EBRD’den Arçelik’e Destek

Koç Holding bünyesinde yer alan Arçelik EBRD’nin finansmanı sayesinde, enerji verimliliği yüksek, düşük ses seviyesine sahip buzdolapları ve özellikle dış pazarlarda talep gören çamaşır makineleri üretmek için Eskişehir ve Çayırova tesislerinde yeni üretim hatlarına yatırım yapacak. Bu yatırım sayesinde, üretim süreçlerinin yanı sıra cihazların daha az enerji ve kaynak tüketmesini ve çevresel sürdürülebilirlik için çıtayı yükseltmesini sağlayacak.

Ayrıca, Arçelik, tüm araştırma ve geliştirme faaliyetlerini tek bir çatı altında yeni bir Ar-Ge merkezinde hayata geçirmeyi planlıyor. Ürünler geliştirme sürecinde Türkiye’den üniversiteler ve mühendisler ile iş birliğine gitmeyi düşünen Arçelik, kazanılacak ivme ile şirketin ihracat potansiyelini arttırmayı hedefliyor.

EBRD Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner şunları söyledi: “Türkiye’deki ve küresl pazardaki müşteriler akıllı, verimli ve sessiz ev aletleri görmek istiyorlar. Ayrıca, çevresel sürdürülebilirlik standartları yüksek olan markaları desteklemek istiyorlar. Arçelik bunu mümkün kılmak için yenilikler yapmaya devam ederken, EBRD finansman sağlamaktan ve şirketin başarısının bir parçası olmaktan mutluluk duyuyor ”dedi.

Arçelik Mali İşler Direktörü Polat Şen, “Arçelik’te önceliğimiz, ileri üretim teknolojilerine yatırım yapmak, yenilikçi ve daha enerji verimli ürünler geliştirmek. Bu yatırımların finansmanı için EBRD ile iş birliğine başlamaktan mutluluk duyuyoruz. EBRD gibi uluslararası bir finans kurumunun desteği, Türkiye’deki güçlü ve sürdürülebilir işlerimizin yanı sıra küresel hedeflerimizin de tanınmasının bir işaretidir.” dedi.

Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.