İş kaynaklı stres soruşturmasının ‘eli kulağında’

BK hükumeti ruh sağlığı ve refah danışmanı Health and Safety Executive (HSE), iş kaynaklı stresi yönetemeyen kurumlara karşı yasal işlem hazırlığı içinde olduğunu ifade etti.

Her yıl düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği Avukatları Derneği konferansında konuşma yapan, BK What Works Centre for Wellbeing başkanı Dr. Paul Litchfield, HSE müfettişlerinin stres yönetimi standartları ve bunların nasıl uygulanacağı konusunda eğitim aldığını belirterek şunları söyledi: “Bence bu durum HSE’nin konuyla ilgili soruşturma hazırlığı içinde olduğunu gösteriyor.”

Litchfield konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Soruşturmanın nasıl yapılacağını söylemek zor. Kamuoyunda iyi bilinen tek bir olayı ya da ruhsal sağlık sorunları yaşayan bir grup insanın karıştığı ve kurumsal sorumluluğun bu zarardaki payının değerlendirildiği bir olayı hedef alabilir.” “Bu alanda sebep sonuç ilişkisini ortaya koymak gerçekten çok zor fakat bir soruşturmanın başarılı olma ihtimali olan bir dava söz konusu olduğunda HSE’nin daha istekli olduğunu ve beş sene öncesine kıyasla davayı almanın daha muhtemel olduğunu düşünüyorum.

Yurtdışındaki örneklere bakıldığında da bazı şeylerin zaman içinde değiştiğini görmek mümkün. Bir izleyici, Fransa’da France Télécom çalışanları arasında, içlerinde ofis dışında kendine ateş eden bir adamın da bulunduğu, bir dizi şok edici intihar vakası sonucunda işverene karşı soruşturma başlatıldığını ifade etti. Etkinlikte panelist olarak yer alan, Mates in Mind’da strateji müdürü Joscelyne Shaw şunları söyledi: “HSE kendi stratejilerinde stresin öncelik verilmesi gereken bir konu olduğunu belirtmiştir. Gerçekten de bu konuyla ilgili olarak harekete geçmeleri artık an meselesidir.” Bununla birlikte, iş kaynaklı stresin pek çok insan için hala yeni bir alan olduğunu ekleyen Shaw “Tıpkı bizim gibi HSE de yeni yeni öğreniyor” dedi.

2019 yılında 602.000 kişi iş kaynaklı stres, depresyon veya anksiyete yaşandı ve iş kaynaklı ruhsal sağlık sorunlarından dolayı 12,8 milyon iş günü kaybı meydana geldi.

 

Ruhsal Sağlık Yasası Reformu

Hükümetin Ruh Sağlığı Yasası için reform sözü vermesiyle birlikte anksiyete veya depresyon dahil olmak üzere ruh sağlığı sorunlarından mustarip kişilere kendi tedavileri konusunda daha çok söz hakkı verilebilecek.

Rethink Mental Illness’de kampanya başkanı Alex Kennedy reform sözünü memnuniyetle karşıladığını ancak bunun için oldukça geç kalındığını belirterek şunları söyledi: “Bu Yasa modern bir toplumun ruh hastalığı konusundaki düşüncelerine ayak uyduramıyor. İyi olmadıkları zamanlarda güvende tutulmalarında önemli bir rol oynuyor fakat kendi tedavileriyle ilgili olarak onlara söz hakkı vermiyor.”

Mind’da kampanya yöneticisi Megan Pennell, “reformun daha fazla geciktirilemeyeceğini” belirterek hükümeti bu konuyla ilgili olarak yaptığı planları yayınlamaya davet etti. “Kaybedecek vakit yok. Ruh sağlığı konusunda harekete geçmenin vakti geldi”

Reform sözü 2019’da Kraliçe’nin Konuşmasında verildi. Muhafazakârlar “ruhsal sağlığı tıpkı fiziksel sağlıkta olduğu gibi aynı aciliyetle tedavi etme” sözü verdi.