Düşük Karbonlu Ekonomiye Geçiş

CDP (Climate Disclosure Project) yatırımcılara yönelik en son raporunu geçtiğimiz günlerde yayınladı ve şunu sordu: Düşük karbonlu ekonomiye geçiş için hangi tüketim ürünleri şirketi hazır?

Yatırımcılar için CDP’nin hazırladığı sektörel araştırmaların, piyasadaki en kapsamlı iklim ve su ile ilgili verileri ve analizleri sağladığı aslında ortada. Bundan aldığı güçle CDP tüketim ürünlerine yönelik ilk raporunu yayınladı. Düşük karbonlu bir ekonomi geçişi için iş modelini değiştirme hazırlığı yapan halka açık küresel 16 marka (Yiyecek ve İçecek sektöründen 9 şirket, Ev ve Kişisel Bakım sektöründen 7 şirket) bu raporda yerini aldı.

Raporun ortaya koyduğu sonuçlardan biri; tüketim ürünleri sektörü, sera gazı Kapsam 1 ve 2 emisyonlarını açısından yoğun bir sektör değildir, ancak karmaşık tedarik zincirine sahip olmaları sebebiyle direkt olmayan Kapsam 3 emisyonlarından dolayı iyileştirmeler yapılması gerektiğini söylüyor. Yiyecek ve içecek şirketleri, ürünlerinde tarım kaynaklı hammadde kullanımıyla ilişkili olarak daha yüksek oranda upstream yani kaynak sebepli emisyonlara maruz kalmaktadır. Buna karşılık, Ev ve Kişisel Bakım şirketleri, kullanım aşamasında enerji ve su tüketmeleri nedeniyle daha fazla downstream yani kullanım sebepli emisyona sebep olmaktadır. Şirketler ayrıca hem upstream hem de downstream iş akışına etki eden kaynak mevcudiyeti ve su stresi ile ilgili risklerle karşı karşıyalar. Lider şirketler bu riskleri aşma yolunda yenilik yapmaya çalışıyorlar, ancak temelde kullan at prensibine dayalı iş modeline sahip oldukları için gelecekteki kaynakları kullanmaya devam ediyorlar. Kıt kaynaklar ve iklim değişikliği ile mücadele etmek zorunda olan şirketlerin bir diğer savaşması gereken cephe ise değişen müşteri davranışı. Çevreci paketleme çözümlerin sunulduğu ürünlerin tercih edilmesi, vegan/vejetaryen yeme rejimini tercih eden Y kuşağı, şirketlerin pek çok alanda yenilik ve düzenleme yapmasında büyük etkiye sahip.

Kapsam 3 emisyonlarının önemini kabul edilmesine rağmen, Yiyecek ve İçecek şirketlerinin %56’sı, Kapsam 3 emisyonu azaltmaya yönelik hedef belirlemiş durumda değil. Bunun tersine %29 oran ile Ev ve Kişisel Bakım şirketleri hedef belirlemeye başladı bile. 7 Ev ve Kişisel Bakım şirketinin 6’sı, formülasyonlarındaki petrokimyasalların doğal, biyolojik olarak çözünebilir bileşenlerle değiştirilmesi için aktif olarak yenilik yapıyor.

Raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.