Unite yeni elektrikli otobüslerin çıkardığı sesin kullanıcıların kafasını karıştırabileceğini söylüyor

Unite, Londra’daki elektrikli otobüsler için seçilen sesin geleneksel otobüs sesine benzemediği için yol kullanıcıları ve yayalar için tehlike oluşturduğu konusunda uyardı.

Unite bölge sorumlusu John Murphy şu anda deneme aşamasında olan sesin daha çok bir “uzay gemisi sesine” benzediğini belirtti.

Transport for London (TfL), çok sessiz çalışan elektrikli otobüslerin tamamen veya kısmen görme engelli yayalar açısından tehlikeye sebep olabileceği gerekçesiyle yapay bir ses kullanmanın şart olduğunu savunuyor.

Unite, Londra otobüsleri için alternatif sesler konusunda istişarelerde bulunulduğunu ancak TfL’nin seçtiği sesin “kesinlikle reddedildiğini” ifade etti. Murphy konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Unite, güvenlik sebebiyle yeni elektrikli otobüslerin açıkça duyulabilir bir ses çıkarmasının şart olduğunu kabul ediyor. Ancak, seçilen sesin, alışık olduğumuz otobüs sesine benzememesi nedeniyle tehlikeli olabileceğini düşünüyoruz.” Unite, elektronik cihaz kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte günümüzde insanların yürürken dikkatlerinin daha dağınık olduğuna dikkat çekerek Londra otobüslerinde açık ve belirgin ses kullanmanın şart olduğunu belirtti.

Murphy açıklamasına şu sözlerle devam etti: “İnsanlar uzay gemisi sesi gibi bir ses duyduklarında bunun bir ‘otobüs’ olduğunu düşünmeyeceklerdir ve bilmeden kendilerini tehlikeye atacaklardır.” TfL, bunun otobüs düşük hızlarda giderken veya geri giderken veya otobüs durağında dururken çıkarılacak “yenilikçi bir otobüs sesi” olduğunu belirtti.

Ses, Ocak ayından itibaren altı ay boyunca St Paul Katedrali ve Shadwell arasındaki 100 otobüs rotasında, değişik ses seviyelerinde test edilecek.

‘‘İnsanlar uzay gemisi sesi gibi bir ses duyduklarında bunun bir ‘otobüs’ olduğunu düşünmeyecektir.’’

Bu, 2021 yılında tüm yeni ‘sessiz’ çalışan araçlar için zorunlu hale gelecek olan akustik araç uyarı sisteminin (AVAS) bir parçasıdır.

TfL’de otobüs işletmeciliği müdürü Claire Mann konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Şu an deneme aşamasındaki AVAS, tüm yol kullanıcılarını sessiz çalışan otobüslerin varlığından haberdar edecek şekilde donatılmaktadır böylece çarpışmaların önüne geçilerek yollarımızda meydana gelen ölümleri ve yaralanmaları geçmişte bırakacağız.”