Borusan Lojistik İş Güvenliği Simülasyon Ve Eğitim Merkezi

Borusan Lojistik, İş Güvenliği ve Çevre Yetkili Uzmanı Işıl Uzun anlatıyor:

Borusan Limanı olarak çalışan tüm personellerimiz için sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak konusunda sürekli gelişim ve iyileştirme faaliyetlerini gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz. Bu hedeflerimizden yola çıkarak 1 Aralık 2017 tarihinde İş Güvenliği Simülasyon ve Eğitim Merkezi oluşturuldu ve eğitimler verilmeye başlandı. Teorik eğitimler sanal gerçeklik ve simülatörler ile farklı bir boyut kazanarak, çalışanların operasyonları birebir tecrübe etmeleri, sahamızda bulunan tehlike ve risk kavramlarını öğrenmelerini amaçladık. Bu merkezde; 4 adet sanal gerçeklik simülatörü bulunmaktadır. İşe giriş eğitimlerinde ve mevcut personellerin periyodik eğitimlerinde bu simülatörler ile sahada en çok karşılaştığımız tehlikeleri aktarmaktayız.

Bu simülatörlerden birincisinde; iş güvenliğine uygun olmayan ayakkabı giyilmesi tehlikesi durumunda yaşanılabilecek riskleri hissettirmek amaçlanmaktadır. Hedefimiz, iş ayakkabısının doğru bir şekilde kullanılması davranışını kazandırmaktır.

İkincisi; gemi ambarlarına iniş ve çıkışlarda sürekli olarak kullanılan gemi ambar menhol kapağının pimi takılmaz ise kapağın çarpma tehlikesinin bulunduğunu, elimizde malzeme ile inilip çıkılmayacağını, düşme tehlikesinin bulunduğunu ve KKD kullanılması gerektiğini göstermek ve hissettirmektir. Böylelikle  menhol kapağının emniyete alınması ve merdiven çıkarken dikkatli olunması davranışını kazandırmayı hedeflemekteyiz. Bu tehlikeyi azaltmak için ayrıca önlem olarak gemi ambarlarına inişte kullanılmak üzere 5 adet insan taşıma sepeti alınarak kullanılmaktadır.

Üçüncüsü; havada duran veya taşınan malzemelerin meydana getirebileceği riskleri hissettirmeyi amaçlamaktır. Hedefimiz, çalışanın havada bulunan ekipman veya ürünler karşısında nasıl tedbir alması gerektiği davranışlarını kazandırmak, yük altında bulunmamayı ve emniyetli mesafede çalışmayı davranış haline getirmektir.

Dördüncüsü ise gemi ambarları rulo saç operasyonlarında ve konteyner iç boşaltmasında çember kesme sırasında, kişinin yanlış pozisyonda durması sebebiyle meydana gelebilecek riskleri hissettirmektir. Burada çember kesme operasyonu sırasında doğru pozisyon alma davranışını kazandırmayı, operasyon sırasında kullanılacak tüm kişisel koruyucu donanımları belirtmeyi hedeflemekteyiz.

Sanal gerçeklik gözlükleri VR’ların içerisinde, limanımızdaki 21 adet operasyona ait tehlike ve risklerin anlatıldığı videolar bulunmaktadır. Tehlike ve riskleri belirleyerek oluşturulan 3 boyutlu videolar VR gözlüklere aktarılmış olup, çalışan personellerimize izletilmekte, daha kalıcı ve birebir operasyonun içindeymiş gibi hissetmeleri sağlanmaktadır. Operasyonların doğru ve yanlış hareketlerinin gösterildiği videolar sayesinde çalışanların görsel olarak farkındalığı arttırılmakta ve kazaların azalması hedeflenmektedir.

Farkındalık aynası ile çalışanın aynanın karşısına geçerek ‘’işyerimizdeki iş güvenliği ve teknik emniyetten öncelikle karşınızdaki kişi sorumludur ‘’ yazısını okuması ve iş güvenliğinden sorumlunun ilk olarak kendisi olduğu bilincinin kazanılması amaçlanmaktadır.

Tehlike avcısı panosunda sahada çekilen tehlikeli davranış ve durumların bulunduğu 36 adet magnetli fotoğraf içinden seçilen 8 fotoğraf, pano üzerine yapıştırdıktan sonra fotoğrafın altına yine magnetli olan tehlikeler ve risklerin çalışanlar tarafından yapıştırılması istenmektedir. Hedefimiz, tehlike ve risk kavramları pekiştirilerek çalışanın bilincinin arttırılmasıdır..

Karikatürlerle ise limanımıza özel çizilen karikatür üzerinden tehlikeli durum ve davranışların çalışanlar tarafından bulunması istenerek, alınan eğitimin sağladığı fayda ölçülmektedir.

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.