BETEK BOYA İSG-Ç MÜDÜRÜ SELİM GÜRAY’A SORDUK

Betek Boya ve Kimya Sanayi A.Ş. Sağlık, Emniyet ve Çevre Müdürü, A Sınıfı iş Güvenliği Uzmanı Selim GÜRAY’a sorduk:

Şirketinizin iş güvenliğine bakış açısı nasıl?

BETEK Boya Kimya Sanayi ve A.Ş. çalışanlarımız, tedarikçilerimiz, alt yüklenicilerimiz ve misafirlerimizin sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışabilmeleri şirketimizin birinci önceliğidir.

İş sağlığı ve güvenliği politikamızda da yer aldığı gibi  “Önce İnsan” orjini ile projeler yaratan, yasal mevzuatları kapsayarak bunların iş süreçlerine entegrasyonunu sağlayan, planlı ve sistematik çalışmaları ilke edinmiştir.

Hedefinizi ve amacınızı öğrenebilir miyiz?

Betek çatısı altında bulunan herkesi aile bireyimiz kabul ederek, iş kazalarını ve meslek hastalıklarını sıfırlamak ve güvenli bir şekilde sağlıkla evlerine gitmelerini sağlamak temel hedefimizdir.

Amacımız yaşanabilecek tüm iş kazası ve meslek hastalıklarını proaktif yaklaşımla önleyebilmek için analizler ve çalışmalar yapmak veya sektörde yaşanmış olaylardan dersler çıkartarak oluşmasını  engelleyebilmektir.

Çalışmalarımızı üst yönetimimizin liderliğinde iş Güvenliği, Endüstriyel Güvenlik,  Yangın Güvenliği  ve İşyeri Hekimliği ekiplerimizin tüm çalışanlarla ortak yol haritası oluşturmasıyla ve herkesin  aktif katılımını sağlayarak yürütmekteyiz.

Şirketinizde iş sağlığı ve güvenliği alanındaki hedeflerinize ulaşabilmek için neler yapılmaktadır?

Betek Boya ve Kimya Sanayi A.Ş. olarak İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünün geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için birçok proje ve süreç oluşturmaya gayret ettik.

Başarmanın yolunun hedef oluşturmak olduğu ve bunların smart hedefler olması gerekliliği ile önce 3 yıllık hedefler belirledik. Daha sonra bu hedeflere hizmet edebilecek konu başlıklarını ve durum tespiti yapabileceğimiz KPI’larımızı oluşturduk. Bağımsız denetimlerle iyileştirmeye açık yönlerimizi tespit ederek, her konuya özel proje – süreçler oluşturmaya başladık. Sonrasında bu süreçlerin işlevselliğini ve sürdürülebilirliğini takip ettik.

Tüm bu faaliyetlerimizi İş Sağlığı ve Güvenliği  sisteminin çatısı altında topladıktan sonra geriye sadece hayata geçirmek kalmıştı. Niyetimizi yaptığımız projelerle insanlara gösterebildiğimizi ve onların kalbine dokunabilmeyi başardığımızı düşünüyorum.

Bu amaca hizmet eden faaliyetlerimizden bazıları;

 • Üst Yönetim Politika ve Görünür Liderlik
 • Kazaları Nasıl Engelleyebiliriz Süreci
 • Bir Hayat da Sen Kurtar Projesi
 • İSG Atölyesi Çalıştayı
 • Olay Raporlama ve Araştırma Prosedürleri
 • İş Güvenliği Komitesi
 • Çapraz ve Bağımsız Denetim Süreçleri
 • İSG Kültür Değişimi Eğitimleri
 • Alt Yüklenici Yönetim Sistemi
 • İnceleme Kurulu
 • Değişiklik Yönetim Sistemi
 • Yarışmalar- Ödüller ve Etkinlikler
 • Onsuz Olmaz Kuralları
 • Ramak Kala Seremonisi
 • Güvenli Çalışma Prosedürleri
 • Makine Emniyeti Prosedürü

Faaliyete geçirdiğiniz bu sistemin yansımaları nasıl oldu?

Kurguladığınız tüm uygulamaları doğru analiz ederek, standart ve düzen içinde devamlılığını sağlarsanız, hedefinizleriniz artık ulaşılabilir olur.

Dolayısıyla bu sistemin şirket iş süreçlerine entegre olmasıyla, iş kazalarında son 3 yılın sonunda iş kazalarında azalma ve kazasız geçen gün sayısında yeni rekorlar kırdık.

Bu çalışmaların bir başka getirisi olarak 2018 yılında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının organize ettiği, 9. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi’nde örnek tesis seçilerek teknik geziye ev sahipliği yapmış bulunmaktayız. Bu arada, bu sene bir de Çevre ödülümüz var.

Şirketimizin yaptığı İletişim ve Empati Anketi’nde müdürlüğümüz “Görünmez Kahramanlar” olarak adlandırılmış olması, faaliyetlerimizin farkındalığı konusunda bizleri motive etmiştir.

Fabrikamızın giriş kapısında “Artık Güvendesiniz” pankartı, bu konudaki cesaretimizin ve iddiamızın ispatıdır.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz Selim Bey. Son olarak ne söylemek istersiniz?

Ben iş güvenliğini baba olmaya çok benzetirim. Bazı evlerde bu görevi kadınlar yapıyor.

Çocuklarımızın her zaman iyiliğini düşünürüz. Bu nedenle tehlikeli konularda “Hayır” demek gerektiğinde, çocuklarımız bu detayı pek görmez ve onlar tarafından anlaşılamayız.  Ta ki onlar da anne baba oluncaya kadar. İş güvenliği de aynı böyle. İnsanları bu kadar çok düşündüğün halde, onlardan eleştiri alan başka bir meslek dalı yok sanırım.

Her ne olursa olsun, bu sorumluluktan kaçamayız.

İş güvenliği sadece çalıştığınız firma özelinde veya görevli olduğunuz alan içinde kalmamalı. Bunun sadece yasalara uyum veya cezai-maddi kaygılar için değil, insani değerler için yapılması gereken vicdani bir görev olduğu bilincine varmalıyız.

Böyle gelmiş böyle gider veya sorumluluğu başkasına atarak kaçma lüksümüz yok. Teslimiyeti kabul edemeyiz, henüz göremediğimiz ama görebileceğimiz bir yol mutlaka vardır görüşü hücrelerimize kadar nüfus etmeli. Bence iş güvenliğinin yaygınlaştırılmasındaki ülkemiz ve şirketler genelindeki en büyük sorun da bu.

Dolayısıyla bu felsefe ile ben, ilk adım olarak çalıştığım şirketimle yola çıkacağım. Önce bu fabrikanın 1.400 çalışanına, sonra onların 5.200 aile ferdine bu bilincin yayılmasını sağlamalı ve bir yerlerde, bir hayat kurtaracak olmanın tebessümünü etmeliyim.

Ben değişebilirsem herkes değişir…

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.