3M Türkiye Fabrika Müdürü Hakkı Tarhan ile Röportaj

3M Türkiye Fabrika Müdürü Hakkı Tarhan:

“3M Çerkezköy Fabrikamızın British Safety Council 61. Uluslararası İş Güvenliği Ödülleri gibi prestijli bir ödüle layık görülmesi bizler için önemli bir gurur kaynağı.”

Safety Management Türkiye: Firmanızın kuruluşunuzdan, faaliyet amacından bahseder misiniz?

Hakkı Tarhan: 3M dünyanın 70 ülkesinde, 60 bin ürünle faaliyet gösteriyor, Türkiye’de ise 1987’den beri operasyonlarını sürdürüyor. Türkiye’de 3M’in iki farklı üretim üssü bulunuyor, British Safety Council 61. Uluslararası İş Güvenliği Ödülünü alan Çerkezköy fabrikamız bu tesislerden biri. 3M’in Türkiye’deki yapılanması, dünya çapında tüm ülkelerde uyguladığı yapı ile aynı. Tüketici Ürün Grubu, Elektronik & Enerji Grubu, Sağlık Bakım Ürünleri Grubu, Endüstri Ürünleri Grubu ve Güvenlik & Grafik Çözümleri Grubu olmak üzere 5 ana iş grubu ve bu grupların altındaki 26 aktif satış ve pazarlama bölümünden oluşan bir yapımız bulunuyor.

Safety Management Türkiye: Firmanızın misyonu nedir? Bu doğrultuda yapmış olduğunuz çalışmalar nelerdir?

Hakkı Tarhan: 3M yüz on yılı aşkın süredir yeni fikirler geliştiriyor ve bu fikirleri yenilikçi ürünlere dönüştürüyor. Şirketimiz “3M Bilimi. Hayatın Her Anında” marka platformumuzun da altını çizdiği gibi; bilimi geliştirilen ürünlerle hayatın bir parçası haline getiriyor, günlük hayatta insanların yaşamını kolaylaştıracak ürünlere dönüştürüyor. 3M, inovasyon yeteneğini 60 bin ürün ile sergiliyor. 3M’in bugün ulaşmış olduğu başarıda, bilime, Ar-Ge ve inovasyona yaptığı yatırım kilit bir rol oynuyor. Ar-Ge’nin değerinin farkında olan 3M, her yıl gelirinin yaklaşık yüzde 6’sını Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyor. 3M’in son beş yılki AR-GE yatırımları 8,8 milyar dolar, toplam patent rakamı 113 bin oldu. 3M’in küresel düzeyde Ar-Ge alanında çalışan mühendis sayısı yaklaşık 8.000 ve şirket içi terminolojide “Kurumsal bilim insanı” olarak adlandırılan kişi sayısı 25’tir. 3M’in büyümesinin lokomotifi olan bilim, ortak fikirler ve teknoloji kültürünü yansıtıyor. Türkiye’de AR-GE alanında 25 kişi çalışıyor.

3M’in müşteriler ile inovasyon süreçlerini gerçekleştirmeye adanmış 54 Müşteri İnovasyon Merkezi bulunuyor. Aralarında 2015 yılı Mart ayında açılışı yapılan Türkiye Müşteri İnovasyon Merkezi’nin de bulunduğu bu merkezler, 3M ürünlerinin hayatın birçok noktasına eriştiğinin vurgulanmasına olanak sağlıyor. Müşteri İnovasyon Merkezleri, müşterilerle temasa geçmek ve işbirliği yapmak için 3M’in Ar-Ge alanındaki küresel gücünden ve 46 teknoloji platformundan yararlanıyor, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik inovasyonları hayata geçiriyor.

 

Safety Management Türkiye: Firmanızın İSG alanında yapmış olduğu çalışmalar ve yenilikler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Hakkı Tarhan: 3M, Güvenlik ve Grafik Çözümleri Grubu çalışanların güvenlik ve emniyetinin iyileştirilmesine odaklanarak faaliyetlerini sürdürüyor. 3M İş Güvenliği Bölümü ürün portföyünde, solunum koruma, işitme koruma, baş yüz koruma, kaynaktan koruma, göz koruma, vücut koruma ve yüksekte çalışma çözümleri bulunuyor. Pazarda yüksek bilinirliğe sahip, DBI-SALA® ve Protecta® gibi alt markalarımız bünyesinde, emniyet kemeri, yatay ve dikey yaşam hatları, bağlantı çözümleri, kapalı alan sistemleri, kurtarma ekipmanları, çeşitli mühendislik sistemleri ve alet düşüş durdurucular bulunuyor.

