BOĞULMA VE ÇEKEN AKINTI TEHLİKESİNE KARŞI TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYIN!

Yaz mevsiminin gelmesiyle artış gösteren boğulma vakaları her yıl yüzlerce kişiyi sevdiklerinden ayırıyor. Vatandaşların boğulma vakalarına karşı dikkatli ve tedbirli olması büyük önem arz ediyor.

 

Boğulma nedir?

Boğulma, suya battıktan sonra nefessiz kalma sonucu ölüm olarak tanımlanır. Hemen hemen boğulma ise suda kaldıktan sonra en azından bir süre hayatta kalmayı ifade eder.

Az miktarda tuzlu ya da tatlı suyun yutulması larenkste tahrişe yol açar. Bunun sonucu larenks kaslarında kasılma olur ve daha fazla su girişi önlenir. Ancak bunun sonucu oluşan laringospazm, hastanın akciğerlerinin hava almasını engeller. Sonuç oksijensizlik nedeniyle hipoksi meydana gelir ve hasta şuurunu kaybeder. Bu noktada ise laringospazm gevşer.

 

Tatlı suda boğulma

Tatlı su hemen alveol duvarları tarafından emilir ve kana geçer. Kırmızı kan hücrelerini parçalar alveoller yırtılır.

 

Tuzlu suda boğulma

Tatlı sudan yoğunluğu daha fazladır. Bu nedenle vücut sıvısını hücrelerin dışına çeker. Alveollere vücut sıvısının dolmasına neden olur. Akciğerde ödem oluşur. Alveollerden kana oksijen gitmesi zorlaşır. Yoğun bakteri taşıdığından akciğer dokusunda hasar meydana gelir.

 

Acil neler yapılır?

Hemen müdahaleye geçilir. Kurtarma operasyonu plânlı olmalıdır. Sudan olabildiğince hızlı çıkartılmalıdır. Nabız yok ise CPR’a başlanılmalıdır.

 

Boğulmalarda travma

Omurga kırıkları ve omurilik zedelenmeleri boğulmalarda sıkça görülür. Böylesi durumlarda; hasta vücut ile çevrilerek sırtüstü konumuna getirilir. Sadece başı çevrilirse ve boyunda travma varsa sakınca yaratır. Hava yolu açılır ve CPR’a geçilir.

 

Sudan çıkarma tekniklerinelerdir?

Su içerisinde düzeltildikten sonra sırtı ve başının altına omurga tahtası yerleştirilir. Baş ve gövde sabitleştirilir. Sudan çıkartılır ve hemen CPR’a geçilir.

 

Resusitasyon çabaları

Boğulan kişiyi canlandırma çabasını kurtarıcı sonuna kadar sürdürmelidir. Hipoterminin olumlu etkisi bilinmelidir. Yaralı çıkarılan kişiye hipotermi konusunda dikkat edilmelidir.

 

Peki hangi sularda yüzmek daha güvenlidir?

Öncelikle yüzmeyi öğrenmeniz gerekir. Yüzmek için kurumsal hizmet veren tesisleri, can kurtaran bulunan plajları ve havuzları tercih edin. Toplum tarafından güvenli olarak bilinen ve tercih edilen alanlarda yüzmeyi seçin, bilmediğiniz sularda ve ıssız alanlarda suya girmekten kaçının.

Göllerin, göletlerin ve barajların izin verilen kısımlarını tercih edin, izin verilmeyen yerlerde suya kesinlikle girmeyin. Akarsularda akıntı az gibi görünse de buralarda yüzmenin tehlikeli sonuçları olabilir. Sulama kanalları yüzmek için uygun alanlar değildir ve ölümcül sonuçları olabilir.

 

Yüzerken nelere dikkat etmeli?

 • Boğulmalarda en önemli etken paniğe kapılmaktır. Paniğe kapılan kişi kontrolünü kaybeder ve boğulma kaçınılmaz olur.
 • Şaka niyetiyle de olsa, hiç kimseyi habersiz suya itmeyin.
 • Yüzerken, küçük çapta da olsa, rahatsızlık hissettiğiniz an sudan çıkın.
 • Karnınız tok iken suya girmeyin.
 • İster yetişkin isterse çocuk olsun, çok su tutan giysilerle suya girilmemelidir.
 • Sıcaklığını ve derinliğini bilmediğiniz sulara atlamayın.
 • Ne kadar derin olduğu hakkında bir fikriniz yoksa suya balıklama dalmayınız. 2 metreden düşük derinlikler omurga kırıklarına yol açarak, ölümünüze neden olabilir.
 • Suya girmeden önce ufak ısınma egzersizleri ya da esneme hareketleri yapın.
 • Kurtarma teknikleri bilmeyen kişilerin, boğulan kişilere yardım etmesi tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu durum, her iki kişinin de boğulmasına neden olabilir.
 • Çeken akıntı olan yerlerde denize girmeyin, akıntıya kapılırsanız da mücadele etmek yerine, sahile karşı bakar şekilde kendinizi akıntıya bırakmalısınız ve sahile paralel yüzmelisiniz.

