Yeni İSG Yönetim Sistemi Standardı Atölyesi: ISO 45001

Doğa HSE Group olarak 22 Mayıs’ta, Sait Halim Paşa Yalısı’nda yeni yayımlanan ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı ile ilgili “ISO 45001 Atölyesi” düzenledik. Atölyede, mevcut İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı olan OHSAS 18001’den yeni yayımlanan ISO 45001 Standardı’na geçiş için kurumların yapması gereken hazırlıklar ve iki standart arasındaki farklılıklar hakkında katılımcılarla interaktif bir çalışma gerçekleştirdik.

Liderlikle İş Güvenliğini Daha İleriye Taşımak

Yönetim Kurulu Başkanımız Sertaç Güven açılış konuşmasında, etkin bir iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemlerinin kurumların gündeminde üst sıralara doğru yükseldiğini, liderliğin ön plana çıktığını dile getirdi. En çok bilinen BS OHSAS 18001 standardı da dâhil olmak üzere, artık ulusal iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili standartların yerini ISO 45001’in alacağını söyleyen Güven, bu durumun ISO 45001’i şimdiye kadar geliştirilen en önemli iş sağlığı ve güvenliği yönetimi standardı haline getirdiğini belirtti. Yeni standardın, BS OHSAS 18001’in mevcut gereksinimlerinin üzerinde ve ileriye doğru atılan önemli bir adım olduğunu, şu anda OHSAS 18001 kapsamında belgeli olan kuruluşların ISO 45001’e geçişini sağlamak için bazı önemli ve köklü çalışmalarla hazırlıklar yapmaları gerektiğini ekledi.

İngiliz Standartları Enstitüsü (BSI) – HS1 komitesinin temsilcisi olan ve BSI’ın yeni standardının yazılması için rehberlik panelinde yer alan David Parr’ın konuşmacı olduğu yarım günlük etkinlikte; ISO 45001 içeriği ve gelişimi, yönetim sisteminin yapısı, liderlik ve çalışanları katılımı, geçiş hazırlığı gibi konuları içeren sunumlar ve uygulamalı çalışmalar yapıldı. İş ortağımız olan Londra merkezli British Safety Council’ün Teknik ve Denetim Departmanı Direktörü de olan David Parr, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi konusunda yeni, güncel ve uluslararası bir standart olan ISO 45001 standardına, son dört yılda 65’ten fazla ülkenin girdi sağladığını belirtti.

Sektörün lider firmalarından gelen 100’den fazla katılımcıyla gerçekleşen etkinlikte, ISO 45001 geçiş döneminde kurumlarında yapmaları gereken hazırlıklarla ilgili katılımcılarla grup çalışmaları yapıldı. ISO 45001 Standardı maddelerinin uygulanmasına ilişkin yapılan bu pratik çalışmalarla, ön planda olan liderlik konusu sürekli vurgulandı.