2015 yılında, kişisel koruyucu donanım sektörünün en önemli kategorilerinden biri olan “yüksekte çalışma çözümleri” alanında dünyanın önde gelen tedarikçilerinden Capital Safety şirketinin satın alınmasıyla 3M İş Güvenliği Bölümü daha da güçlendi.   Capital Safety’nin farklı pazarlara yönelik ürünleri, Türkiye’de özellikle inşaat, telekom, rüzgar enerjisi, maden, kamu sektörlerinde giderek daha da etkin bir oyuncu olmamızı sağlıyor.

3M olarak son dönemde 3M Solus gözlük ve 3M ısıya dayanaklı baret ve altın vizör gibi ürünleri müşterilerimizle buluşturduk. K (çizilmeye karşı dirençli) ve N (buğulanmaya karşı dirençli) standardına sahip 3M Solus Gözlükleri, anti-fog kaplaması ile en zorlu koşullarda bile buğulanmayan lens yapısıyla çalışanlara daha uzun süre temiz görüş sağlıyor. 3M Solus gözlükler, yüze oturarak kullanıcıya konfor sunuyor, baş bandı ve içlik seçenekleri ile hybrid goggle olarak da kullanılabiliyor. Dolayısıyla; fiziksel olarak zorlu koşullarda, sıcak ve nemli ortamlarda rahatça takılabiliyor.

3M ısıya dayanaklı baret ve altın vizör ise, yüksek ısıya yani 150°C’ye kadar onaylı olması nedeniyle özellikle sıcak çalışmanın yoğun olduğu demir & çelik, metal döküm, cam fabrikaları, çimento fabrikalarında tercih edilmekte. Sıcak çalışma ortamında terlemeyi azaltmayı hedefleyen deri içlik de içeren ürünümüz, aynı zamanda, piyasadaki yüksek ısıya dayanımlı diğer baretlere göre çok daha hafif, sadece 392 gram. Bu ürünler tam da “3M Bilimi. Hayatın Her Anında.” konseptimizle vaat ettiğimiz insan yaşamını kolaylaştıran ve çalışma koşullarını kolaylaştırarak verimliliği artıran inovatif ürünlere örnek oluşturuyor. 3M olarak biz İş Güvenliği konusunda eğitimin çok önemli olduğunu düşünüyoruz ve bu çerçevede eğitim faaliyetlerine çok önem veriyoruz. Her yıl yaklaşık 100 fabrikada iş güvenliği ile ilgili eğitimler veriyoruz ve her yıl bir milyon çalışanı iş güvenliği konusunda bilinçlendiriyoruz. İş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan bilinçlendirme çalışmaları, yaşanabilecek iş kazalarının engellenmesinde önemli bir rol oynuyor. Gittiğimiz fabrikalarda 3M teknik ekibi çalışanlara kişisel koruyucu donanımları neden ve nasıl kullanmaları gerektiğini de içeren iş güvenliği ile ilgili eğitimler veriyor. Ayrıca, İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda farkındalığı artırmak için, kişisel koruyucu donanımların farklı çalışma ortamlarında nasıl çalıştığını anlatan bir oyun geliştirdik. Bu oyunda farklı çalışma koşullarında çalışanı bekleyen olası tehlikelere ve bu tehlikelerden korunmak için kullanması gereken kişisel koruyucu donanımlara dikkat çekiyoruz. Ayrıca, yoğun iş birliği içinde olduğu çözüm ortaklarında, iş güvenliği interaktif tiyatro oyunu sunuyor. Bu tiyatro oyununda, bir çalışanın hayatı, sabah evden çıkmasından bir sonraki iş gününe canlandırılırken, iş güvenliğinde ne gibi noktaları gözden kaçırdığımızı ve “bana bir şey olmaz” bakış açısının yol açtığı sonuçlar gösteriliyor. Son 4 yılda 80’den fazla işletmede sergilenen bu tiyatro oyunu, güldürürken düşündürme yönüyle 3M’in bilinçlendirme adına yaptığı en önemli araçlardan biri olma özelliğini taşıyor. Sektörde ilk kez 3M tarafından ortaya konan “fit test” sayesinde kişisel koruyucu donanım ürünlerinde en ideal çözümleri sunuyoruz. İş güvenliği ürünleri ile ilgili, sektörde bilinç düzeyinin artmasının yanı sıra kullanılan ürünün kullanım etkinliği ölçümlenebilmesi de önem taşıyor. 3M, fit testi sayesinde ürünlerinin kullanıcıları için kullanım etkinliği ölçebiliyor. Örneğin solunum fit testinde, maskenin yüze ne kadar iyi oturduğunu, sızdırmazlığını kontrol edebiliyor. Gürültüden korunma fit testinde, kulak tıkacının, kulakta ne kadarlık bir koruma sağladığını, hangi gürültü seviyelerinde ve frekans aralıklarında, nasıl koruma sağlanacağını gösteriyor.

