ERDEM KURCAN İLE UNILEVER’İN İSG ÇALIŞMALARI VE SEKTÖREL RÖPORTAJ

Unilever, Tuzla Foods & Beverages Site, Asst. SHE Manager, Erdem KURCAN:

‘‘Çalışanlarımızın güvenliğini ve sağlığını koruyamadığımız sürece,
sürdürülebilir ve kararlı bir büyüme gerçekleşemeyeceğini biliyoruz.’’

 

SM Türkiye: Firmanızın faaliyet amacından bahseder misiniz?

 Erdem Kurcan: Unilever’in geçmişi, Hollandalı margarin şirketi Margarine Unie ile İngiliz sabun şirketi Lever Brothers’ın 1930 yılında birleşmesine kadar uzanmaktadır. İstanbul, Tuzla ilçesindeki tesisi ise; 1986’da Best Foods şirketi tarafından faaliyetine başlamış, ardından 2000 yılında Unilever tarafından satın alınmıştır. Tuzla yerleşkesi; çay, çorba ve toz tatlı üretimi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’deki diğer 8 tesisinden biridir.

 

SM Türkiye:  Firmanızın misyonu nedir? Bu doğrultuda yapmış olduğunuz çalışmalar nelerdir?

Erdem Kurcan: İş güvenliği bizim için; tüm çalışanlarımızın, ziyaretçilerimizin ve iş ortaklarımızın esenliğini koruyan bir güvenlik iklimi yaratmaktır. Unilever’de, çalışanlarımızın evlerine hergün güvenli şekilde ulaşması birinci önceliğimizdir. İş sağlığı ve güvenliği, Unilever’in tüm iş süreçlerinde çekirdek bir değere sahip. Bu nedenle; çalışma ortamının güvenliği ve insan doğası yönetiminin, etkin bir liderlik ve güvenlik kültürü ile ele alınması çok önemli. Kabul edilebilir tek hedef; her çalışma lokasyonumuzda “sıfır” kaza yada yaralanma olmasıdır. Bu kapsamda yasal mevzuaatın ötesinde performans gösterebilmek adına, WCM (World Class Manufacturing) dünya klasında üretim sistemi içerisinde yer alan, iş sağlığı ve güvenliği ayağında, sürekli gelişim odaklı olarak çalışmakta ve düzenli olarak denetlenmekteyiz.

 

Çalışan profiliniz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Erdem Kurcan: Her Unilever çalışanının iş güvenliğine liderlik etmesini bekliyoruz. Çalışanlarımızın iş güvenliği konusunda sorumluluklarını anlaması, diğer çalışanların korunduğunun gösterilmesi ve güvenli çalıştıklarından emin olunması iş süreçlerinin bir parçası. Her çalışanımızdan, hangi iş olursa olsun iş güvenliğinin çekirdek değer ve ilk önceliğimiz olduğunu unutmaması, en büyük beklentimiz ve kaynak sağladığımız alandır. Yıllık olarak düzenlenen eğitimlerin yanı sıra, kendi içimizde yer alan küresel öğrenim platformlarında, İSG liderliği ve teknik eğitimler ile İSG süreci, sürekli güncel tutulmaktadır.

 

SM Türkiye: Firmanızın İSG alanında yapmış olduğu çalışmalar ve yenilikler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Erdem Kurcan: Çalışanlarımızın güvenliğini ve sağlığını koruyamadığımız sürece, sürdürülebilir ve kararlı bir büyüme gerçekleşemeyeceğini biliyoruz. İş Güvenliği bizim için; yaptığımız her işte bir bütün olarak baktığımız ve tartışmaya kapalı olduğumuz bir değerdir. Bunun anlamı, tüm çalışanlarımızın iş güvenliği kurallarına kalben ve inanarak bağlı kalmalarını sağlamaktır. Unilever’in küresel olarak uyguladığı WCM sistemi içerisinde İş güvenliği ilk sırada yer almaktadır. Tüm iş süreçlerimizi, bu ayak içerisinde yer  alan aşağıdaki adımlara göre yürütmekteyiz. Her adım kendi içinde uygulamalara ayrılmakta ve bir sonraki adım’a geçebilmek için, bir önceki adım’ın koşullarını yerine getirmeniz gerekmektedir.

