Celsa iki çalışanın hayatını kaybettiği patlamadan dolayı 1,8 milyon £ para cezasına çarptırıldı

Celsa Manufacturing (UK) Ltd, dört yıl öne Cardiff Celsa Çelikhane tesisinde meydana gelen, iki çalışanın hayatını kaybettiği ve bir çalışanın ağır yaralandığı patlamadan dolayı yaklaşık 2 milyon £ para cezasına çarptırıldı.

Fabrika çalışanlarından Peter O’Brien and Mark Sim yaklaşık 890.000 ton betonarme demiri ve filmaşin ürününün üretildiği, şirketin demir ve çubuk haddehanesinde meydana gelen patlamada yaşamını yitirdi. HSE, söz konusu patlamanın “herhangi bir belirti vermeden” meydana geldiğini belirtti. Diğer bir çalışan Darren Wood ise patlamada ağır yaralandı.

18 Kasım 2015 tarihinde elektrik mühendisi Peter (51), tesisin bodrum katında mekanik mühendisi Mark (41) ile birlikte çalışıyordu. Patlamanın meydana geldiği sırada akümülatör kazanında çalışıyorlardı.HSE tarafında yapılan soruşturmada akümülatör içinde oluşan hidrolik yağ biçimindeki yanıcı ortamın dışarıya boşaldığı ve akümülatör içindeki bir elektrikli ısıtıcı tarafından ateşlendiği tespit edildi.

4 Ekim’de Cardiff Ceza Mahkemesinde görülen davada şirketin akümülatörden yağlama yağının boşaltılmasının çalışanlar için taşıdığı riskleri değerlendirmediği sonucuna varıldı. ‘Blöf’ adı verilen, hidrolik yağlama yağını manuel olarak boşaltma işlemi şirket çalışanlarının yerel adet ve uygulamalarına dayanarak geliştirilmiştir. Bununla birlikte bu ‘işlem’ şirket çalışanları tarafından tam olarak anlaşılmamıştır veya düzgün gerçekleştirilmemiştir. Bu da çalışanları patlama riskiyle karşı karşıya getirmiştir.

Castle Works, East Moors Road in Cardiff adresinde faaliyet gösteren Celsa Manufacturing (UK) Ltd. 1999 tarihli İşyerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetimi Yönetmeliklerinin 3’üncü maddesini ihlal etmekten suçlu bulundu. Şirket 1,8 milyon £ para cezasına çarptırıldı ve 145.771,85 £ tutarındaki masrafları ödemeye mahkûm edildi.

Soruşturmayı yürüten HSE müfettişi Lee Schilling duruşmadan sonra yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Etkilenen herkes için yıkıcı sonuçlar doğurmuş olan bu olay tamamen önlenebilir nitelikteydi. Şirket bakım çalışması risklerini değerlendirmemiştir ve patlamayı önlemeye yönelik uygun kontrol önlemlerini belirlememiştir.”