Safety Management Türkiye: Üretim kapasiteniz, çalışan sayınız var ise ihracat ile ilgili bilgiler paylaşır mısınız?

Hakkı Tarhan: Ödül alan Çerkezköy Tesisimiz, 59 bin metrekare üzerine kurulu 7,700 metrekare kapalı alana yayılmış bir tesis. 2000 yılında kuruldu ve 2007 yılında da genişletildi. ISO 9001 & IATF16949, 14001 EMS ve OHSAS18001 sertifikalarına sahip olan ve 217 kişinin istihdam edildiği tesiste mühendislik filmleri, basınca duyarlı bantlar, solunum maskeleri ve bant zımparalar gibi ürünler üretiyoruz ve üretimimizin yüzde 85’ini ihraç ediyoruz.

2014 yılında inşa edilen Çorlu Tesisi ise 200 bin metrekare üzerine kurulu ve 10 bin metrekare kapalı alana sahip.  ISO9001 QMS, 14001EMS, OHSAS18001 sertifikaları bulunuyor. Oto tamir bakım sektörü için pasta cila ürünleri, bulaşık süngerleri, Post-it yapışkanlı not kağıtları ve bebek bezi yan bantları üretimine odaklanıyor. Çorlu tesisinde halen 96 kişi istihdam ediliyor ve tesis üretiminin yüzde 65’i ihraç ediliyor.

3M, 2011 yılında Türkiye’nin ilk 1.000 ihracatçı şirketi arasında yer almaya başladı ve halen Türkiye’den 25 ülkeye ihracat yapıyoruz ve ihracat yaptığımız ülke sayısını artırmaya da devam ediyoruz. 3M Türkiye’nin 600’yü aşkın çalışanı bulunuyor.

 

Safety Management Türkiye: British Safety Council 61. Uluslararası İş Güvenliği Ödülleri’nde (International Safety Awards) gösterdiğiniz başarılı performans hakkında neler söylemek istersiniz? Ödülün size ve sektöre olan katkısını nasıl tanımlarsınız?

Hakkı Tarhan: 3M Çerkezköy Fabrikamızın British Safety Council 61. Uluslararası İş Güvenliği Ödülleri gibi prestijli bir ödüle layık görülmesi bizler için önemli bir gurur kaynağı.

3M’de Operasyonel Mükemmelliğin temelini İş Güvenliği olarak görmekteyiz; çalışan saglık ve güvenliğinin temin edilemediği bir ortamda operasyonel mükemmellikten bahsedilemeyeceğıne inanıyoruz. 3M’de İş Güvenliği alanından yürüttüğümüz faaliyetler dört ana başlık altındadır; Ekipman Güvenliği, Güvenlik Prosedür ve Kuralları, Lider Ekip Bağlılıgı, Kültür ve Davranış. Ekipman Güvenliğini temin etmek adına yürütülen proaktif bir “Yüksek Risk Değerlendirme” süreci mevcuttur. Ekipman riskleri ve prosedürlere uygun çalışma, beyaz ve mavi yaka kadrolar tarafından gerçekleştirilen rutin hat denetlemeleriyle operasyonel akış içinde sürekli olarak gözlemlenir ve adreslenir. “Güvenlik Öneri Sistemi” ile çalışan önerileri değerlendirilir. Ramakkala olaylar ve 3M içi ve dışı farklı üretim lokasyonlarında gerçekleşen kazalar detaylı şekilde incelenerek gerekli aksiyonlar planlanır. Liderlik ekip sahada aktif olarak güvenlik riskleri değerlendirmelerine katılır, çalışanlar ile iş güvenliği konularında direk ve açık iletişimde bulundugu “Güvenlik Görüşmeleri” gerçekleştirir. Pozitif kültür yaratmak ve dogru davranışları teşvik etmek adına İş Güvenliği alanında rutin İletişim Toplantıları gerçekleştirilir ve başarılar tüm ekip ile kutlanılır, ayrıca güvenlik alanında ekstra katkı gösteren arkadaşlar ödüllendirilir. İş Güvenliği kültürünü geliştirmek için Güvenlik Haftası faaliyetleri organize edilir. İş Güvenliği tüm kadroların baglılık ve katılımını gerektiren, mükemmelik yolunda sürekli gayret gösterilmesi gerekli bir yolculuktur. Bu yolculukta harcadıgımız çabalar neticesinde deger görüldüğümüz 3M CEO Ödülü ve GPTW İş Güvenliği Özel Ödülü’nden sonra, British Safety Counsel Uluslararası İş Güvenliği Ödülüne layık görülmek bizler için önemli bir motivasyon kaynağı oldu. Bünyemizdeki İş Güvenliği bölümümüzle tüm sektörlerde bu alanda bilinç yaratmayı hedeflemiş, adeta bu konuya baş koymuş bir şirket olarak söz konusu ödülün bizler için ayrıca anlamlı olduğunu belirtmek isteriz.  Bu tür ödüller tüm sektörlerde İş Sağlığı ve Güvenliği açısından farkındalık yaratması ve bilinç oluşturması nedeniyle de son derece önemli.

