Güncel Haberler

Fırın patlaması sonucunda Cronite’e para cezası kesildi

Somerset’te bir şirket, çalışanlarından birinin erimiş metal patlaması sırasında yanması sonucunda para cezasına çarptırıldı.

Olayın meydana geldiği 5 Mart 2018 tarihinde Cronite Castings Ltd çalışanı 500 kg kapasiteli döküm fırınına metal şarj yüklüyordu. Metali eritmek için katı parçalar eklenmişti ve bazı parçalar ıslaktı.Fırında bir patlama meydana geldi ve erimiş metal fırından saçılmasıyla birlikte çalışanın gövdesi ve elleri yandı.HSE, fırın yüklenmeden önce şarjın kuru tutulmasıyla ve ıslaklığın kontrol edilmesiyle ilgili prosedürlerin yetersiz olduğunu tespit etti.

Yaralanan çalışan doğru kişisel koruyucu donanımı kullanmıyordu ve KKD’nin doğru kullanımıyla ilgili denetim düzenlemeleri geçersizdi. Soruşturma sonucunda depolanan şarj malzemesinin üzerinde çatıdan bir sızıntı olduğu fakat herhangi bir önlemin alınmadığı tespit edildi. Crewkerne, Somerset’teki Cronite Castings Ltd 1974 tarihli İşyerinde Sağlık ve Güvenlik Yasasının 2(1)’inci maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle 50.000£ para cezasına çarptırıldı.

 

Yüksekten düşme kazasında firma para cezasına çarptırıldı 

Sir Robert McAlpine Ltd inşaat şirketinde bir çalışanın düşmesi sonucunda firma 26.000 £ para cezasına çarptırıldı.

36 yaşındaki Mark Smith, 28 Nisan 2016’da Kuzey Yorkshire’de bulunan ve 18. yüzyıldan kalma bir ev olan Stone Gappe Hall’de çalışırken korkuluksuz bir açıklıktan 4,8 metre yükseğe düştü ve bacaklarında ve yüzünde ağır yaralar meydana geldi.

Smith, firmada yönetici olarak görev yapan Richard McAlpine’nin sahibi olduğu, Sınıf II olarak listelenen binada kayışlar yardımıyla bir su tankını alt kata taşımaya çalışıyordu.

HSE, Smith’in sabit kenar koruması bulunmayan bir açıklıktan düştüğünü tespit etti. Smith ağır yaralanarak işe geri dönemedi. Eaton Court, Hemel Hempstead adresinde faaliyet gösteren Sir Robert McAlpine 1974 tarihli İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının 3(1)’inci maddesini, 1999 tarihli İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi Mevzuatının 3(1)’inci Kuralını ve 2015 tarihi İnşaat (Tasarım ve Yönetim) Mevzuatının 13(1)’inci Kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı.

Tamircinin otobüs altında kalarak hayatını kaybettiği olaydan sonra firmanın patronu hapse mahkûm edildi

 

Bir tamircinin iki katlı otobüsün altında kalarak can verdiği olayda işverenin araçların güvenli kaldırılması konusunda eğitim vermediği tespit edildi.

14 Haziran 2017’de üç çocuk babası Wayne Lannon Chester Hayvanat Bahçesi otoparkında bozuk bir otobüsü tamir etmeye çalışıyordu.

Crewe Magistrates Mahkemesinde görülen davada söz konusu otobüsün hidrolik şişe krikoyla kaldırıldığı bildirildi. Lannon sabit otobüsün altına ahşap bloklar koydu, bu blokların şişe krikodan geriye doğru fırlaması sonucunda Lannon otobüsün altına sıkıştı. 46 yaşındaki Lannon aldığı ölümcül yaralar sonucunda hayatını kaybetti.

HSE, FE Coaches şirketinin patronu Brian Finch’in otobüsün hareket etmesini önlemek için bir güvenli çalışma sistemine sahip olmadığını belirtti.

HSE yaptığı incelemeler sonucunda Lannon tamir amacıyla otobüsün altına girmeden önce otobüsün park freninin çekili olmadığını ve krikonun yeterince sıkışmadığı için kaydığını tespit etti. Brian Finch aynı zamanda Lannon’a mekanik işler veya araçların güvenli kaldırılmasıyla ilgili ve atölye dışında yapılabilecek tamirat türleriyle ilgili bilgi ve talimat vermemişti.

