Drone’ları Oyuncak mı Sanıyorsunuz?

Bu yılın başlarında, drone kullanan bir fotoğrafçının, bir deniz bisikletinin hemen yakınında yüzen  büyük beyaz köpek balığını görüntülediği fotoğrafı büyük ses getirdi. Bisiklete binenler bu durumdan habersizdi. Bu etkili fotoğraf bir anlamda tüm inşaat proje yöneticilerinin de zaten bildikleri bir konuyu vurguluyor. Bazı tehlikeler gözden uzak kalabiliyor.

Şantiyelerde büyük beyaz köpek balıkları sorun olmasa da, çatılarda veya başka yüksek noktalarda çalışanlar ile gözden uzak noktalarda küçük gruplar halinde çalışanlar için birçok hayati tehlike mevcuttur. Türkiye’de 2018 yılında yüzlerce çalışan iş kazası nedeniyle hayatını kaybetti. Bu kayıpların büyük çoğunluğu ise inşaat iş kolunda gerçekleşti.

Ülkemizde henüz çok az olmakla birlikte, dünyada birçok inşaat şirketi iş güvenliği konusunda dronelardan yararlanmaya başladı.

Tehlikeli Durumlardan Uzaklaşın

Bazı durumlar denetim gerektirmekle birlikte, birçok işyeri yaralanmaları, insanları tehlikeli koşullardan uzak tutarak ortadan kaldırılabilir. Örneğin, yeni inşa edilmiş bir binanın cephe kaplamalarının ve çatıdaki hasarların kontrolü için çatıya veya iskeleye tırmanmanın net olarak güvenli bir yolu yoktur.

Potansiyel olarak tehlikeli birçok durum için en iyi çözümlerden biri, büyük beyaz köpek balığını tespit eden ile aynı teknolojiyi kullanmaktır. Dronelar artık proje ve saha yöneticilerine, ulaşılması zor veya erişilebilir ancak tehlikeli olan konumlara ulaşma yolu sağlıyor. Bu uçan robotların, bina yüzeylerinin kontrol edilmesi ve bir çatıda hasarların tespit edilmesi için kullanılması idealdir – birinin iskeleye veya bir çatıya tırmanması gereksinimini ortadan kaldırır.

 

Drone Verilerinin Gücünden Yararlanın

Zorunda değilseniz neden bir merdivene tırmanasınız veya bir çatıda yürüyesiniz? Birçok saha denetimi, katma değeri olmayan bulgular ile tamamlanıyor. Bu da birinin zamanını boşa harcadığı anlamına geliyor. Çalışanlar gerekli olmadıkça kendilerini tehlikeye maruz bırakmak zorunda olmamalı. Drone’un taşıdığı yüksek çözünürlüklü kamera ile kaydettiği görüntüleri tekrar tekrar inceleyerek daha işe yarar sonuçlar elde edebilirsiniz. Drone verileri, tehlikeli alanlarda harcanan zamanı azaltmanıza ve hatta ortadan kaldırmanıza da yardımcı olabilir.

Elektrik Hatlarının İncelenmesi

Evlere ve iş yerlerine elektrik ileten hatların düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakım bir ekibin, düzenli aralıklarla elektrik direklerini, izolatörleri ve hatlara takılan yabancı maddeleri incelemesiyle gerçekleştirilir.

Bir insan bu işi yaptığında, bazı riskler vardır. Yüksek gerilim hatları ile yakın çalışmak zorundadırlar ve ayrıca yüksekte çalışmak zorunda kalabilirler. Bu işi bir insansız hava aracına verdiğinizde, sadece insana olan riski azaltmanın ötesinde, daha az zamanda ve maliyette yapılabilir.

Afete Müdahale ve Kurtarma İşleri

Afet yönetiminin odak noktası hayat kurtarmaktır, ancak bu çoğu zaman müdahale ekiplerini büyük bir risk altına sokar. Bu uzmanların hızlı bir şekilde konuşlandırılması ve genellikle güvensiz ve bilinmeyen koşullarda çalışması gerekir. Dronelar sayesinde, bu risklerin çoğu azaltılabilir.

Kazazadeleri tespit etmede ve kurtarmada da kullanılmaya başlanan termal kameralı droneların yanında, yardıma ihtiyacı olan insanlara malzeme sağlamak gibi işleri yapmak için de dronelar artık hayatımızda yer almaya başladı.

Risklerin azaltılması, çalışanları yüksek riskli durumlarda çalışan kuruluşlar için oldukça kritiktir. Yani bu sadece çalışanlar için değil, aynı zamanda şirketler için de dikkate alınması gereken bir konudur.

Ölüm ve yaralanma riskini azaltmanın yollarını bulduğunuzda,  çalışan tazminat taleplerini ve davalarını önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Ayrıca, işyeri güvenliği iş motivasyonu üzerinde de etkili olabilir.

Güvenli çalışma koşulları sağlamak için elinizden geleni yaparak, daha pozitif ve daha üretken bir şirket kültürünü koruyabilirsiniz.

Derleyen: Funda Önder Arabacı, Doğa HSE Group, Planlama & Operasyon Müdürü

Kaynaklar:

 

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.