IPCC İklim Değişikliği Raporunu Yayınladı

IPCC raporu

IPCC (Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli): Ciddi Sonuçlar Bizi Bekliyor

IPCC geçtiğimiz günler büyük yankı uyandıran son raporunu “1,5°C Küresel Isınma Özel Raporu” ismiyle yayınladı. Dünyanın en önemli iklim bilimcilerinin katkılarıyla hazırlanmış olan bu kapsamlı raporda, iklim değişikliğinin çevresel, ekonomik ve sosyal boyuttaki sonuçları, küresel ısınmanın kaç santigrat derecede tutulması gerektiği ve bunun nasıl başarılabileceği gibi detaylar bulunmakta.  Raporda yer alan bilgiye göre uzmanlar küresel ısınmanın maksimum 1,5° derecede tutulması gerektiğinin altını çiziyor. Aksi takdirde kuraklık, sel, aşırı ısınma ve kıtlık gibi pek çok ciddi sonuçların bizleri beklediği yönünde uyarılarda bulunuyorlar.

***

İklim bilimciler ve editörlerin hazırladıkları bu raporda alınması gereken önlemlerin çok acil ve bugüne kadar benzeri görülmemiş olması gerektiğini vurgularken, tüm önerilerin hala yapılabilir olduğunu ancak tüm bunların hayata geçirilmesi için sadece 12 yıllık bir süremiz kaldığını da belirtiyor.

***

Paris anlaşmasında küresel ısınmanın 1,5° ile 2°C arasında tutulmalıdır ibaresi üzerinde duran yazarlar, aradaki yarım derecelik değişimin geri dönüşü olmayan sonuçlar doğuracağı konusunda hem fikirler. Alınacak önlemler ile beraber ısınmanın 1,5°C’de tutulabileceği, böylelikle denizlerdeki ekosistemin en büyük oyuncularından olan mercan resiflerinin kurtarılmasının ve buzullar üzerinde olan baskının önüne geçilmesinin de mümkün olduğunu yinelediler.

***

Dünya endüstriyel devrim öncesiyle kıyaslandığında şu an 1°C’lik ısı artışıyla karşı karşıya. Yalnızca 1°C’lik olan bu artışın sonuçları olarak; Amerika’da gerçekleşen ve daha sık karşılaştığımız/karşılaşacağımız hortum ve kasırga felaketlerini, Cape Town’da gördüğümüz kuraklığı, Kuzey Kutup Bölgesi’nde yer alan Jokkmokk’ta yaşanan orman yangınlarını ve şu an bahsi geçmeyen pek çok felaketi sayabiliriz.

***

Tüm bu yaşananların sorumlusu biz insanlarız. Ve yine tüm bu yaşadıklarımızı durduracak şey de biz insanların elinde. Daha duyarlı, daha çevreci, daha sürdürülebilir bir dünya için Doğa Çevre ve Enerji herkesi bilinçlenmeye davet ediyor.

1,5°C Küresel Isınma Özel Raporu (SR 15)‘na bu adresten erişebilir, sürdürülebilirlik yolunda atmak istediğiniz adımlar için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf:  Leon Neal/AFP/Getty Images