Deprem Senaryoları – 26 Eylül 2019 tarihinde deprem sırasında yaşananlar

Beykoz Üniversitesi, Bölüm Başkanı, Öğr. Gör. Ahmet Çabuk:

26 Eylül 2019 tarihinde deprem sırasında yaşananlar

Geçtiğimiz aylarda İstabul’da gerçekleşen ve büyük yankı uyandıran depremler ile ilgili Beykoz Üniversitesi’den Ahmet Çabuk’orta ve yükseköğretim kurumlarında yaşanan deprem senaryolarını Safety Management Türkiye okurları için derledi.

 

 

Senaryo 1

Tarih : 26 Eylül 2019, Perşembe

Saat : 13:35

Güvenlik Kontrol Noktası:

Ziyaretçi (Z): Merhaba, muhasebe birimi ile öğrenim ücreti hakkında görüşmeye geldim.

Güvenlik Çalışanı (GÇ): Hoş geldiniz. Lütfen üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan resmi sürücü belgesi ya da kimlik kartınızı verir misiniz? Kayıt işlemlerinizi gerçekleştireceğim.

Z: Lütfen alınız.

GÇ: Teşekkür ederim. Lütfen ben kaydınız gerçekleştirirken Acil Durum broşürünü dikkatlice okuyunuz. Olası bir afet ve acil duruma neden olan bir tehlike meydana geldiğinde uygulayacağınız doğru hareket şekilleri ve ulaşacağınız acil durum telefonları bu kartta yazmaktadır.

Z: Teşekkür ederim. Bu okuldaki herkes tehlike öncesi/ esnası/ sonrasında yapması gerekenler hakkında bilgi sahibi mi?

Güvenlik Şefi (GŞ)       : Evet. Üniversitemiz açılış oryantasyon gününde akademik ve idari personelimiz de dahil olmak üzere bu üniversitemize yeni kayıt olan her öğrencimize afet ve acil durumlar hakkında bilgilendirme yapılmaktadır. Ayrıca oryantasyon haftasında ilk derste öğretim elemanlarımız sınıflarında öğrencilere yangın, deprem, su baskını gibi afet ve acil duruma neden olan tehlike öncesinde, esnasında ve sonrasında yapılması gerekenler ile sergilenmesi gereken doğru davranış şekilleri anlatılmaktadır.

Z: Peki tatbikat yapıyor musunuz?

GŞ: Evet, bir tane haberli bir tane habersiz olmak üzere yılda 2 defa tatbikat yapılmaktadır.

GÇ: Muhasebe birimi çalışanımız geldi. Üniversitemizde bulunduğunuz sürece ve üniversitemizden ayrılana kadar kendisi size nezaret edecektir. Lütfen size vermiş olduğumuz ziyaretçi kartını yanınızdan ayırmayınız ve arkasında yazılı olan tehlike esnasında ve sonrasında yapılması gereken hususları özetleyen bilgileri okuyunuz.

Z: Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

GÇ: Tekrar hoş geldiniz üniversitemize. Biz de size çok teşekkür ederiz.

Z: Üniversiteniz olası bir afet veya acil duruma neden olan tehlikelere ne kadar hazır?

Muhasebe Çalışanı (MÇ): Bu soruyu sorduğunuz için teşekkür ederim. Burada bulunan her bir öğrenci ve siz ziyaretçilerimiz dâhil olmak üzere üniversitede çalışan tüm personel ve üniversitemizin çevresini oluşturan bölge içerisinde yaşayan herkes ve diğer bütün canlıların güvende olmasını önemsiyoruz. Gördüğünüz üzere herkesin güvenliği daha üniversitemiz kapısından girmeden başlıyor. Olası bir tehlikeli durumun önüne geçilmesi için güvenlik personelimiz kapı giriş ve çıkışlarını kontrol ediyor ve herkesin tehlikeler hakkında bilgi edinmesini sağlamaktadır. Üniversitemize gelen her bir ziyaretçimiz birim personeli nezaretinde üniversitemiz içerisinde hareket etmektedir. Bunlara ek olarak:

