GRETA’NIN ÇAĞRISINA TÜRKİYE’DEN DESTEK

90’dan fazla ülkede 15 Mart’ta İklim için Okul Grevi Hareketi ismiyle toplanan çocuklar İsveçli genç Greta Thunberg’in çağrısına yanıt vermeye devam ediyor. Türkiye’den de 11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu’nun önderliğinde İstanbul Bebek Parkı’nda çocuklar iklim değişikliğine dikkat çekmek için bir araya geldi ve politikacılara iklim değişikliğinin gerçekliği yönünde çağrıda bulundu.

500’e yakın katılımcının yer aldığı gösteride hükümetlerin iklim değişikliği ile mücadele aksiyonlarının eksik olması ve yetersizliği özelinde protestolar yapıldı. Bunun yanında, Paris Anlaşması’nın imzalaması yönünde fikir belirten gençlere velilerin de desteği büyüktü.

2015 yılında Paris İklim Zirvesi’nde yayınlanan Paris Anlaşması, ülkelerin küresel ısınmayı 1,5 derece tutmak için yapacakları eylemleri ve hedeflerini içeriyor. Dünya genelinde öğrencilerin cuma günleri düzenli olarak yapacakları İklim için Okul Grevi Hareketi geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Greta’nın İsveç Parlamentosu önündeki protestosuyla başlamıştı.