Erdemir, ödül ile öncülüğünü bir kez daha tescilledi

İş sağlığı ve güvenliğini birincil önceliği olarak tanımlayan Erdemir, bu alanda yapılan çalışmaların bir yansıması olan Uluslararası İş Güvenliği Ödülleri ile öncü bir kuruluş olduğunu bir kez daha tescilledi.

Safety Management Türkiye: Firmanızın kuruluşunuzdan, faaliyet amacından bahseder misiniz?

Oyak Maden Metalurji Grubu: OYAK Maden Metalürji Grubu Şirketlerinden Erdemir, Türkiye’nin ilk entegre yassı çelik üreticisi olarak 1965 yılında faaliyete başladı.  Erdemir’in üretime başlamasıyla mevcut sanayi kolları kaliteli yassı çeliği yurt içinden tedarik edebilmeye başladı ve yeni sanayi kolları kuruldu. Erdemir kuruluşundan bu yana ülkemiz sanayisinin gelişiminde vazgeçilmez bir rol üstlendi, sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda yatırımlarını sürdürerek, kapasitesini ve ürün çeşitliliğini geliştirdi.

Erdemir Karadeniz Ereğli’de kurulu tesislerinde, uluslararası kalite standartlarında sıcak ve soğuk haddelenmiş, kalay, krom ve çinko kaplı yassı çelik ürünler ve levha üretiyor. Şirket’in ürünleri; otomotiv, beyaz eşya, enerji, inşaat, boru, genel makine ve imalat, ev aletleri, ısı ve basınçlı kap ekipmanları, gemi inşa, ağır sanayi ve ambalaj gibi pek çok sektörde temel girdi olarak kullanılıyor.

Erdemir Türkiye’de çelik sektörünün T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ilk Ar-Ge Merkezine, Karadeniz’in en büyük limanlarından birine, Türkiye’nin tek levha haddehanesine sahip. Ayrıca Erdemir hisseleri Borsa’nın kuruluşundan bu yana lokomotif hisseler arasında bulunuyor. Erdemir BIST’de kurumsal sürdürebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin bulunduğu BIST Sürdürebilirlik Endeksi’nde ve BIST Kurumsal Yönetim Endeksi’nde yer alıyor.

Safety Management Türkiye: Üretim kapasiteniz, çalışan sayınız var ise ihracat ile ilgili bilgiler paylaşır mısınız?

Oyak Maden Metalurji Grubu: Erdemir bugün yaklaşık 5 milyon ton nihai ürün kapasitesine sahip. 31.12.2018 tarihi itibarıyla 5 bin 844 çalışana istihdam sağladı. Yurtdışında da kalitesi ve güvenilirliği ile tercih edilen bir marka olan Erdemir ürünlerini AB ülkeleri başta olmak üzere, Güney Amerika’dan Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya çok geniş bir coğrafyaya ihraç ediyor.

Safety Management Türkiye: Firmanızın İSG alanında yapmış olduğu çalışmalar ve yenilikler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Oyak Maden Metalurji Grubu: Erdemir kazasız çelik üretimi hedefiyle çalışmalarını yürütüyor ve bu doğrultuda sistematik olarak iş sağlığı ve güvenliği iyileştirme ve geliştirme uygulamalarını hayata geçiriyor. Erdemir İyileştirme Takımları / KAIZEN sunumlarıyla tüm çalışanlarına yönelik paylaşımlar gerçekleştiriyor. Bu alandaki üst düzey uygulamalarını Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongrelerinde sözel bildiri olarak sunarak yayılımlarını sağlıyor.

Erdemir’in 2018 yılında İSG alanında öne çıkan çalışmaları aşağıdaki gibidir:

  • Davranış Odaklı Güvenlik Yönetim Sistemi (DOGY)’nin Kurulması
  • Tavan Vinci Etki Alanlarının LED’li Lambalarla Görselliklerinin Arttırılması
  • Akışkan Boru Hatlarının Değişik Renklere Boyanması Uygulaması
  • Güvenlik Yönetim Sisteminin Kurulması
  • Ex-proof Ekipmanların Kontrol ve Bakımına Yönelik Yetkinlik Sağlanması
  • Makina ve Ekipmanların Teknik Periyodik Kontrol Sistematiğinin Yazılımsal Olarak Takip Uygulaması
  • Yatay ve Dikey Yaşam Hatları Kurulması (20 km)
  • Sapan Depolama Alanlarının Düzenlenmesi Projesi ve Çelik Sapanların Kurşunlarının Taşıyacakları Tonaja Göre Renklendirilmesi Çalışması
  • Yüksekte Çalışma Eğitimi Uygulama Alanı Olarak 3 Katlı Platform Kurulması

Safety Management Türkiye: British Safety Council 61. Uluslararası İş Güvenliği Ödülleri’nde (International Safety Awards) gösterdiğiniz başarılı performans hakkında neler söylemek istersiniz? Ödülün size ve sektöre olan katkısını nasıl tanımlarsınız?

Oyak Maden Metalurji Grubu: İş sağlığı ve güvenliğini birincil önceliği olarak tanımlayan Erdemir için böyle prestijli bir ödülü almaya hak kazanmak büyük önem taşıyor.  İş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan çalışmaların bir yansıması olan bu prestijli ödül, gurur veren, motive eden bir gelişme. Kazasız üretim hedefi doğrultusunda hayata geçirilen çabaların önde gelen platformlarda fark edilerek takdir edilmesi, sürekli iyileştirme yönünde olumlu katkı sağlıyor. Erdemir Türkiye’de metal sektöründe ilk defa bu ödüle layık görülerek öncü bir kuruluş olduğunu bir kez daha tescilledi. Ulusal / uluslararası düzeydeki bu yarışmaları firmalar arasında iyi örneklerin paylaşılması açısından da etkin olacaktır.

Safety Management Türkiye: İSG sektörünün ülkemizdeki ve dünyadaki gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Oyak Maden Metalurji Grubu: Ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği alanındaki çalışmalar son yıllarda hız kazanmış olmakla birlikte henüz yeterli seviyelerde ulaşamamıştır. Bilhassa küçük ölçekli işletmelerde iş sağlığı ve güvenliği performansı aranan asgari şartların altındadır.  Denetleme, gözetim ve iyileştirmelerin zamanında yapılması konularında ülke bazında daha çok yol alınması gereklidir. İş Güvenliğinde ileri ülkeleri yakalamak istiyorsak; güvenlik kültürü özümsenmeli ve yaşamımıza girmelidir. Bu da ancak Davranış Odaklı Güvenlik Yönetim Sistemine geçişle sağlanır. Bu yöndeki gelişmeler ülkemiz tarafından da günü gününe izlenerek benzer çalışmaların firmalarımızda uygulanması gerekliliği kaçınılmazdır.

 

Safety Management Türkiye: Firmanızın sektördeki konumunu nasıl tanımlıyorsunuz? Sektörünüz hakkında bilgi verir misiniz?

Oyak Maden Metalurji Grubu:  Erdemir, OYAK Maden Metalürji Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Grup Şirketi İsdemir’le birlikte ülkemizin ve küresel çelik sektörünün önde gelen üreticileri arasında yer alıyor. 2018 yılında Erdemir ve İsdemir Türkiye çelik sektöründeki ham çelik üretiminin önemli bir bölümünü tek başına gerçekleştirdi.

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.