BAĞIMSIZ DENETİMLERLE SEKTÖRÜNÜZDE FARK YARATIN

İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yürütülen tüm konuların etkinliğinin arttırılması, sistemlerin geliştirilmesi, aksiyonların gözden geçirilmesi ve sürekliliğin sağlanması gerekliliği, kurumların derinlemesine ve bağımsız olarak denetlenme ihtiyacını da beraberinde getiriyor. 

Dünya çapında kapsamlı deneyimleri ve uluslararası alanda kabul görmüş iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi çerçevesiyle, objektif değerlendirmelere dayalı düzenlemeler yapan British Safety Council, ‘5 Star İş Sağlığı ve Güvenliği Denetim Sistemi’ ile mevcut uygulamalarınızı değerlendirerek geliştirmenize yardımcı oluyor. “Politika ve organizasyon, strateji ve planlama, saha uygulamaları, performans yönetimi, değerlendirme ve gözden geçirme” olmak üzere 5 ana başlık ve bunlara bağlı 66 alt başlığın değerlendirilmesini kapsayan bu denetim sistemi, kurumların bu konudaki yönetim sistemi ve uygulamalarının detaylı analizini içeriyor. Bu başlıklara ek olarak değerlendirme sırasında liderlik, üst yönetim taahhüdü ve sürdürülebilirlik kriterleri de göz önünde bulunduruluyor.

OHSAS 18001 gibi yönetim sistemlerindeki gerekliliklerinin çok ötesinde olan ve dokümantasyonun sahada değerlendirildiği bu denetim, hem çalışanlarınıza, hem müşterilerinize, hem de paydaşlarınıza iş sağlığı ve güvenliği standartları konusunda mükemmeli başardığınızı göstermenizi sağlıyor, verimliliği arttırıyor. 5 Star denetimi, en iyi uygulamalara karşı mevcut durum değerlendirmesi yapmak isteyen veya en iyi uygulamalara doğru yapılandırılmış bir yol ihtiyacı olan tüm sektörlere uyarlanabiliyor. Yönetim kademesinin de sürece dahil olduğu denetimin sonunda; denetim bulgularını, sayısal sonuçları, gözlemleri, ayrıntılı önerileri, iyileştirme gereksinimi olan alanları özetleyen kapsamlı bir rapor hazırlanıyor.

Ülkemizde de ilgi gören bu denetim ile, uluslararası arenada lider konumda olan GAP İnşaat inşaat sektöründe 5 Star alan ilk kurum oldu. GAP İnşaat’a ödülü, Uygulama Direktörü Cüneyt Altınok’a geçtiğimiz ay gerçekleştirilen ödül töreninde takdim edildi. British Safety Council tarafından verilen 5 Star İş Sağlığı ve Güvenliği Mükemmellik Ödülü, iş güvenliği alanında dünyada verilen hem en önemli ve en prestijli ödül olurken, aynı zamanda en zor verilen ödül olduğunu da belirtmek gerekir.

Tüm faaliyetlerinde müşterilerine, çalışanlarına, taşeronlarına, tedarikçilerine ve diğer üçüncü taraflar ile mal ve çevreye gelebilecek olumsuz etkileri en alt düzeye indirmeyi veya bertaraf etmeyi, her zaman temel öncelik olarak ele alan GAP İnşaat, bu projede işveren, proje yönetimi ve tüm alt yüklenicileri ile birlikte tek bir takım olarak çalıştı. Bu proje ile Türkiye’de inşaatların kazasız olarak da yapılabileceği gösterilerek, projede görev alan herkesin heyecanla ve gururla anlatacağı bir proje olması sağlandı. Cüneyt Altınok da konuşmasında, benimsedikleri bu hassas yaklaşımın dünyanın en seçkin ödüllerinden biriyle takdir edilmesinin, doğru yolda olduklarının teyidi olduğunu belirtti.

İş sağlığı ve güvenliğine hassas yaklaşımları ve attıkları doğru adımlar için GAP İnşaat’ı tebrik ediyorum.

Hürriyet İK’daki köşe yazısı için tıklayın.