 • Üniversitemizde acil durum çıkışları ve yolları açık bir şekilde belirlenmiş ve işaretlenmiştir.
 • Acil çıkış yolları ve çıkışları engelli kişilerde düşünülerek uygun hale getirilmiştir.
 • Duvarlarda acil durum butonları bulunmaktadır. Lütfen bir tehlike durumunda acil durum butonuna basınız.
 • Üniversitemizde bulunan dijital panolarda günlük olarak tehlikeler ve bir tehlike esnasında ve sonrasında yapılması gerekenlere dair bilgilendirmeler yapılmaktadır.
 • Yangın söndürme cihazlarının hemen yanında yangın söndürme cihazı kullanma talimatları bulunmaktadır.
 • Acil Durum Krokileri her katta, her sınıfta ve her ofiste orada bulunan herkesin görebileceği mesafede ve boyuttadır. Krokilerde belirtilen bilgileri kullanarak en yakın acil çıkış kapısına ulaşabilirsiniz.
 • Krokilerin hemen yanında Acil Durum Ekipleri ve bu ekiplerde görev alan kişilerin iletişim bilgileri, fotoğrafları bulunmakta ve ayrıca acil durumlarda iletişime geçilmesi gereken numaralarda özellikle yazılıdır.
 • Her kat için birden fazla kat sorumlusu belirlenmiştir. Kat sorumluları bir tehlike anında veya sonrasında herkesin acil durum yollarını ve kapılarını kullanarak katı tahliye etmesini sağlar. Ayrıca katlarda kimsenin olup olmadığını hızlı bir şekilde kontrol ederek kendisi de hemen Toplanma Bölgesine ulaşır.
 • Acil durum ekiplerinde görev alan kişiler sürekli güncellenmektedir. Ekiplerde görevli personelin hepsinin ilk yardım, arama ve kurtarma, yangın söndürme eğitimleri alması sağlanmakta ve ayrıca bu eğitimler her sene yenilenmektedir.
 • Üniversitemizde görevli her personelimize, öğrenci sınıf temsilcisi ve temsilci yardımcısına, isteyen öğrencilere ilk yardım, arama- kurtarma, yangın eğitimi verilmektedir.
 • Acil Durumlarda kullanılacak olan bütün malzemelerimiz görevliler tarafından her gün ve belirlenen tarihlerde kontrol edilir. Arızalı olanlar yenilenir, eksik olanlar tamamlanır.
 • Acil durum planları her zaman güncel tutulmaktadır.
 • Üniversitemizde hizmet veren asansörler bir tehlike anında sarsıntı veya alarm butonuna basıldığı an en yakın kata gider ve kapılarını açarak çalışmaz duruma gelir.
 • Acil durumlarda yedek elektrik sistemimiz bulunmaktadır. Normal şebekede bir arıza olması durumunda hemen yedek elektrik şebekemiz devreye girmektedir.
 • Acil Durum kapıları her zaman açık tutulmaktadır.
 • Giriş yaptığınız turnikeler her hangi bir tehlike anında çıkışın kolaylaşması için serbest geçişe izin vermektedir.
 • Bina boşaltıldıktan sonra Acil Durum Ekibi izin vermediği sürece binaya hiç kimse alınmamaktadır.
 • Olası bir afet veya acil durum sonrasında üniversitemizde ve çevremizde yaşayan insan ve diğer canlılar için yiyecek ve içecek malzemeleri depolanmaktadır.

Z: Verdiğiniz bilgileri değerlendirdiğimde bir ziyaretçi olarak ben, çocuğum bütün öğrenciler ve bu çatı altında herkes tehlikelere karşı güvendeyiz.

MÇ: Üniversite olarak sizin güvende olmanız için elimizden çabayı gösteriyor ve yetkililerimizce ilgili yönetmeliklere ek olarak düzenlemeler yapılmaktadır. Ancak unutulmaması gerekir ki güvenliğinizden bizim kadar sizde sorumlusunuz.

Z: Acil durum ekibinde mi görevlisiniz? Bu kadar ayrıntılı bilgiye sahip olmanız açıkçası beni şaşırttı.

MÇ: Hayır. Acil durum ekibinde değilim. İşe başladığımda işe hazırlık haftasında verilene eğitimlerde ve sonrasında rutin olarak gerçekleştirilen toplantılarda bu bilgiler bize aktarılmakta ve ayrıca bizlerinde düşünce ve önerileri alınmaktadır.

MÇ: Muhasebe büromuza geldik. Ücret bilgilendirmesi ve ödemeleri kabul eden yetkilimizle görüşmenizi yapabilirsiniz.

Z: Verdiğiniz bilgiler için size çok teşekkür ederim.

 

Senaryo 2

Saat                            : 13:59

Tehlike                      : Deprem

Depremin Büyüklüğü : 5.7

Meydana Geldiği Yer : Silivri Açıkları- İstanbul (Marmara Denizi)

Depremin Hissedildiği Yer     : 2. Katta Bulunan Sınıf

Öğrenci           (Ö)                 : Deprem mi oluyor?

Öğretim Elemanı (ÖE): Evet, deprem oluyor. Herkes sakin olsun ve bulunduğu sıranın hemen yanında güvenli pozisyonu alsın.

ÖE: Sarsıntı geçti. Herkes sakin olsun. Acil durum tahliye protokolünü izleyerek acil çıkış merdivenlerinden hızlı bir şekilde sınıfı terk ediyoruz. Lütfen hızlı ve kontrollü bir şekilde hareket edin. Acil Toplanma Bölgesinde toplanacağız.

