ÇATIDAN DÜŞEN TARAFTARIN HAYATINI KAYBETMESİ SONUCU FUTBOL KULÜBÜNE CEZA

St Albans City Futbol ve Atletizm Kulübü, bir gönüllünün kulübün Clarence Park’da bulunan stadının akıtan çatısını tamir etmeye çalışırken düşüp ölmesinden dolayı bin Euro cezaya çarptırıldı.  

Hayatı boyunca kulübün taraftarlığını yapmış olan Clive Churchhouse, (71) 18 Temmuz 2017 tarihinde saat 09:30’da işe gelmişti.  Daha sonra doğu standına geçip çatıya dayanmış bir merdivenden yukarı tırmanarak başka bir kulüp gönüllüsünün kendisine uzattığı kalaslarla çatıyı tamire girişmişti.

Herts Advertiser Gazetesi ikinci gönüllünün Clive’in yolundaki bazı dalları temizlemek için bir bahçe makası almak üzere ayrıldığını, geri döndüğünde ise Clive’ı teras basamaklarının üzerine düşmüş vaziyette bulduğunu ve çatıda da ‘daha önce kimsenin görmediği bir delik’ olduğunu ifade ettiğini bildirdi.

Luton Magistrates mahkemesinde 23 Mayıs tarihinde yapılan duruşmada kulübün gönüllülere stadyuma kontrolsüz olarak girebilebilmelerine olanak sağlayacak bir şekilde anahtarları verdiği ortaya çıktı. HSE bu durumun çatının güvenlik önlemleri alınmaksızın tamir edilmesiyle sonuçlandığını ileri sürdü.

HSE ayrıca kulübün belirli işleri yetkilendirme konusunda uygun bir sistem kuramadığı ve işin denetimi konusunda yetersiz kaldığını da belirtti.  Victoria Street, St Albans’ta bulunan St Albans City ve Atletizm Kulübü Ltd 1974 İş Sağlığı ve Güvenliği kanunun 3. maddesini ihlalden bin Euro para ceza cezasına çarptırılmanın yanında bin Euro’luk mahkeme masraflarını da yüklendi.

İncelemeyi yapan HSE müfettişi Sandra Dias olayla ilgili şunları söyledi: “Bu, kulübün gönüllülere yönelik sorumluluklarını yerine getirmemesinden kaynaklanan trajik ve tamamen önlenebilecek olan bir kazadır.”

“Kulüp, stadyuma kontrolsüz olarak girebilecek şekilde anahtarları gönüllülere verdi”

“Gönüllülerden yararlanan işverenler onların güvenliklerini de aynen maaşlı işçilerde olduğu gibi sağlamakla yükümlüdür.”

Clive geride eşini ve iki çocuğunu bıraktı. Kulübün internet sitesinde yapılan bir takdir paylaşımında şunlar ifade edilmiştir: “Birçok taraftar Clive’ı kendilerine son birkaç sezondur bir Altın Gol bileti satan adam olarak hatırlayacak olsa da onun kulübe olan bağlılığı bundan çok daha derin köklere sahiptir çünkü o kulübün yoluna devam etmesi için her türlü vazifeyi üstlenmekten kaçınmadı.”

 

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.