Brıtısh Safety Councıl’den Güncel Sağlık ve Güvenlik Haberleri

HSE uzay uçuşu riskini değerlendiriyor

HSE, Birleşik Krallık Uzay Ajansı ve Sivil Havacılık İdaresi’ne uzaya yapılacak ilk ticari uçuşların güvenli bir şekilde başlatılması için hazırlıklara yardımcı oluyor.

HSE bilim departmanı, bir uzay limanının halka yönelik potansiyel risklerini ve bir uzay limanının yerleşimi hakkında bilgi sağlamak için fırlatma faaliyetleri değerlendirmek için nicel risk değerlendirme teknikleri geliştiriyor.

Ayrıca, endüstri risklerinin makul ölçüde uygulanabilir bir şekilde azaltılmasını sağlamak için hükümetin düzenleyici çerçeveyi geliştirmesine de yardımcı oluyor.

Düzenleyicinin uzmanlığını yeni teknolojiler için nasıl kullandığını gösteren çalışma, HSE’nin Yıllık bilim dergisine (Annual science review) dahil edildi.

HSE bilim danışmanı Profesör Andrew Curran şöyle belirtti: “Uzmanlığımız, 3 boyutlu baskı, büyük altyapı projeleri, enerji depolama ve tedarik dahil olmak üzere çeşitli alanlarda yenilik yapmak isteyen kuruluşlara oldukça yardımcı olduğunu kanıtlıyor.

 

B&Q, metal bir direğin düşerek bir müşteriyi yaralamasının ardından 300 bin sterlin para cezasına çarptırıldı

Yapı market devi B&Q, Worcestershire’daki Kidderminster şubesinde mağazanın vitrininden düşen metal direğin bir müşterinin üzerine gelmesi ve ciddi bir kafa travmasına sebep olmasının ardından mahkeme karşısında.

Kentin sulh ceza hakimleri, haziran 2017’de gerçekleşen, bir müşteri raftaki bir ürüne ulaşmaya çalışırken 2,6 kg ağırlığındaki metal afiş direğinin 3,6 metre yüksekliğindeki raftan düştüğü olayı dinledi.

Wyre Forest Belediye Meclisi, Worcestershire Düzenleyici Hizmetler’e ait sağlık ve güvenlik ekibi tarafından yapılan incelemeler ardından soruşturma başlattı.

B&Q, mahkemede, daha önce yaşanan afiş direklerinin raftan düştüğü birkaç olayın ardından vidalı klips tutucularla direkleri daha güvenli hale getirmek için adımlar attığını söyledi. Fakat, konsey yaptığı açıklamada, perakende satış mağazasının klipslerin doğru bir şekilde veya hiç takılıp takılmadığını aktif olarak kontrol etmediğini söyledi.

Araştırmada, B&Q’nun braketleri ve pimlerin takibi için herhangi bir sistemi olmadığını ve mağazada günlük kontroller yapılmasına rağmen, bu kontrollerin afiş direklerini içermediğini tespit edildi.

19 Mart’taki duruşmada B&Q Plc, mümkün olarak uygulanabilir olduğu sürece çalışanların ve müşterilerin sağlığını ve güvenliğini sağlayamadığı için 1974 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında işlediği iki suç için 300.000 sterlin para cezasına çarptırıldı.

B&Q Plc, afiş direklerinin kendinden emniyetsiz olduğunu ve olaydan sonra bu direklerin tüm mağazalarından kaldırdığını söyledi.

B&Q sözcüsü şunları söyledi: “Müşterilerimizin ve çalışanlarımızın güvenliği bizim için çok büyük önem taşıyor.”

“Suçumuzu kabul ettiğimiz savunmamızdan da anlaşılacağı gibi, kendi yüksek standartlarımızı yerine getirmediğimiz için kendisinden içtenlikle özür dilediğimiz müşterimizde önlenebilir bir yaralanmaya neden olduğumuz için vicdan azabı duyuyoruz.”

 

Plansız dalış 33 yaşındaki adamın ölümüne sebep oldu

Orkney gerçekleşen dalışta 33 yaşındaki bir adamın ölümünden sonra tekne sahibi mahkeme karşısında.

Kirkwall Sheriff Mahkemesi, 15 Mart 2012’de, Roderick MacLean’ın Orkney’deki Londra Körfezi’nden yola çıkan balıkçı teknesinde deniz tarağı  için daldığı ve kaybolduğu olayı dinledi. HSE, tekne sahibi Shaun Geddes’in dalışı uygun bir şekilde planlamak ve yürütmekte başarısız olduğunu belirtti. Ticari dalgıçlar da dalış nitelikleri veya tıbbi uygunluk açısından kontrol edilmemişti. Dalış planının risk değerlendirmesine dayandığından veya personelin bu konuda bilgilendirildiğinden emin olunmamıştı.

Geddes, 1997 Dalış Yönetmeliğinin 4 numaralı düzenlemesini ihlal ettiği için 200 saatlik kamu hizmeti cezasına çarptırıldı.

HSE, cezanın kabuklu deniz hayvanı dalışı endüstrisine, Çalışanlarını korumak için dalışları uygun bir şekilde planlamak ve yürütmekle yükümlü olduğuna dair güçlü bir mesaj göndermesi gerektiğini söyledi.

 

 

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.