Betek Boya Sağlık, Emniyet ve Çevre Müdürü Selim Güray ile Röportaj

Betek Boya Sağlık, Emniyet ve Çevre Müdürü Selim Güray:

“Attığımız her adım ve aldığımız her kararda ‘ÖNCE İNSAN’ gelir”

 

Safety Management Türkiye: Betek Boya’nın kuruluş sürecinden ve faaliyet amacından bahseder misiniz?

Selim Güray: Betek Boya ve Kimya San. A.Ş. 1988 yılında kurulmuştur. Sektöre girdiği ilk yıllarda, beton katkıları, hazır harçlar ve su izolasyon malzemeleri alanlarında yüksek kaliteli ürünler geliştirmiştir. Kısa sürede ‘kaliteli üretim yapan, öncü ve yenilikçi marka’ kimliği kazanan Betek, boya sektörünün en güçlü şirketi olmuş, 2001 yılı itibariyle boya sektöründe pazar liderliğine yükselmiştir. Bugüne kadar, en son teknoloji ile üretim yapan, Türk boya sektöründe henüz bilinmeyen ürünleri piyasaya sunan Betek ‘kaliteli üretim yapan, öncü ve yenilikçi marka’ kimliği ile Türk boya sektörünün en güçlü firmasıdır.

Safety Management Türkiye: Firmanızın misyonu nedir? Bu doğrultuda yapmış olduğunuz çalışmalar nelerdir?

Selim Güray: Betek Boya ve Kimya Sanayi A.Ş. olarak faaliyet ve hizmetlerimizden kaynaklanabilecek riskler için gerekli aksiyonları belirlemek ve uygulamasını sağlamak, böylelikle ziyaretçilerimizin, tedarikçilerimizin, çevre halkımızın, müşterilerimizin ve çalışanlarımızın güvenliği ve sağlığını en üst düzeyde korumak temel ilkemizdir. Sürdürebilirlik, çevre ve en değerli varlık insan sağlığı ve korunması, yaşam anlayışımızdır. Attığımız her adım ve aldığımız her kararda ‘ÖNCE İNSAN’ gelir. Sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının tüm işveren ve çalışanların hakkı olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla düzenlenen 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun tüm gerekliliklerini sağlamak, bununla da yetinmeyip sürekli geliştirmek, kanunun getirdiklerine artı olarak yapmış olduğumuz farklı çalışmalarımızla sektörde örnek olmaktır.

 

Safety Management Türkiye: Üretim kapasiteniz, çalışan sayınız var ise ihracat ile ilgili bilgiler paylaşır mısınız?

Selim Güray: Betek Boya ve Kimya Sanayi A.Ş, Gebze’deki 152 bin metrekarelik alanda, boya ve ısı yalıtım sistemlerinin tüm ana bileşenlerinin üretimini gerçekleştirdiği, 380 bin ton boya, 240 bin ton kuru harç ve 770 bin m3 EPS ısı yalıtım levhası üretim kapasiteli ülkemizin ilk entegre tesisi ile, boya sektöründe olduğu gibi yalıtım sektöründe Türkiye’nin öncü kuruluşu konumundadır. Yurt içerisinde yakaladığı başarıyı ülke sınırları dışına da taşımayı misyon edinen Betek, Mısır’da 11 bin metrekarelik alan üzerine kurulan tesiste 26 bin ton boya üretimi gerçekleştirmektedir. Ülkemizin yalıtım konusundaki artan bilinci ve talebine yanıt verebilmek amacıyla, 104 bin metrekare açık alan üzerine kurulan Kayseri üretim tesisimizde yıllık 350 bin ton ısı yalıtım sıva, yapıştırıcı ve son kat kaplamaları, 850 bin m3 EPS ısı yalıtım levhası üretilmektedir. Ayrıca 2017 yılında faaliyete geçen toplam alanı 5 bin 500 metrekare olan Rize tesisimizdeki fabrikamızda da 350 bin ton kuru harç üretilmektedir. Binin üzerinde çalışanı, 3.000’e yakın satış noktası ile Betek, sadece boya sektörü değil Türkiye’nin en önemli sanayi kuruluşları arasında mühim bir konuma yükselmiştir.

 

Safety Management Türkiye: Çalışan profilininiz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Selim Güray: Güçlü kurumsal değerleri, yenilikçi, hayallerine ve yeteneklerine güvenen, cesur, kalite ve verimlilik odaklı, ‘Ben’ yerine ‘Biz’ diyebilen, iş sağlığı ve güvenliğini içselleştirmiş, proaktif, analitik bakış açısına sahip ve sağlam ekip ruhuyla çalışanlarımız sayesinde BETEK sektöründe global aktörlerden biri haline getirmiştir.

Safety Management Türkiye: Betek Boya’nın İSG alanında yapmış olduğu çalışmalar ve yenilikler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Selim Güray: BETEK Boya Kimya Sanayi ve A.Ş. önceliği olan, insani sorumluluğu ilke edinerek tüm operasyonel süreçlerimizi, çalışanlarımız ve paydaşlarımız için en güvenli ve sağlıklı şekilde yapmak için planlı ve sistematik çalışmaları prensip haline getirmekteyiz. Tüm çalışanlarımız ‘ailemizin birer üyesidir’ bakış açımızla iş kazalarını ve meslek hastalıklarını sıfırlamak temel hedefimizdir. Şirketimizde İş Sağlığı ve Güvenliği süreçlerini tüm çalışanlarımızın katılımı ile planlayarak yürütülmektedir. Türkiye’nin farklı şehirlerinde yer alan üretim tesislerimizde İSG kültürünü geliştirmek için tüm paydaşlarımızın katılımı ile farklı proje ve çalışmalara imza atmaktayız. Üst yönetimimizin İş Güvenliği konularındaki görünür liderliği, şirketimizdeki İSG kültürünün oluşturulmasında büyük rol oynamaktadır.

 

Safety Management Türkiye:  British Safety Council 61. Uluslararası İş Güvenliği Ödülleri’nde (International Safety Awards) gösterdiğiniz başarılı performans hakkında neler söylemek istersiniz? Ödülün size ve sektöre olan katkısını nasıl tanımlarsınız?

Selim Güray:  Dünya genelinde farklı sektörlerin katılım gösterdiği British Safety Council tarafından, 61 yıldır düzenlenen iş sağlığı ve güvenliği sektörünün en prestijli ödülü olan ‘Uluslararası İş Güvenliği Ödülü’nü (International Safety Awards) almaktan Betek ailesi olarak gurur duymaktayız. Kimya sanayisi,  yangın ve iş kazalarının yoğun olarak yaşandığı tehlikesi yüksek bir sektördür. İş sağlığı ve güvenliğini misyon edinerek, yaptığımız iyi uygulamalarımızın tarafsız profesyoneller tarafından değerlendirilmesi ve nerede olduğumuz görmemiz açısında önemlidir. Ödülün İş güvenliği bilincinin gelişimine pozitif fayda sağlayacağını ve projeler üretmek konusunda bizlere heyecan katacağına inanıyoruz.

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.