AYGAZ’DA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜ

Aygaz, Kalite Sistem, SEÇ-G ve Sektörel İlişkiler Müdürü Mine ACAR ENGİN’e sorduk:

Aygaz’da iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konuların yönetimi Kalite Sistem, SEÇ-G (Sağlık, Emniyet, Çevre-Güvenlik) ve Sektörel İlişkiler Müdürlüğü tarafından, Aygaz’ın vizyonu, misyonu ve stratejik hedefleriyle uyumlu olarak yürütülüyor. 

Aygaz’da iş sağlığı ve güvenliği kültürünün gelişimini biraz anlatabilir misiniz? 

İş sağlığı ve güvenliği Aygaz’ın öncelikli konularından. Şirketimizin kuruluşu 1961. Kurulduğumuz günden bu yana İSG kültürünü yaymak ve kazaları önlemek için üst yönetimin desteği ile birlikte ilerliyoruz. Sistemsel bir alt yapının oluşturulmasına ilk olarak 1995 yılında, menşei Güney Afrika olan NOSA 5 Yıldız uygulaması ile başlandı. Sistem kapsamında tüm Aygaz tesisleri 5 yıldız seviyesine getirildi. Güney Afrika, maden ocaklarında uyguladığı bu sistem ile İSG kültüründe oldukça büyük adımlar atmıştı. Biz de çok fayda sağladık. Devamında ise 1998 yılında OHSAS 18001 sistemi tüm tesislerimizde uygulanmaya başlandı, belgelendirildi. Şimdi ISO 45001 geçişi için çalışıyoruz.

 

Bu kültürü Aygaz’da yaymak ve sürdürülebilir kılmak için neler yaptınız? 

Aygaz Grubu olarak ülke genelinde 50’den fazla iş birimimizde güvenli çalışma kültürünü yaymak, çalışanlar ve paydaşlarımız için farkındalığı arttırmak amacıyla proje ve etkinlikler gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Sadece çalışanlarımıza değil, onların ailelerine, yakınlarına ve tüm paydaşlarımıza güvenlik kültürünü ulaştırmayı hedefliyoruz. Tüm birimlerimizde iş güvenliği uzmanlarımız, iş yeri hekimlerimiz ve diğer sağlık personeli ekiplerimiz görev yapıyor. Sadece mevzuat gereklilikleri değil, uluslararası iyi uygulamalar da bizlere yol gösteriyor.

Yaptığımız işte SEÇ-G unsurlarının eksiksiz uygulanması gerektiğini hiç aklımızdan çıkarmıyoruz. Hem Aygaz işletmeleri hem de bizimle çalışan tüm paydaşlar, emniyetle ilgili konuları Sağlık, Emniyet, Çevre ve Güvenlik (SEÇ-G) politikamıza uygun bir şekilde yönetmek zorundalar. SEÇ-G politikamız, faaliyetlerimizi insan ve çevreye zarar vermeden gerçekleştirmeyi ve etkin bir yönetim sisteminin uygulanmasını gerektirir. Kazaların küçük de olsa tehlikeli sektörlerde çalışmanın kaçınılmaz bir sonucu olduğu görüşüne kesinlikle katılmıyoruz.

 

Çalışanların İSG kültürünün gelişiminde katılım ve katkısını nasıl sağlıyorsunuz?

Uygulamalarımızda her zaman mevzuat gerekliliklerinin daha da ötesine gitme hedefindeyiz. Dolum tesisleri ve tüp dolum merkezlerinde planlı olarak yangın, tahliye, kurtarma ve kimyasal dökülme tatbikatları yapılıyor. Geçtiğimiz yıl yetkin bir ekiple tüm sahalarda kalite, çevre ve İSG eğitimleri verdik. Bu eğitimlerin sonunda da tatbikatlar gerçekleştirdik. Çalışanların dikkatini çekmek, farkındalıklarını güçlendirmek adına bir illüstrasyon hazırladık. Oldukça ilgi çekti. Yaşanan tüm iş kazaları sonrası da Kaza Kök Neden Analiz Raporları ilgili ekipler tarafından hazırlanıp kaza nedenleri tekrar gözden geçiriliyor. Herhangi bir tesisimizde iş kazası olduğu takdirde diğer tesislerde de yaşanmaması için hızlıca İş Kazası Bilgilendirme Broşürleri hazırlanıp dağıtılıyor.

Çalışanların İSG anlamında bilgilendirilmeleri için iş güvenliği uzmanları ve iş yeri hekimleri tarafından düzenli aralıklarla eğitimler veriliyor. Ayrıca sosyal anlamda farkındalığı sağlamak için farklı çalışmalar da gerçekleştiriliyor. Özellikle üzerinde durduğumuz konulardan biri ergonomi çalışmaları. Termal konfor, aydınlatma, gürültü gibi iş hijyeni ölçümleri proses ve iş yeri değişiklikleri olmadığı sürece iki yılda bir tekrarlanıyor. Bu ölçümleri yapan çalışanların da mutlaka değerlendirmelerini alıyoruz.

Farklı birkaç uygulamadan daha bahsetmek isterim. Biliyorsunuz ofis çalışanları uzun süre masa başında hareketsiz kalabiliyor. Bu kapsamda olası kas–iskelet sistemi hastalıklarından etkilenmemek adına masa başında yapılabilecek egzersizleri bardak altlıklarında işaretleyerek çalışma arkadaşlarımıza dağıttık. Şirket içi iletişim mecralarımızda da yayınladık. Yine acil durumda yapılması gerekenleri anlattığımız ergonomik mouse pad’leri çalışanlarımıza ulaştırdık.

 

Eklemek istedikleriniz var mı?

Geçtiğimiz yıllarda, tüm tesislerde çalışanlarımızla buluşan İSG Tiyatrosu çok etkili oldu. Çalışma arkadaşlarımız içinde ilk defa tiyatro ile tanışanlar dahi vardı. Kendilerinden bir şeyler buldukları eğitici tiyatro gösteriminde, hem öğrendiler, hem eğlendiler hem de düşündüler.

İSG kültürünü afişler, eğitim kitapçıkları, tesis bilgilendirme ekranları, kısa eğitimler ile de sürekli canlı tutmaya devam ediyoruz. 2018 yılı içerisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iş sağlığı ve güvenliği kültürüne katkı sağlamak amacıyla düzenlediği Kristal Baret Ödülleri’nde, Kamu ve Özel Sektör kategorisinde ödüle layık görüldük.

Bugüne kadar sahip olduğumuz tecrübemiz Kalite ve SEÇ-G alanında yapılan yolculuğun hem uzun olduğunu hem de hiçbir zaman bitmeyeceğini bize gösteriyor. Daha iyinin, her zaman daha iyisi olacaktır. Bu amaçla sürdürülebilir bir güvenlik kültürü için çalışmaya devam etmemiz gerektiğinin bilincindeyiz.

Son olarak, iş sağlığı ve güvenliği alanındaki çabalarınız ve sektörü buluşturmayı hedefleyen yaklaşımlarınızın da devamlılığını dileyerek bir teşekkürü de sizinle paylaşmak isterim.

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.