Brıtısh Safety Councıl’den Güncel Sağlık ve Güvenlik Haberleri

CIPD’ye göre yöneticiler “İşte Var Olamama” (Presenteeism) ile mücadele etmeli

Birleşik Krallık’daki işyerleri, çalışanlar arasındaki tehlike işaretlerini tespit etme konusunda yetersiz yöneticiler ve artan stresin güçlü bir kombinasyonu ile şiddetlenen İşte Var Olamama ile dolup taşıyor.

CIPD ve Simply Health’in 1.078 uzmanının yaptığı anketten elde edilen bulgular, şirket çalışanlarının yüzde 83’ünün İşte Var Olamama sorununu  gözlemlediğini, yani meslektaşlarının hastayken işe geldiğini söylediğini ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 25’i, sorunun bir önceki yıla göre daha da kötüleştiğini belirtti.

CIPD, “rahatsız edici” bulguların, bu yıl, raporun yayınlandığı 19 yıl boyunca en düşük ortalama hastalık izni (çalışan başına yıllık 5.9 gün) kullanılmış yıl olduğu gerçeğine gölge düşürdüğünü, çünkü bu sayının üretkenlik ve sağlık sorunları ile ilgili olduğunu söyledi.

CIPD, yöneticilere, İşte Var Olamama sorununun üstesinden gelmek için gerekli araçlar verilmediğini ve aynı zamanda artan stres konusuna da katkıda bulunduklarını söylüyor. Ağır iş yükü (yüzde 62) strese bağlı izin kullanmanın en büyük sebebi, ikinci faktör ise geçtiğimiz yıl yüzde 32’den yüzde 43’e yükselen yönetim tarzı.

CIPD’nin kıdemli endüstri ilişkileri danışmanı Rachel Suff şunları söyledi: “Yöneticiler, çalışanlarının deneyimlediği stresin hafifletilmesine yardımcı olmalı, buna katkıda bulunmamalılardır.

Ancak çok fazla yönetici, çalışanları bir sorunla karşılaştıklarında başvuracakları ilk kişi olmalarına rağmen yeterli eğitim almadıkları için başarısızlığa uğruyor

‘‘Her ikisi de stres ile bağlantılı olan İşte Var Olamama (Presenteeism) ve Hastalık İzni Yerine Yıllık İzin Kullanma (Leaveism) oranları inatla yüksek kalıyor’’

“Her ikisi de stres ile bağlantılı olan İşte Var Olamama (Presenteeism) ve Hastalık İzni Yerine Yıllık İzin Kullanma (Leaveism) oranları inatla yüksek kalıyor. Bu kötü alışkanlıklarla mücadele etmek işverenlerin sorumluluğu. Ayrıca, çalışanları hasta oldukları zaman işe geliyor veya tatil günlerini deşarj olmak yerine çalışmak için kullanıyorlarsa, çalışanlarının maksimum performansta çalışamayacaklarının da farkına varmalılar ”

CIPD, üst düzey yöneticileri işyerindeki sağlığı öncelikleri olarak belirlemeye, şirketleri ise yöneticilerine çalışanlarını destekleme yetkinliğine sahip olmaları için eğitim vermeye çağırıyor.

Anket, Birleşik Krallık genelinde 3,2 milyon çalışan ile yapılmıştır ve anketi tamamlandığı Kasım 2018’den önceki 12 ay için geçerlidir.

 

El ezilmesi beton firmasına 26,6 bin sterline mal oldu

Beton blok duvar tedarikçisi, çalışanlarından birinin eli makinede ezilmesinin ardından 26.667 sterlin para cezasına çarptırıldı.

HSE, deneyimli çalışanının Nisan 2018’de Rock Road, West Sussex’de görev başındayken korumasız ve tehlikeli hareket eden parçalara maruz kaldığını söyledi.

Brighton Sulh Ceza Mahkemesi, çalışanın elinin makineye hapsolduğu ve ezildiği, sonuç olarak baş parmağı dahil olmak üzere dört parmağının kırıldığı olayı dinledi.

Batı Sussex’teki Rock Road’da bulunan, Thakeham Tiles Ltd, 1998 İş Ekipmanlarının Hazırlanması ve Kullanımı Yönetmeliğinin 11 (1) numaralı düzenlemesini ihlal ettiği gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı.

 

Sallanan merdivenin düşmesi firmaya 150 bin sterline mal oldu

Bir Norwich firması, bir çatı ustası güvenli olmayan bir merdivene tırmanmaya çalışırken yaralanmasından sonra yüksekte çalışma düzenle-melerini ihlal ettiği için para cezasına çarptırıldı.

Olay, 7 Eylül 2016’da meydana geldiğinde, bir çalışan Felixstowe’de sızan bir çatıyı tamir ediyordu. Kenar koruması olmayan çatıya erişim emniyetsiz bir merdivenle sağlanmıştı. Çalışan kaydı, yaklaşık iki metre düştü ve kafası zedelenerek işitme kaybına uğradı.

HSE, Barkingside Sulh Ceza Mahkemesine, yüksek çalışma ekipmanını kontrol etmek için herhangi bir sistem bulunmadığını ve çalışmaların yerinde denetlenmediğini söyledi.

RFT Repairs Limited, 2005 Yüksekte Çalışma Yönetmeliği 4(1) düzenlemesini ihlal ettiği için 5.391.76 Sterlin tutarında para cezasına çarptırıldı.

HSE müfettişi Prentiss Clarke-Jones, şunları söyledi: “Bu olay çok kolay bir şekilde ölümcül olabilirdi; yüksekte çalışma iyi belgelenmiş, iyi düzenlenmiş bir risktir ve yanlış uygulamaların hiçbir bahanesi yoktur. ”

 

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.