GTR pencere kazası sonucu 1 milyon £ para cezasına çarptırıldı

Govia Thameslink Railway Ltd (GTR), bir yolcunun pencereden başını uzatıp başını sinyal direğine çarpması sonucu ölmesi nedeniyle 1 £ para cezasına çarptırıldı.

Gatwick Express treniyle Londra Victoria’ya seyahat eden 24 yaşındaki Simon Brown’nun 7 Ağustos 2016’da öldüğü kazanın davası Southwark Kraliyet Mahkemesinde görüldü.

Demiryolu ve Karayolu Dairesi (ORR) hakkında kovuşturma açan Jonathan Ashley-Norman QC 17 Temmuz’da karar veren mahkemeye Brown’un “bilinmeyen nedenlerden dolayı” kafasının Sınıf 442 numaralı trendeki pencereye sıkışması sonucu hayatını kaybettiğini belirtti.

Simon Brown’un kafası sinyalizasyon için yol kenarına asılı metal sinyal direğine çarptığında tren yaklaşık 60 mph hızla gidiyordu ve Güney Londra’daki Balham İstasyonu’na yaklaşmıştı.

 

Kafa karıştırıcı tabela

Pencere kondüktör kompartmanının karşısındaki koridorda vagon kapısının üzerinde, herkesin ulaşabileceği bir konumdaydı.

Pencere camının üzerinde “açmak için basıp aşağı çekin” ibaresi taşıyan metal bir kol vardı. Bu kol, tren bir istasyonda durduğunda indirilerek yolcuların dış kapı koluna ulaşmasını sağlıyordu.

BBC yayınladığı haberde kapının üzerinde riski uyarısı veren bir çıkartma olmasına rağmen yanındaki diğer 6 talimat nedeniyle bunun fark edilmesinin zor olabileceğini belirtti. Hakim Jeffrey Pegden QC “Pencere etrafındaki uyarılar kafa karıştırıcı” diye belirtti.

Mahkeme pencereyle ilgili risklerin uygun bir risk değerlendirilmesiyle değerlendirilmiş ve ilgili kontrol önlemlerinin alınmış olması gerektiğine karar verdi. Bu anlamda GTR uygun önlemleri alma konusunda sınıfta kalmıştı.

 

Gelecekteki felaketlerin önlenmesi

Kazadan sonra GTR pencerelere koruyucu parmaklık taktı. Yolcular gerektiğinde kapıyı açmak için hala pencereyi indirebiliyordu fakat artık başlarını vagon dışına çıkarmaları mümkün değildi.

Doğu Grinstead, Batı Sussex’te yaşayan Simon Brown kaza olduğunda Bristol demiryolu firmasında mühendislik teknisyeni olarak çalışıyordu.Çocukken gönüllü olarak buharlı trene binmiş, hayatı boyunca demiryollarını çok sevmişti.

Demiryolları HM Baş Müfettişi Ian Prosser şunları söyledi “Özellikle bu zor zamanlarda tüm kalbimizle Simon Brown’un ailesi ve arkadaşlarının yanındayız”.

 

Halkı koruma sorumluluğu

GTR 1 milyon £ para cezasına ve buna ilaveten 1974 İşyerinde Sağlık ve Güvenlik Yasasının işverenlerin çalışanlar dışında ziyaretçiler ve vatandaşlar gibi diğer kişilerin güvenliğini sağlama yükümlülüğüyle ilgili 3(1) maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle 52.267 £ cezaya çarptırıldı.