 

WCM İş Güvenliği

Step 1 Kazaların analiz edilmesi,                                     Reactive

Step 2 Karşı önlemlerin yatay yaygınlaştırılması,       Preventive

Step 3 Risk değerlendirmesi ve Risk Tahmini,            Preventive

Step 4 İş Güvenliği genel denetimleri,                          Preventive

Step 5 Otonom denetimler ve kontroller ,                     Preventive

,Step 6 Otonom iş güvenliği standartları,                     Proactive

Step 7 Mükemmel iş güvenliği yönetimi, ,                    Proactive

 

SM Türkiye:  İSG’nin ülkemizdeki ve dünyadaki gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Erdem Kurcan:  Özellikle son yıllarda ülkemizdeki mevzuatın, avrupa birliğine uyum sürecinde, yeni kanun ve yönetmelikler ile gelişmesi, bir aydınlanmanın başlangıcı gibiydi. İlerleyen dönemde çeşitli güncellemeler ve bakanlık denetimleri ile belirli bir seviyeye geldiğini görüyorum. Ancak; işyerlerinde halen güvenli olmayan çalışma ortamlarının varlığını sürdürdüğünü görüyoruz. Dünya’da bu iş nasıl yapılıyor diye özellikle iyi örneklerden İngiltere’ye baktığımızda, geçen 2017 yılında sadece 137 ölümlü kaza meydana gelmiş. Ölümlü kaza hiç istenmeyen bir örnek olsa da dünya’ya kıyasla oldukça ileride ve şans eseri olmadığını gösteriyor. Bir diğer örnek; Amerika’da CSB (Chemical Safety Board) diye bir kuruluş var, bağımsız ve amerikan başkanına bağlı olarak çalışıyorlar. Büyük endüstriyel bir kaza sonrası detaylı bir kaza araştırma raporu oluşturarak, şirketin adı ve yaşanan olayı açık şekilde ifşa ediyorlar. Buradaki amaç; benzer bir kazanın tekrarını engellemek için anlaşılır şekilde öğrenilmiş ders haline getirmek ve dünya ile paylaşmak. Ülkemizde maalesef bazen işyeri içerisinde bile kazanın paylaşımı yapılmıyor. Tüm kazaları kolayca görebilmeli yada haberdar olabilmeliyiz. İş güvenliği kültürel bir konu olduğu kadar, bir devlet politikası ile küçük yaşlarda eğitimin bir parçası olması gereken de bir mesele. Umuyorum ki ileride daha stabil bir seviyeye geliriz.

 

SM Türkiye: Firmanızın sektördeki konumunu nasıl tanımlıyorsunuz? Sektörünüz hakkında bilgi verir misiniz?

Erdem Kurcan: Hızlı tüketim malları üreten (FMCG) şirketler arasında Unilever, dünyada tartışmasız iyi bir konumda. Bu durum, iş yapış şeklini ve kendi sistemlerini oluşturabilme beceresini ve tecrübesini kazandırmış. WCM ile birlikte zayıf kaslarını güçlendirmeye başlamış ve bugünkü dünya standartlarında iş güvenliği bakış açısına kendisini taşımıştır. Her sektörün kendi iç dinamiklerinin getirdiği zorluklar mevcut. FMCG’de aynı şekilde hızlı servis, kaliteli ürün ve müşteri odaklılığı esas alan oldukça dinamik ve hızlı bir sektör. Unilever, tüm bunların merkezine, iş güvenliğini koymuş ve bu dinamiklerden bağımsız şekilde bir oto kontrol sağlayan anlayışı ilke edinmiş durumda.

 

 

SM Türkiye:  2018 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz? 2019 yılı ve geleceğe dönük beklentileriniz nelerdir?

Erdem Kurcan: Geçtiğimiz yıl Nisan ayı itibariyle başladığım görevime bu yıl büyük bir hevesle devam etmekteyim. Bu süre zarfında, özellikle WCM İş güvenliği ile sistematik bir yaklaşımı içselleştirdim. Geçtiğimiz yıl, model sahalarımızda bu performansın meyvelerini “kayıplı olay” yaşamayarak aldık. Bu yıl ise aynı performansı devam ettirirken, bir yandan da daha fazla yaygınlaştırma yapabilmek ve ileriki adımlara ulaşarak, çalışanlarımızın esenliğini koruduğumuz, sürdürülebilir bir gelişme hedefliyoruz.

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.