AND Gayrimenkul, Proje Yöneticisi Alper Kutlu ile Sektörel Röportaj

AND Gayrimenkul, Proje Yöneticisi Alper Kutlu ile Sektörel Röportaj;

AND Pastel yaklaşık 250 bin m2’lik inşaat alanına sahip yüksek bloklar içeren bir konut projesi olduğundan hem projenin büyüklüğü hem de üretilen yapıların mimarisi sebebiyle iş kazaları açısından kritik bir projeydi. Bu kapsamda en başta danışmanlık aldığımız Doğa HSE Group önderliğinde ve süreci aydınlatan katkıları ile birlikte projeyi çok iyi tanıdık ve analiz ettik.

 

SM Türkiye: Firmanızın faaliyet amacından ve projenizden bahseder misiniz?

Alper Kutlu: AND Gayrimenkul olarak 2011 yılından bu yana sektördeki genel kabulün aksine yap-sat değil, YAP-YAŞAT felsefesini benimsiyoruz. Ulusal ve uluslararası ödüllere ek olarak Türkiye’deki ilk ve tek British Safety Council 5 Star sertifikalı  AND Kozyatağı ofis projemizden sonra Temmuz 2018’de Kartal’da yaşamın başladığı ilk konut projemiz AND Pastel’de Yeni Nesil Mahalle konseptiyle özlenen mahalle hayatını yeni nesil bir anlayışla kurguladık. AND olarak, geliştirdiğimiz projelerin ilk aşamasından, son aşamasına kadar projelerde yaşayacak veya çalışacak insanların daha rahat, daha huzurlu ve konforlu bir hayat sürmeleri için her detayı planlıyoruz. Araştırma sonuçlarından da yola çıkarak, içten dışa tasarım anlayışıyla, geliştirdiğimiz binalara yaşam alanı olarak bakıyoruz; oralarda yaşayacak veya çalışacak insanların ihtiyaçlarına odaklanıyoruz. Uluslararası standartları benimsiyoruz. Yap – Yaşat felsefemizin çıkış noktası da bu; sadece bina inşa etmenin ötesinde, konfor, uzun yıllar sürecek ilişkiler ve güven inşa etme misyonuyla hareket ediyoruz.

 

SM Türkiye: Sizin organizasyondaki göreviniz nedir, ne kadar zamandır bu ekiptesiniz?

Alper Kutlu: Yaklaşık 2.5 senedir AND Gayrimenkul’de İnşaat Mühendisi olarak üst yönetim organizasyonunda görevimi sürdürmekteyim. AND Gayrimenkul ilk projemiz AND Kozyatağı’nda olduğu gibi AND Pastel’de de yenilikçi ve sürdürülebilir proje yönetimi anlayışı ile ev sahibi konumunda rol almıştır. Anahtar teslim tüm imalat süreçlerinde “Tepe İnşaat “ firmasıyla, proje yönetimi süreçlerini müşavir firma rolü ile “İşte Proje Yönetimi” firmasıyla ve ev sahibi rolünün gerektirdiği denetim, danışmanlık süreçlerini Doğa HSE Group’la iş birliği şeklinde kurgulayıp yürütmüştür. Bu süreç içerisinde AND gayrimenkul içerisinde proje yönetim ekibimizle beraber yapım faaliyetlerinin yürütülmesini ve koordinasyonunu sağladım.

 

SM Türkiye: Ekibinizin ve üst yönetimin sağlık ve güvenlik süreçlere bakış açısı nasıl?

Alper Kutlu: AND Gayrimenkul olarak bir Anadolu Grubu şirketiyiz ve her projemize grubumuzun bize verdiği kurumsal güçle ve profesyonelliğe olan inancımızla yaklaşıyoruz. Tüm iş süreçlerimizi henüz proje geliştirme aşamasına dahi başlamadan önce iş sağlığı ve güvenliği de dahil olmak üzere titizlikle kurguluyoruz ve işi her zaman profesyonellerine bırakıyoruz. Diğer yandan, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atan Türkiye’deki tek gayrimenkul şirketi olarak, hem projelerimize hem de iş süreçlerimizde uluslararası standartlar bizim olmazsa olmaz kriterlerimizden. İş modelimizdeki bu bakış açımızla AND Kozyatağı projemiz British Safety Council tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği alanıda verilen 5 Star sertifikasına sahip Türkiye’deki ilk ve tek bina. Benzer bakış açısıyla AND Pastel ile Sign of The City Türkiye’nin En iyi Konut projesi dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası alanda onlarca ödülün sahibi olduk. Bu açıdan AND Gayrimenkul bir gayrimenkul geliştirici olarak ürettiği projelerde iş sağlığı ve güvenliğini her zaman en başa koymakta ve öncelik olarak belirlemektedir. İnşaat sektöründe vizyonel bir sağlık güvenlik kültürü oluşturulmasında öncü nitelikteki projemizde tasarım aşamasında iş güvenliği ön plana çıkarılarak tüm imalat faaliyetlerimiz iş güvenliği temelinde olacak şekilde başlayıp yürütülmüştür.