Kat Sorumluları (KS): Sınıf, tuvalet, laboratuvar, ofis dâhil katta hiç kimse kalmamıştır.

Depremin Hissedildiği Yer: 1. Katta Bulunan Muhasebe Departmanı

MÇ  (1): Hissediyor musunuz? Sarsıntı oluyor.

MÇ  (2): Evet. Hemen dolabın yanında güvenli pozisyona geçiniz. Sizlerde lütfen hemen dolabın yanında güvenli pozisyon alınız.

Z: Sarsıntı geçti mi?

MÇ (1) : Sarsıntı geçti.

MÇ (2) Evet. Sarsıntı geçti. Ziyaretçilerimizi ve öğrencilerimizi hemen acil çıkış yolu ve çıkışını izleyerek güvenli bir şekilde Acil Toplanma Bölgesi’ ne ulaşmalarını sağlayın ve orada verilecek talimatları dinleyin, uygulayın.

MÇ (1) : Masaların üzerinde bulunan ve ilk kurtarılması gereken evrakları ve değerli kâğıtları taşıma çantasının içine yerleştirin ve yanınıza alın.

KS: Sınıf, tuvalet, laboratuvar, ofis dâhil katta hiç kimse kalmamıştır.

Depremin Hissedildiği Yer: 3. Katta Bulunan Akademik ve İdari Yönetim Birimler

Acil Durum Ekip Lideri (ADEL): Sarsıntı oluyor. Herkes masasının yanında güvenli pozisyon alsın.

Genel Sekreter (GS): Sarsıntı geçti.

ADEL: Acil durum butonuna basınız. Kontrollü bir şekilde hızlı bir şekilde acil durum yolunu izleyerek toplanma bölgesine ilerleyiniz.

GS: Acil durum butonuna bastım.

ADEL: Kat sorumluları lütfen görevli olduğunuz katların durumunu hızlı bir şekilde bildirin ve sizlerde hemen binayı terk ederek güvenli toplanma bölgesine ulaşarak koruma ekibinin talimatlarına uyunuz.

KS: Evet katlardaki herkes tahliye oldu.

Yer: Acil Toplanma Bölgesi

ADEL: Acil Durum Butonu’ nu lütfen devreden çıkartınız.

GŞ: Acil Durum butonu devreden çıkartıldı.

ADEL: Herkese geçmiş olsun. Geçtiğimiz süre içerisinde sarsıntı yaşandı ve alınan bilgiye göre hissedilen değer büyüklük olarak 5.7’ dir. Lütfen Koruma ekibinin talimatları doğrultusunda hareket ediniz. Sakin olunuz. Lütfen herkes aile afet planında daha önceden belirlenmiş olan kişiye iyi olduğunu bildiren bir mesajı telefonu üzerinden göndersin ve şebeke üzerindeki olası baskının azaltılması telefon görüşmelerinizin süresini kısa tutunuz. Okulumuzun internet sağlayıcı aktif olarak çalışmaktadır bu sebeple lütfen mobil uygulamaları kullanarak iletişim kurunuz.

Arama- Kurtarma, Yangın Söndürme, Koruma, İlk Yardım Ekip liderleri lütfen bilgi veriniz. Bina içerisinde yanma olayına dair herhangi bir bulguya rastladınız mı? Sarsıntıdan kaynaklı olarak sızıntının önlenmesi için doğalgaz vanası kapatıldı mı?

Yangın Söndürme Ekibi Lideri: Bina ortamında yanma olayı bulunmamaktadır. Doğalgaz vanasının kapatılmasından sorumlu görevlimiz sarsıntı geçtikten sonra hemen vanayı kapattı ve emniyet kilidi ile vanayı koruma altına aldı. Yangın söndürme ekipleri hazır bir şekilde bulunmaktadır.

ADEL: Önemli evraklar kontrol altında mı? Acil Toplanma Bölgesinden uzaklaşan var mı?

Koruma Ekibi Lideri: Sistem üzerinden giriş- çıkış kontrol edilmiştir ve burada bulunan herkes sayılmıştır. Sistemde bugün giriş ve çıkış yapan akademik, idari personel, öğrenci ve ziyaretçi sayıları ile Acil Toplanma Bölgesi’ nde şu anda bulunan kişi sayısı doğrudur. Toplanma bölgesinden kimse uzaklaşmamıştır. Önemli evraklar ve değerli kâğıtlar kilitli olan taşıma kutusunda bulunmakta olup görevlendirilen personelin kontrolü altındadır. Ayrıca yiyecek, içecek ve ilk yardım malzemeleri görevli personelin kontrolü altındadır ve talep eden kişilere yiyecek ve içecek malzemeleri verilmektedir.

