GKN Driveline Teknolojinin Yakın Takipçisi

Dünyanın önde gelen otomotiv aktarma organları tedarikçisi olan GKN Driveline,  teknolojinin yakın takipçisi.

 

Safety Management Türkiye: GKN Driveline Eskişehir olarak kuruluşunuzdan, faaliyet amacından bahseder misiniz?

GKN Driveline Eskişehir firması olarak otomotiv sanayi için güç aktarım organlarından halfshaft ( Aks ) üretmektedir. Ford –  Otosan, Tofaş, Toyota, Honda ve Renault after market GKN Driveline Eskişehir’in başlıca müşterileridir. Müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu teknolojik gelişmeleri sağlamak için operasyonlarımızda teknolojik değişimi teşvik ediyoruz. Yeni teknolojinin öncüsü olmak, değişen rekabet koşullarına uyum sağlamak için teknolojik gelişmeleri yakından takip etmekte ve sistemimize adepte etmekteyiz. Uyum sağlama becerimiz başarının anahtarıdır. GKN Driveline Eskişehir kapsamında aks mili üretimi ve aks montajı yapılmaktadır. Üretim alanımızda 5 adet aks montaj hattı ve 2 adet aks mili üretim hattı bulunmaktadır. Faaliyetlerimiz komponent ve işlenmiş çelik tedariği ile başlayıp, aks mili ve sonrasında yurt içi ve turt dışından temin edilen komponentlerin montajı ile ürünümüz sevke hazır hale gelmektedir.

 

Safety Management Türkiye: Misyonunuz nedir? Bu doğrultuda yapmış olduğunuz çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

GKN Driveline Eskişehir olarak misyonumuz, müşterilerimiz için üstün kalitede yürüyen aksam ürünleri ürütmek ve teknoloji lideri olarak tanınmaktır. İşimizi en yüksek standartlarda yaparak, aktarma organları bileşenleri ve sistemleri tedarikçiliğinde bir numara kalmaktır.

 

Safety Management Türkiye: Üretim kapasiteniz nedir? Çalışan sayınız var ise ihracat ile ilgili bilgileri bizimle paylaşır mısınız?

GKN Driveline Eskişehir fabrikasında 38 bin metrekare arazi üzerinde, iç tedarikçilerimiz ile beraber çalışan sayımız 172 kişidir. Önceliğimiz Safety First’tür. Bu kapsamda çalışanlarımızın iş sağlığı ve güvenliğini düşünerek çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Çalışma ortamlarının kontrollerini çeşitli düzenli denetimlerle gerçekleştirmekteyiz. Yöneticilerimiz tarafından düzenli olarak yapılan GEMBA (alan ) yürüyüşleri ile her çalışanımız ile bireysel iletişimde bulunularak, öneri ve ihtiyaçları hakkında bilgi alınıp, destek olunmaktadır.

 

Safety Management Türkiye: Mevcut ülkeler ve hedeflenen hedef pazarlar nerelerdir?

GKN Driveline Eskişehir firması olarak hedef pazarımız Türkiye’dir. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek globaldeki GKN Driveline fabrikalarına öncü bir firma olmaktır.

 

Safety Management Türkiye: Çalışan profiliniz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Çalışanlarımızın eğitim seviyesi en az endüstri meslek lisesidir. Yaş ortalaması 33 olan genç bir firmayız. İşe alırken detaylı mülakatlarla her bir çalışanımızı titizlikle seçer ve onların güvenli, verimli ve mutlu çalışmasına odaklanırız. Kazasız geçen 6 yıl, karlılık oranımız ve Gallup tarafından yapılan çalışan bağlılığı anketinde GKN Global içindeki en yüksek skor olan 5 üzerinden 4,29 almamız da odaklandığımız konudaki başarımızı gösterir. İşe aldığımız çalışanlarımız sürekli olarak iç ve dış eğitimlere tabi tutularak bilgilerinin çağdaş ve güncel olması sağlanır. Performans yönetim sistemimiz tamamen gelişim odaklıdır ve yılda iki kez tüm çalışanlara uygulanır. İş yaşam dengesine verdiğimiz önemle çalışanlarımızın, ailesine ve sosyal çevresine zaman ayırmasını destekleriz. Düzenlediğimiz aile günleri, sosyal etkinlikler ve sosyal sorumluluk projelerine isteyen tüm çalışanlarımız katılabilir.   Olumlu ve güvenli çalışma ortamı sayesinde devamsızlık oranımız yüzde 2’nin; gönüllü işgücü devir oranımız da yüzde 1’in altındadır.