Moat House Street, Wigan adresinde mukin FE Finch Coaches’in patronu Brian Finch 1974 İşyerinde Sağlık ve Güvenlik Yasasının 2(1)’inci maddesini ihlal etmekten suçlu bulundu ve 6 ay hapis cezasına çarptırılıp cezası 18 ay ertelendi.

‘‘46 yaşındaki tamirci geriye yuvarlanan otobüsün altında ezildi.’’

Wayne’nin ailesi tarafından yapılan açıklamada kız kardeşi Keeley Unsworth Wayne’yi şu sözlerle andı: “O mükemmel bir insandı. Her zaman nazikçe konuşmaya, insanlara yardım etmeye önem verirdi.”  İncelemeyi yürüten HSE müfettişi Lianne Farrington konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Finch’in yeterli kontrol tedbirlerini almamasının sebep olduğu bu trajik kaza tamamen önlenebilir nitelikte bir kazaydı.”

 

Yeni işine başladıktan saatler sonra yaşamını yitirdi 

Araç kurtarma ve tamirat firmasında işe alınan bir kişi işe başladıktan saatler sonra ağır yük kamyonunun çarpması sonucunda yaşamını yitirdi. Olay sonucunda firma para cezasına çarptırıldı.

Albert Road Recovery and Repair Limited şirketinde işe başlayan John Glenn 24 Kasım 2014 tarihinde Middlemarch İş Parkında duran bir aracın aks destek pervanesindeki sorun nedeniyle aniden düşmesi sonucunda ölümcül şekilde yaralandı. HSE aracı desteklemek için kablo makarası jakı kullanıldığını tespit etti ve bunun “kesinlikle uygun olmadığını” belirtti. Coventry Birmingham Magistrates mahkemesi olayın yaşandığı esnada Warley Hill Business Park, Brentwood, Essex adresinde faaliyet gösteren fakat artık hizmet vermeyen firmayı 1974 tarihli İşyerinde Sağlık ve Güvenlik Yasasının 2(1)’inci maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle 20.000£ para cezasına çarptırdı.İncelemeyi yürüten HSE müfettişi John Glynn olayla ilgili olarak şunları söyledi: “Şirketin tek kabahati yeni işe alınan bir kişiyi hemen işe başlatmak değil aynı zamanda ilk gün ona gerekli talimatları ve bilgileri vermeden üstüne üstlük tamamen uygunsuz araçlar ve ekipmanlar tahsis etmekti.”

 

Tıkanıklığı açmaya çalışan işçi parmaklarını kaybetti

Otomobil endüstrisi için döküm parça imalatı yapan bir şirket, Chesterfield fabrikasında çalışanlarından birinin çalışırken parmaklarını kaybetmesinden sonra para cezasına çarptırıldı.

28 Şubat 2018 tarihinde William Lee Ltd şirketinin bir çalışanı Callywhite Lane, Dronfield’de kalıp makinesinde kumların sebep olduğu tıkanıklığı açmaya çalışıyordu. Uzun metal bir çubuk kullanarak işlemi yaptığı sırada makine bir anda çalışmaya başladı.Sağ eli çubuk ve makine arasına sıkışan çalışan, kazadan sonra iki parmağını kaybetti ve bazı kemikleri kırıldı. HSE, uygun bir risk değerlendirmesi yapılmış olsaydı çalışanların tıkanıklıkların açılmasıyla ilgili riskler konusunda bilgi sahibi olacağı sonucuna vardı. Özel prosedürler oluşturulabilirdi ve görevle ilgili olarak personele gerekli eğitim ve bilgi verilebilirdi. Dronfield, Chesterfield’deki William Lee Ltd. 1974 tarihli İşyerinde Sağlık ve Güvenlik Yasasının 2(1)’inci maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle suçlu bulunarak 60.000 £ para cezasına çarptırıldı ve 6.000 £ tutarındaki masrafları ödemeye mahkûm edildi.