SM Türkiye: Firmanızın İSG alanında yapmış olduğu çalışmalar ve yenilikler hakkında neler söyleyebilirsiniz?  Bu proje özelinde yapmış olduğunuz spesifik çalışmalar var mıdır?

Alper Kutlu: AND Pastel projemizde DOĞA HSE Group ile birlikte iş sağlığı ve güvenliğini proje için kurguladığımız dijital süreçlere entegre ederek ilerledik. Bu kapsamda kullandığımız dijital platform üzerinden projedeki iş sağlığı ve güvenliğine yönelik tüm akışı eksiksiz gözlemleyebilme fırsatımız oldu. Kronolojik olarak elde ettiğimiz deneyimlerden yola çıkarak proje içerisinde ortaya çıkabilecek tüm riskleri en alt düzeye indirebilmeyi başardık. Tüm yazışmalar, dokümanlar, planlar projenin hafızasını oluşturarak bir sonraki projelerimiz için bilgi havuzu niteliğini taşımaktadır. Bu depolanan hafıza bir sonraki projemizde taşeron ve tedarikçi seçiminden malzeme kullanımına hatta tehlikeli davranışları sık tekrarlayan çalışan ile (taşeron çalışanı dahil) çalışılmaması için temel dayanaklar için kullanılacaktır.

 

SM Türkiye: İnşaat sektörü dendiğinde aklımıza ilk olarak iş kazaları geliyor. Bu projeyi 0 kaza ile tamamladınız, bu konuda nasıl bir tutum sergilediniz? Yol haritanız nasıldı?

Alper Kutlu: AND Pastel yaklaşık 250 bin m2’lik inşaat alanına sahip yüksek bloklar içeren bir konut projesi olduğundan hem projenin büyüklüğü hem de üretilen yapıların mimarisi sebebiyle iş kazaları açısından kritik bir projeydi. Bu kapsamda en başta danışmanlık aldığımız Doğa HSE Group önderliğinde ve süreci aydınlatan katkıları ile birlikte projeyi çok iyi tanıdık ve analiz ettik. Ayrıca projemizde Türkiye’nin en büyük yüklenici firmalarından biri olan Tepe İnşaat’ın da yoğun katkı ve duyarlılığıyla Anadolu Grubu’nun en büyük önceliği olan “sıfır kaza” ile projemizi tamamladık. Burada en büyük etken firmamızın iş sağlığı ve güvenliği konusunda kararlılığı ve duruşu oldu.

Planlanan her faaliyetin başlamadan önce metod bildirimleri incelenerek uygulanacak metodun sağlık ve güvenlik riskleri öngörülmüştür. İş öncesi tehlike ve risk analizleri yapılarak toplu koruma önlemlerinin öncelikli uygulanması sağlanmıştır. Yapım sırasında saha denetimleri aralıksız yapılmıştır. Sağlık ve güvenlik kültürümüz doğrultusunda saha denetim ve gözlemleri sorumluluğu her bireyde bulunmaktadır. Kurulan dijital sistemde sağlık ve güvenlik bildirim modülü her kullanıcı için açık tasarlanıp NCR bildirimleri bu platform üzerinden yapılmıştır. Sahada şu kadar sayıda sağlık ve güvenlik denetçisi ile çalışılmıştır tabiri AND Pastel projemiz için hatalı olacaktır. Çünkü tam anlamıyla sahada çalışan sayısı kadar denetmen ve gözlemci ile projeyi yürütmüş olduk.

 

SM Türkiye: Doğa HSE Group ile işbirliğinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Alper Kutlu: AND Gayrimenkul yatırımcı kimliğinin içeriğinde projelerinin her aşamasında en etkili şekilde varlığını sürdürebilmek için dışarıdan aldığı danışmanlıklarda her konunun uzmanı ile birlikte çalışmaktadır. Bu kapsamda öncelik verdiğimiz konuların başında yer alan iş sağlığı ve güvenliği alanında DOĞA HSE Grup’tan aldığımız destek sahada yürüttüğümüz faaliyetlerimizde bize büyük katkı sağladı.

Danışmanlık ve denetim kapsamında saha denetmenleri ve danışmanlar ile faaliyetler yürütülmüştür. Bunlara ek olarak yüksekte çalışma, arama kurtarma ve iple erişim, yaşam hatları kurulumu gibi spesifik uzmanlık isteyen konularında da alanında uzman danışmanlar ile proje kapsamında yüksekte güvenli çalışma kültürü oluşturulmuştur.

 

SM Türkiye: 2019 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz? 2020 yılı ve geleceğe dönük beklentileriniz nelerdir?

Alper Kutlu: Kazasız ve güvenle tamamladığımız 2019 yılından sonra gelecek yıllar için de iş sağlığı ve güvenliği anlamında kendimizi geliştirerek yeni projelerimize devam etmek hedefindeyiz. İnşaat sektöründe sağlık ve güvenlik kültürü oluşumunda öncülük edip tüm paydaşlarımız ile işbirliklerimizi sürdürerek ilerlemek önceliğimizdir. Bu açıdan iş sağlığı ve güvenliği anlamında kararlılığımızı ve duruşumuzu yeni projelerimizde de koruyacağız.

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.