 

Safety Management Türkiye: Firmanızın İSG alanında yapmış olduğu çalışmalar ve yenilikler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Teknolojinin yakından takip edilmesiyle işyerimizde tehlike ve riskleri yok etmeyi veya en az seviyeye indirmeyi hedeflemekteyiz. Bu kapsamda birçok çalışma yürütmekteyiz. Çalışmalarımıza yapmış olduğumuz alan bazlı risk değerlendirmesine göre en yüksek riskli çalışmalar öncelikli yapılmak şartıyla başlanmaktadır.

Çalışma ortamında yalnız çalışan personel için alınacak önlemler önceliğimizdir. Bu sebeple “Yalnız Çalışma Sistemi” kurulmuştur. Yalnız çalışma sistemi, yalnız başına çalışanın durumunun ve konumunun gerçek zamanlı olarak izlenmesini sağlayan, telsiz ve telefon iletişimi gerektirmeyen, elektronik iş güvenliği sistemidir. Takip edilmek istenilen bölgelere yerleştirilen Aktif RFID radyo alıcı-vericileri ile çalışanın üzerine takılan küçük elektronik cihaz sayesinde, firmamızda yanlız çalışan personeller takip edilebilmektedir. Yalnız çalışacak personele yalnız çalışma kartı verilir. Bu kart, kişi bilgisi, ivme farkı, hareketsizlik ve acil durum buton sinyallerini alıcılara gönderir. İvme farkı sinyali; düşme, yığılma hareketlerini ifade etmektedir. Hareketsizlik sinyali; bayılma, kalp krizi gibi hareketsizlik durumlarını ifade etmektedir. Acil durum buton sinyali ise çalışanın kendini kötü hissettiği ya da anormal durumlarda kart üzerindeki butona basarak oluşturduğu sinyaldir. Sistemin çalışırlığı hergün yapılmaktadır. Yalnız çalışma sisteminin etkinliği ise haftalık olarak gerçekleştirilen tatbikatlarla ölçülmektedir.

 

Safety Management Türkiye: British Safety Council 61. Uluslararası İş Güvenliği Ödülleri’nde (International Safety Awards) gösterdiğiniz başarılı performans hakkında neler söylemek istersiniz? Ödülün size ve sektöre olan katkısını nasıl tanımlarsınız?

GKN Driveline Eskişehir olarak ilk defa katılmış olduğumuz British Safety Council 61. Uluslararası İş Güvenliği Yarışmasında Türkiye adına ödül almış olmak firmamız için gurur ve onur vericidir. Gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmalar ile örnek olmak ve diğer iş yerlerine fikir sahibi olunması bizleri onurlandırmaktadır. GKN Driveline Eskişehir olarak her zaman iş sağlığı ve güvenliğinde öncü bir firma olmak önemli hedeflerimizdendir. İş sağlığı ve güvenliğinin yaygınlaşması ve her çalışanın güvenli bir ortamda çalışmasını sağlamak için hız kesmeden çalışmalarımıza / iyileştirmelerimize devam etmekteyiz. Her çalışanın kendini güvende hissetmesi ve huzurlu bir ortamda çalışması yasal hakkıdır. Buna öncülük etmek GKN Driveline kültürünün önemli bir parçasıdır.

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.