 

“Çeken akıntı”tehlikesine karşı alınabilecek tedbirler nelerdir?

“Çeken akıntı”, her yıl yüzlerce kişinin boğulma tehlikesi atlatmasına ya da hayatını kaybetmesine neden oluyor. Profesyonel yüzücülerin bile karşı koyamayacağı güçte olan çeken akıntı, Türkiye’de özellikle Karadeniz sahillerinde insanımızı tehdit ediyor. Peki, çeken akıntı nedir? Akıntıya kapılan kişiler nasıl kurtulabilir?

 

Çeken akıntı nedir?

Çeken akıntılar, deniz dip yapısının topuk-dalyan-topuk (kum tepeciği-yarık-kum tepeciği) şeklinde olduğu bölgelerde görülen ve sığ sudan derin suya hareket eden oldukça kuvvetli akıntılardır.

 

Çeken akıntı nerelerde ve ne zaman görülür?

Çeken akıntılar Karadeniz ve Akdeniz sahillerinde görülebilen kuvvetli akıntılardır. Rüzgârlı, fırtınalı ve dalgalı havalarda görülür. Dalga yüksekliği arttıkça çeken akıntının gücü̈ de artar.

 

Çeken akıntı neden tehlikelidir?

Halk arasındaki yaygın söylentilerin aksine, bu akıntılar insanları dibe çekmezler; akıntıya kapılanları kıyıdan uzaklaştırıp açığa doğru taşırlar. Boğulma olayları, nispeten güvenli sığ sulardan açığa doğru çekildiğini fark eden insanların, korku ve panikle çırpınarak kıyıya dönmeye çabalamaları ve sonuçta yorgun düşerek kendilerini su üzerinde tutamamaları sonucunda gerçekleşmektedir.

 

Çeken akıntıyı nasıl tespit ederiz?

 • Denizin belli bir bölgesinde su rengi, diğer bölgelerden bariz biçimde farklıysa;
 • Sanki bir kanal boyunca devam eden birbirine karışmış ve düzensiz ilerleyen su görüntüsü varsa;
 • Düzenli bir biçimde denize doğru ilerleyen köpükler bulunuyorsa;
 • Kıyıya doğru gelen dalgalarda bozulma ve düzensizlik görülüyorsa; o bölgede çeken akıntı görülme riski yüksektir.

 

Çeken akıntıya kapılmamak için neler yapmalıyız?

 • Dalgalı havalarda denize girmeyin.
 • Denize girmek için cankurtaran ve sağlık ekibi bulunan sahil ve plajları tercih edin.
 • Çocuklarınız denizdeyken bir an bile gözlerinizi onlardan ayırmayın.
 • Kendiniz ve çocuklarınız için, denizde su yüzeyinde kalmanızı sağlayacak can yeleği, can simidi gibi can kurtarma malzemeleri bulundurun.
 • Tek başınıza denize girmeyin. Yanında kurtarma malzemeleri bulunan ve iyi yüzme bilen birisini gözcü olarak sahilde bırakın.
 • Denize mutlaka deniz kıyafetiyle girin.

 

Çeken akıntıya kapılırsak neler yapmalıyız?

 • Çeken akıntıya kapılmanız halinde öncelikle sakin olun.
 • Akıntı sizi dibe çekmez, sahilden açığa doğru sürükler.
 • Sahile doğru yüzmeye çalışarak kendinizi yormayın, akıntıyı yenemezsiniz. Akıntının sizi götürmesine bir süre izin verin.
 • Akıntı zayıfladığında sahile değil, yanlara doğru yüzerek akıntıdan kurtulun.
 • Her zaman su üzerinde kalmaya çalışın ve elinizi kaldırarak yardım isteyin.

 

Çeken akıntıya kapılan birini gördüğümüzde nasıl yardım etmeliyiz?

 • Deniz içerisinde elini kaldıran birini gördüğünüzde bu kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu bilin.
 • Kişiyi sakin olması konusunda uyararak derhal cankurtaran çağırın. Cankurtaran yoksa, can simidi, halat vb. deniz malzemeleri atarak yardım edebilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.afad.gov.tr/tr/38672/Bogulma-ve-Ceken-Akinti-Tehlikesine-

Karsi-Tedbirli-Olun

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.