Acil yardım hattı işyerinde cinsel tacize maruz kalan kadınların imdadına koşuyor

Aktris Emma Watson tarafından başlatılan bir yardım hattı sayesinde cinsel tacize uğrayan kadınlar ücretsiz yasal danışmanlık hattını arayabilecek.

Rights of Women (Kadın Hakları) derneğinde kadın hukuku personeli ve gönüllü iş avukatları 5 Ağustos itibariyle özel bir telefon hattı aracılığıyla özel danışmanlık hizmeti vermeye başladı.

Kadınlar, hangi davranışların cinsel taciz teşkil ettiği, işverenlere nasıl şikâyette bulunabileceği, İş Mahkemesine nasıl talepte bulunulabileceği sorularına ve diğer konulardaki sorulara cevap verecek.

TUC’a göre kadınların yarısından fazlası (yüzde 52) işyerinde cinsel tacize uğruyor. İşyerinde tacize uğrayan beş kadından dördü bunu işverenine bildiremiyor.

Bu yardım hattı İngiltere ve Waller’de çalışan kadınlar için kurulmuştur. Weinstein (Holywood cinsel taciz) etkisine ve #MeToo (ben de) akımının etkisiyle oluşturulan cinsel tacizi önleme hareketinin BK şubesi Time’s Up BK Eşitlik ve Adalet Fonu tarafından finanse edilmektedir.

Yaptığı bağışlarla insanları fona bağış yapmaya teşvik eden Aktris Emma Watson “Tacize uğramanız durumunda sahip olduğunuz hakları, bunları nasıl kullanabileceğinizi ve seçeneklerinizi bilmeniz herkes için güvenli işyerlerinin oluşturulmasında hayati bir rol oynuyor ve bu yardım hattı nerede çalışırsa çalışsın tüm kadınların desteklenmesini sağlayacak muazzam bir gelişmedir” dedi.

Rights of Women derneğinde kıdemli hukuk memuru Deeba Syed şunları söyledi: “Uzun bir zamandır yardıma en çok ihtiyacı olan kişilere bu alanda yasal tavsiye verebilme konusunda bir boşluk vardı. Pek çok kadın işvereni ve tacizciyi sorumlu tutmak için ihtiyacı olan yardıma ve desteğe hala ulaşamıyor. Yardım hattımız bu boşluğun dolmasına yardım edecektir”