 

Safety Management Türkiye: İSG sektörünün ülkemizdeki ve dünyadaki gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektörünüz hakkında bilgi verir misiniz?

Hakkı Tarhan: Elimizdeki verilere göre dünyada görülen her üç iş kazasından biri düşmeler ve yüksekten düşen cisimler kaynaklanıyor. İş güvenliği konusundaki yasal düzenlemeler, kuşkusuz hem işverenlere hem de çalışanlara çeşitli sorumluluklar yüklüyor. Kişisel koruyucu donanımlara olan talep, gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerdeki düzenleyici kuruluşların çalışan güvenliğine gitgide daha çok yoğunlaşması ile hızla artıyor.

İş Güvenliği konusunda iş sırasında doğru uygulamaların ve doğru kullanımların yaygınlaştırılması gerekiyor. Bu alanda çeşitli yanlış bilgiler var maalesef. Örneğin, yüksekte çalışırken CE işareti taşıyan kişisel koruyucu ekipmanlarını kullanmanın güvenlik için yeterli olduğu düşünülüyor. Tabii ki  CE işaretli ekipmanları kullanmak gerekiyor ama bu tek başına yeterli değil. Düşme önleyici ekipmanların taşıyabilecekleri ağırlık, çalışan işçinin kilosu ve boyuna göre seçiliyor ancak çoğu zaman işçinin üzerinde taşıdığı dolu alet kemerinin ağırlığı dikkate alınmıyor. Bu total ağırlık düşme önleyici ekipmanın limitini aştığında ciddi sorunlar yaşanabiliyor.  Ayrıca bu tür ekipmanların performansı, kullanım ömrü, konfor ve fonksiyonelliği gibi konular ile bunları iyileştirmek üzere geliştirilen parametrelere de dikkat etmek gerekiyor. Yüksekten düşme konusunda bir başka yanılgı ise tüm Düşmeye Karşı Kişisel Koruyucu Sistemlerinin her işe uygun olduğunun düşünülmesi. Bu noktada bir de her ürünün her ortama ya da işe uygun olup olmadığı konusunda bir çalışma yapılması gerektiğinin altını çizmek lazım. İlgili çalışma ortamının risk analizi yapılıp, kullanılması gereken doğru ekipmanlara karar verilmesi gerekiyor. Her çalışma ortamı için tek bir çözümden bahsedemeyiz. Konunun saha ve teknik uzmanlar tarafından değerlendirilmesi son derece önemli. Kullanılan ekipmanların işe uygunluğunun yanı sıra, kullanan kişi açısından kabul edilebilir olmasını sağlamak da önemli. Kullanıcının ekipmanı rahatsız, kullanımı zor bulması veya işini yapmasını engellediğini düşünmesi halinde, bunu kullanmaktan kaçınması ya da performansından taviz vermek zorunda kalması da söz konusu olabiliyor. Ayrıca, ekipmanların her kullanımdan önce kontrol edilmesi, bakımın yapılması da hayati önem taşır. Bu konuda en önemli konulardan birisi de kullanılan ekipmanlar için özel eğitim alınmış olması. Ölümcül düşüşlerin tek nedeni uygun güvenlik ekipmanı olmaması değil, ekipmanın nasıl kullanılacağı ve bunun neden önemli olduğuna dair eğitimin olmaması da çok önemli rol oynuyor.

Türkiye’de İş Sağlığı ve Güvenliği konusu bilinçlenmenin artması gereken bir alan ve biz 3M Türkiye olarak az önce de belirttiğim gibi şirketlere yönelik pek çok çalışma yapıyoruz.

 

Safety Management Türkiye: 2018 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz? 2019 yılı ve geleceğe dönük beklentileriniz nelerdir?

Hakkı Tarhan: 2018 yılı bizim için hedeflerimize ulaştığımız bir yıl oldu. Öte yandan temiz hava tüplü solunum setleri ve gaz ölçüm cihazları gibi yangınla mücadele ekipmanlarında dünya devi olan Scott Safety markasının satın alımını gerçekleştirerek iş güvenliği alanında daha da güçlendiğimiz bir yıl oldu. Önümüzdeki dönemde 3M olarak marka gücümüz ve genişleyen ürün portföyümüz ile müşterilerimize iş güvenliği ile ilgili her konuda daha da kapsamlı çözümler sunan bir iş ortağı olmayı sürdüreceğiz.

 

Safety Management Türkiye dergisini okumak için bize yazabilirsiniz.