Doğa ve İnsan için Yeni Bir Başlangıç: #Dünya Saati

Bilindiği üzere küresel ısınma son zamanların en güncel ve düşündürücü konusu. Dünyanın pek çok bölgesinde küresel ısınmanın getirdiği sonuçlardan biri olan iklim değişikliği ve afetlerle daha şiddetli ve sık bir şekilde karşılaşıyoruz. Tüm bu yaşananlara dikkat çekmek ve farkındalık yaratma maksadıyla dünya çapında milyonlarca insan, evlerindeki, iş yerlerinde ve anıtlarda bir saat ışıkları söndürüyor. WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) ve diğer gönüllü organizasyonlar tarafından 2007 yılından bu yana düzenlenen etkinlikle, iklim değişikliği için harekete geçme ihtiyacına ışık tutuluyor.

Küresel bir farkındalık kampanyası haline gelen #Dünyasaati etkinliği çerçevesinde Rusya’da tarihi Kızıl Meydan’daki Kremlin Sarayı, Aziz Vasil Katedrali, Bolşoy Tiyatrosu, Luzhniki Stadı’nın yanı sıra hükümet, parlamento binaları ve bazı parkların ışıkları bir saat süreyle kapatıldı.

Geçtiğimiz yıl pek çok anıt, belediye ve spor kulüpleri #Dünyasaati’ne katkıda bulundu. Bu yıl ise etkinlikler Türkiye’de 6 Nisan tarihinde saat 20:30’da başlayacak. Etkinliğe Koç Üniversitesi, Rumeli Hisarı, Boğaziçi Köprüsü, Ayasofya Müzesi, Gazi Üniversitesi gibi çeşitli lokasyonlardan katılım sağlanacağı bildirildi.