ve çevre alanında güzel çalışmalar yapılmaya başlandı ve uzun vadede iyi bir noktaya geleceğimize inanıyorum.

 

SM Türkiye: Ülkemizde sektörünüze özgü spesifik istatistikler, yapılanmalar var mıdır?

Ferdi Çetin: Türkiye’de liman sektörüne yönelik yapılan iş güvenliği çalışmaları maalesef yeterli değil. Bu sebeple doğal olarak limanlar, iş güvenliği alanındaki çalışmalarını yurtdışında yapılmış çalışmalardan faydalanarak gerçekleştiriyor. Yapılan çalışmaların ölçülmesi ve kıyaslanması için özellikle İngiltere’de yayınlanan istatistikraporlar ve yayınlar referans alınıyor. Bunun yanında Türkiye’deki limanların iş güvenliği ve çevre alanında yaptıkları çalışmaları paylaştığı, tartıştığı ve kıyasladığı platformlarda mevcut. Türkiye Liman İşletmecileri Derneği bu çalışmalarda tüm limanlara önderlik ediyor. Ayrıca limanların kendi aralarında yaptığı benchmark toplantıları da iyi uygulamaların paylaşıldığı bir ortam yaratıyor.

 

SM Türkiye: Çalışan profiliniz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz? Çalışanlarınızın iş güvenliği bakış açısı nasıl?

Ferdi Çetin: Çok farklı ülkelerde ve coğrafyalarda liman işletmelerimiz olduğu için çok geniş ve çeşitli bir çalışan profilimiz var. Ayrıca limanlarımızda Yılport çalışanlarının yanında, nakliye firmaları, gemi personelleri, konteyner hat işletmecileri, gümrük memurları, müşteri temsilcileri vb.   farklı yapıların personellerinin beraber çalıştığı bir ortamımız var. Farklı eğitim ve kültür seviyesindeki bu personelleri ortak kural ve prosedürlere bağlı olarak çalıştırmak zaman zaman zor olsa da iyileştirme adına yaptığımız çalışmalara yaptıkları katkılarda ciddi boyutlarda oluyor. Tüm çalışanların iş güveliği farkındalığını arttırmak ve sürekli canlı tutmak için yaptığımız uygulamalar sayesinde, çalışanlar iş güvenliği prosedürlerinin kendilerinin ve çevrelerindeki diğer insanların emniyeti için olduğu bilincine sahipler.

 

SM Türkiye: Firmanızın İSG alanında yapmış olduğu çalışmalar ve yenilikler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Ferdi Çetin: Limanlarımızda iş ve çevre güvenliği kültürünü oluşturmak ve sürekli canlı tutmak için yaptığımız uygulamalardan bazılarını şöyle sıralayabilirim: çalışanlarımızın aktif katılım sağladığı aktiviteler, farklı prosesler için oluşturduğumuz eğitim programları, ortak kullanılan alanlarda 7/24 yaptığımız TV yayınları, Yılport’un globaldeki limanlarında alanında uzman kişilerden oluşturulan denetim ekipleri ile yapılan denetimler ve bölgesel HSE komite toplantıları  vb. Tüm faaliyetlerimizi SEÇ departmanı bünyesinde görev yapan toplam on üç kişilik bir ekiple yürütüyoruz.

 

SM Türkiye: İSG sektörünün ülkemizdeki ve dünyadaki gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ferdi Çetin: İş güvenliği birçok farklı disiplini ihtiva ettiğinden sürekli gelişmeye ve ilerlemeye muhtaçtır. İş kazalarının temelinde de insan hataları olduğundan Endüstri 4.0 ile gelen teknolojik uygulamalar, otomasyon sistemleri vb. yenilikler kaza sayılarında azalmaya ve iş güvenliğinde daha iyi bir tabloya bakmamıza olanak sağlayacaktır. Dünyada bu yönde çalışmalara başlanmıştır. Ülkemizde de yeni yeni başlamaktadır. Hem teknolojinin son yeniliklerinin insan hatasının önlenmesi için kullanılması, hem de iş güvenliği profesyonellerinin ihtiyacı olan bilgi kaynaklarının yaygınlaşması ve paylaşılması iş güvenliğinde daha hızlı ve etkili bir gelişim sağlayacaktır.

 

SM Türkiye: Diğer yapmış olduğunuz veya planladığınız yenilikçi çalışmalarınız nelerdir? Global çalışmalarınız var mı?

Ferdi Çetin: Biz  tüm Yılport limanları arasında kurduğumuz iletişim ağı sayesinde, liman ve denizcilik sektöründe olan kazalar hakkında emniyet uyarılarını, kaza veri ve istatistiklerini, iyi uygulamaları paylaşarak proaktif çözümler üretmeye çalışıyoruz.  Diğer yandan, limanlardaki iş güvenliği ve çevre alanında güvenli çalışma rehberleri, risk raporları, kaza istatistik verileri vb. yayınları hazırlayan ICHCA, TT Club gibi uluslararası kuruluşlarla çalışarak, global anlamda da sektördeki yenilikleri limanlarımızda uygulamaya çalışıyoruz.

 

SM Türkiye: 2018 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz? 2019 yılı ve geleceğe dönük beklentileriniz nelerdir?

Ferdi Çetin: 2018 yılı ülkemizde yaşanan siyasal ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle her sektörde olduğu gibi iş güvenliği sektöründe de sıkıntılara neden oldu. İş güvenliği profesyonellerinin iş kaygısı, düşük ücretler, ekonomik dalgalanmalar nedeniyle ekipman ve donanımların maliyetlerindeki artışlar vb. sorunlar nedeniyle hem işverenler için hem çalışanlar için zor geçti. 2019 yılında ve daha sonraki yıllarda iş güvenliğindeki tüm paydaşların önlemenin ödemekten daha insanı ve ucuz olduğunu anlamalarını ve inanmalarını ümit ediyorum.

 

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.