ADEL: Kat görevlileri yaptığınız görüşme neticesinde acil durum anonsu duyulduktan sonra tahliyede herhangi bir sorun olup olmadığı konusunda bilgi edindiniz mi? Asansörler kapılarının açık olup olmadığını kontrol ettiniz mi?

Arama- Kurtarma Ekibi Lideri           : Öncelikle herhangi bir şekilde arama ve kurtarma faaliyeti yapılmasına gerek bulunmaktadır. Kat sorumluları dâhil olmak üzere bina içerisindeki herkes toplanma bölgesindedir. Güvenli bölgede devrilme ve yıkılma tehlikesi olan yapı ve cisim bulunmamaktadır.

ADEL: Yaralanan, yardıma ihtiyacı olan var mı?

İlk Yardım Ekibi Lideri                       : Panik yaşayanlar sakinleştirilmiştir. Herhangi bir şekilde yaralanan kimse bulunmamaktadır.

ADEL: Lütfen birim yöneticilerimiz, üniversite yöneticilerimiz, öğrenci okul temsilcisi başkanı ve güvenlik şefimizi toplantı yapmak üzere bilgilendirir misiniz?

ADEL Yardımcısı: Toplantı çağrınızı belirttiğiniz kişilere ileteceğim.

ADEL   : Üniversitemizde yerleşkelerinde bulunan binalardaki herkes güvenli bölgelerde beklemektedir. Kişilerin durumları iyi olmakla birlikte herhangi bir kargaşa durumu bulunmamaktadır. Acil durum planı olduğu işletilmektedir.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Afet ve Acil Durum Başkanlığı üzerinden aldığımız bilgiler neticesinde artçı depremler meydana gelmektedir.

Toplantı bittikten sonra güvenlik personelleri, teknik ekip liderleri ve arama- kurtarma ekip liderlerinden oluşturduğumuz ekiple birlikte binaların kontrolünü gerçekleştireceğiz. Binalar giriş için güvenli olup olmadığı bilgisi sizlere iletilecektir.

GS: Valilik resmi uygulamaları üzerinden konuyla ilgili açıklamaları takip etmekteyiz.

Rektör Yardımcıs

ı (RY): Binaların kontrolünü yapacak ekiplerden gelen bilgiyi bekleyeceğiz.

ADEL: Ekiplerden bilgi geldi. Binaların yapısal- yapısal olmayan elamanları kontrol edilmiştir. Yapısal- yapısal olmayan bina elemanlarında herhangi bir olumsuz duruma neden olacak en ufak bir hasar bulunmamaktadır.

GS: Acil Durum Ekip lideri ve senato üyelerimizle yaptığımız toplantı sonucunda bugün için eğitime bir günlük ara veriyoruz. Lütfen kat görevlilerinin kontrolünde içeriden eşyalarınızı alarak binalardan çıkış yapınız. Valilikten ve devletimiz yetkili organlarından yapılacak bilgilendirmeleri lütfen takip ediniz. Bizde takip edecek ve bu akşam saatlerinde resmi internet sitemiz üzerinden bilgilendirme yapacağız. Evlerinize ulaştığınızda lütfen ailelerinizi bilgilendiriniz ve olası bir tehlike anında doğru hareketleri sergileyiniz.

ADEL: Üniversiteye ait yerleşkelerde bulunan binalarda kimse kalmamıştır. Güvenlik şefi ve güvenlik personelleri olası tehlikeler hakkında tekrar bilgilendirilmiştir. Yarın üniversitemizde bulunan herkese bir e-posta göndererek deprem anında ve sonrasında yaşananlar hakkında düşünce ve önerilerini öğrenelim. Bunun için daha önce hazırladığımız anketi yönlendirelim ve ayrıca eksiklikleri ve önerilerini yazabilecekleri formu kendileriyle paylaşalım. Bu bizim için en değerli değerlendirme olacaktır.

26 Eylül 2019 tarihinde yaşanılan deprem İstanbul ve çevresinde bulunan illerin bir deprem veya başka bir tehlikeye ne kadar hazırlıklı olup olmadığını gösteren bir büyük tatbikat oldu. Yaşanan bu deprem sonucunda herhangi bir can kaybı olmamakla birlikte hafif yaralanmalar ve bazı yapılarda zararlar meydana gelmiştir. Bu da bizlere birey, toplum ve yönetimler olarak olası tehlikelere karşı tedbir ve önlemlerin yetersiz olduğunu göstermiştir.

Orta ve yükseköğretim kurumları, hastaneler, iş yerleri, binalar insan sayısının çok olduğu yerlerdir. Zamanın çoğunun geçirildiği bu yerlerde afet ve acil durumlara neden olan tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerden kaynaklı risklerin değerlendirilmesi ve yapılan çalışmaların sonucunda önlem ve tedbirlerin alınması can ve mal kayıplarının en az düzeyde olmasını sağlayacaktır.

 

 

 

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.